Szukaj

Dlaczego rudowłosi i dentyści nie rozumieją się zbyt dobrze?

Podziel się
Komentarze0

Obowiązującym stereotypem na temat rudowłosych jest ich ognisty temperament. Ale, być może ten temperament może obrócić się w strach, wstręt i szlochy, kiedy tylko przekroczą oni drzwi gabinetu dentystycznego, jak podaje badanie opublikowane w Journal of the American Dental Association. Badanie to pokazuje, że ludzie ze specyficznym genem, który bardzo często jest stwierdzany u czerwonowłosych, ma tendencję do zwiększania odczuwania niepokoju, kiedy ci ludzie przychodzą do dentysty na regularne czyszczenie zębów.


Badanie nad rudowłosymi

Szczegółowo mówiąc, badacze zrekrutowali 144 osoby dla celów swojego projektu. Sześćdziesiąt siedem osób było rudowłosych naturalnie, a 77 osób miało włosy ciemne. Uczestnicy odpowiedzieli na pytania zawarte w ankiecie, które dotyczyły strachu i lęku związanego z wizytami u stomatologa. Następnie, badacze pobrali próbki krwi, które później zostały przetestowane w kierunku wariantów specyficznego genu, powszechnego u ludzi z rudymi włosami.

Ludzie z jednym specyficznym genem, MC1R, byli ponad dwukrotnie bardziej skłonni do przyznawania, że unikają wizyt u dentysty właśnie ze strachu, w porównaniu do ludzi bez tego genu. Z osiemdziesięciu pięciu ludzu w badaniu z genem MC1R, 65 miało rude włosy.

Co to oznacza?

Możliwe jest, że rudowłosi z omawianym genem, stwierdzają badacze amerykańscy, mogą być bardziej odporni na niektóre lekarstwa przeciwbólowe. A to może oznaczać, że rudowłosi doświadczają większych ilości trudnych wizyt u stomatologów, co z kolei wpływa na ich oczekiwania odnośnie przyszłych wizyt.

Rudowłosy czy nie, większość z nas pewno miała niejakie opory z pójściem do dentysty, w pewnym punkcie życia. Ale, nie możemy pozwolić na to, żeby stres nie dawał nam zająć się zdrowiem naszych zębów dwa razy w roku. Ostatnie badania bowiem powiązały chorobę przyzębia z szeroką gamą przewlekłych chorób, włączając w to zawał, choroby serca, a także cukrzycę typu 2 oraz udar mózgu.


Jeśli minęło już sporo czasu od twojej ostatniej wizyty u stomatologa, możesz być mile zaskoczony. To już nie boli, mówi pani doktor Kimberly A. Harms, doradca konsumenta w American Dental Association.

Znieczulenie jest o wiele skuteczniejsze, mówi specjalistka, a pacjenci nie muszą już doświadczać bólu, który zazwyczaj był związany z powszechnymi zabiegami dentystycznymi.


Oto kilka porad, które pozwolą ci złagodzić twoją niechęć związaną z gabinetem dentystycznym:

- zorientuj się, czy jesteś nocnym markiem, czy rannym ptaszkiem. Ustal swoją wizytę  u dentysty w takiej porze dnia, która jest dla ciebie najlepsza, zaleca pani doktor Kimberly A. Harms. Przyjdź rano, jeżeli jesteś rannym ptaszkiem, albo późnym wieczorem, jeżeli jesteś nocnym markiem. Będziesz w lepszym nastroju oraz w lepszym stanie umysłowym.

– przygotuj się noc wcześniej. Dobrze przespana noc może bardzo pomóc, dodaje jeszcze pani doktor Kimberly A. Harms. 

– mów, dużo. Zrób listę rzeczy, które cię dręczą odnośnie z wizytą u dentysty, niezależnie od tego, czy chodzi o strach przed bolesnym zabiegiem czy też o brak kontroli nad tym, co się będzie działo, i porozmawiaj o tym ze swoim dentystą. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to komunikacja, od samego początku, dodaje doktor Harms. Wielu ludzi przychodzi ze strachem i są tym zakłopotani. Ale my się spotykamy z tym cały czas, więc rozumiemy, jesteśmy przyzwyczajeni, mówi doktor Kimberly A. Harms.

Można również opracować sygnały, na przykład podnoszenie ręki, między tobą a twoim dentystą, w przypadku kiedy zaczniesz odczuwać strach albo dyskomfort.

– rozerwij się. Niektóre gabinety dentystyczne zaczynają stawiać na wysoką technikę, dostarczając swoim pacjentom słuchawki, odtwarzacze MP3, a nawet możliwość oglądania filmów, kiedy pacjenci czekają na swoją kolej. Filmy są szczególnie pomocne w przypadku długiego zabiegu leczenia kanałowego, mówi doktor Harms.

Ale, jeśli dentysta, do którego chodzisz, w dalszym ciągu stawia na bardziej tradycyjne rozrywki, typu gazety rozłożone w poczekalni, weź ze sobą swoją własną mp3, która pozwoli ci zagłuszyć dźwięki wiertła, ssaków, i wszystkiego innego, co może podnieść ci ciśnienie i zmusić do ucieczki.

Komentarze do: Dlaczego rudowłosi i dentyści nie rozumieją się zbyt dobrze?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz