Szukaj

Grozi nam epidemia wszawicy?

Podziel się
Komentarze0

W ubiegłym roku Główny Inspektorat Sanitarny zarejestrował aż 896 przypadków wszawicy. Liczba Polaków zarażonych tym dokuczliwym pasożytem w ciągu dwóch ostatnich lat wzrosła prawie dwukrotnie. Gazeta informuje, że już trzy przypadki wszawicy w tym roku zanotowano w przedszkolu i szkołach w Szczecinie. Niestety, dane GIS nie odzwierciedlają skali problemu - pisze "Życie Warszawy".Dziennik wyjaśnia, że zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych, lekarze mają obowiązek zgłaszania przypadków wszawicy do inspekcji sanitarnej.

W praktyce rejestrowanych przypadków jest znacznie mniej niż faktycznych zakażeń. Rozbieżności potwierdzają dane z rejonu Mazowsza, na terenie którego zgłoszono w ubiegłym roku 54 przypadki zakażeń, a w badaniach prowadzonych tylko w Warszawie zarejestrowano ich już około 270.


"Ludzie rzadko zwracają się z tym problemem do lekarzy, a pielęgniarki sprawdzające dzieciom głowy w szkołach i przedszkolach nie muszą zgłaszać przypadków wszawicy inspekcji sanitarnej. Stąd tak duże różnice w danych" - tłumaczy "Życiu Warszawy" doktor Aleksandra Gliniewicz z Państwowego Zakładu Higieny.

Komentarze do: Grozi nam epidemia wszawicy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz