Szukaj

Dlaczego oponiaki rosną w czasie ciąży?

Podziel się
Komentarze1

Oponiaki są rodzajem często występującego guza mózgu, który czasem wzrasta dramatycznie u kobiet w ciąży. Nowe badanie sugeruje, że ten nagły wzrost guza prawdopodobnie jest wynikiem "hemodynamicznych zmian" związanych z ciążą - dowiadujemy się z listopadowego wydania Neurosurgery, dziennika Congress of Neurological Surgeons. Głównym autorem badania jest Dr Eriks A. Lusis z Washington University School of Medicine w St Louis.Z badania dowiadujemy się także o pewnych kluczowych cechach związanych ze wzrostem nowotworu.

Z baz danych 4 uniwersyteckich ośrodków medycznych, naukowcy zidentyfikowali  17 kobiet z oponiakami wymagających operacji w okresie ciąży lub wkrótce potem.

Wcześniej pojawiały się doniesienia o oponiakach, które powiększały się w czasie ciąży. Z tego powodu, a także dlatego, że guz ten pojawia się częściej u kobiet niż u mężczyzn, założono, że ich rozwój wynika ze zmiany poziomu hormonów podczas ciąży. Dr Lusis wraz ze swoim zespołem starali się ocenić tę teorię.


Operacja oponiaka była skuteczna w 16 na 17 przypadków - zaś jedna kobieta zmarła przed operacją. U większości kobiet guz rozwinął się w 3 trymestrze ciąży bądź też w ciągu 8 dni po porodzie.

Najczęstszymi symptomami były problemy ze wzrokiem, a także paraliż - głównie twarzy.

Większość guzów była zlokalizowana w rejonie podstawy czaszki i wykazywały one niezwykłe właściwości związane z naczyniami krwionośnymi. Odkrycie to sugeruje, że szybki wzrost guza wynikał z "potencjalnie odwracalnych zmian hemodynamicznych" - zmiany w przepływie krwi - związanych z ciążą.

Wyniki mogą pomóc wyjaśnić niezwykłe, ale dobrze udokumentowane występowanie szybkiego wzrostu oponiaka w czasie ciąży.

Ponieważ większość oponiaków nie powoduje żadnych objawów, mogą one pozostać niezauważone. Nawet jeśli zostaną wykryte, mogą one nie wymagać leczenia, chyba że zaczynają rosnąć. Jednocześnie wartym rozważenia pozostaje rozpoczęcie leczenia guza jeszcze przed ciążą, jeśli zaistnieje taka możliwość.

Komentarze do: Dlaczego oponiaki rosną w czasie ciąży? (1)

Tiga
Tiga 05-02-2015 09:22

Rozwinięta radiochirurgia

1

Leczenie radiochirurgiczne w urządzeniu Gamma Knife Perfexion.Obecnie oponiaki stanowią jedno z głównych wskazań do radiochirurgii Gamma Knife. http://gammaknife-exira.pl/leczenie-oponiakow-guzow-mozgu.html... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze