Szukaj

Diagnostyka nowym standardem u dentysty

Podziel się
Komentarze0

W 2008 roku rynek stomatologiczny w Unii Europejskiej zwiększył obroty w stosunku do minionego o blisko 8%. Sam polski rynek wart jest obecnie grubo ponad 300 milionów euro rocznie. Razem z tym wzrostem, wzrosły także oczekiwania wobec gabinetów stomatologicznych. Dziś statystyczny Kowalski oczekuje leczenia identycznego, jak w Europie Zachodniej. Coraz częściej od gabinetów oczekujemy także kompleksowej diagnostyki.



Tę wciąż może nam zapewnić niewiele gabinetów w Polsce. Własną, nowoczesną pracownię RTG lub tomografii ma dziś w Polsce zaledwie 10% gabinetów stomatologicznych.

Prześwietlą pacjenta

- Pacjent przychodząc do gabinetu stomatologicznego chce mieć pewność, że całe leczenie odbędzie się szybko i w jednym miejscu, oszczędzając czas, nerwy i pieniądze. Dlatego też coraz częściej pacjenci poszukują takich placówek, w których mogą liczyć na kompleksowe leczenie i diagnostykę - mówi Wojciech Fąferko lekarz stomatolog z katowickiego Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic. - Szczególnie wymagający są pacjenci, którzy decydują się na leczenie implantologiczne, ci coraz częściej wymagają, żeby diagnostyka i leczenie odbywały się w jednym gabinecie i były koordynowane przez jednego lekarza - dodaje.

W Polsce działają obecnie 6702 prywatne gabinety stomatologiczne. Najwięcej jest na Śląsku, aż 1243. Gabinetów posiadających nowoczesną pracownię tomografii komputerowej w regionie jest zaledwie 2. - Własna pracownia tomografii to wciąż spory wydatek dla gabinetów, dlatego wielu kolegów kieruje swoich pacjentów do państwowych przychodni i szpitali dysponujących odpowiednim sprzętem. Pojawienie się nowej pracowni diagnostycznej jest także ogromną szansą dla innych, prywatnych gabinetów stomatologicznych, które mogą korzystać z usług nowoczesnej pracowni. - mówi doktor Fąferko.


Żeby sprostać rosnącym wymaganiom rodzimego, ale także zagranicznego pacjenta, coraz więcej gabinetów, mimo sporych kosztów decyduje się na własne pracownie diagnostyczne. Dziś koszt wyposażenia takiej pracowni sięga kilkuset tysięcy złotych. Na taką inwestycję zdecydowało się min. katowickie Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic. W klinice oprócz RTG cefalostatycznego, panoramicznego oraz punktowego, znajduje się także najnowocześniejszy obecnie w Europie tomograf stożkowy Gendex - wykonujący trójwymiarowe zdjęcia jamy ustnej. Zakup sprzętu klinika sfinansowała z dotacji z Unii Europejskiej.


- Własna pracownia zapewnia bardzo precyzyjną diagnostykę, a co za tym idzie bezpieczne leczenie. Pacjent, który decyduje się na leczenie implantologiczne od ręki uzyskuje diagnozę. Precyzyjnie można wykonać plan leczenia, także pod względem finansowym. Co najważniejsze skracamy także czas leczenia do absolutnego minimum - mówi Fąferko.

Zajrzy w głąb

Stosowany dziś w Dentim clinic tomograf należy do najnowocześniejszych na świecie. Zdjęcia wykonywane przy jego pomocy pozwalają nie tylko na wykonanie przekroju dowolnego elementu szczęki lub żuchwy, urządzenie obrazuje nerwy, pozwalając precyzyjnie określić ich przebieg. Urządzenie rodem z filmów science fiction potrzebuje zaledwie 20 sekund na stworzenie wiernego obrazu 3D jamy ustnej pacjenta.

Ale z dobrodziejstw własnych pracowni korzystają nie tylko implantolodzy. Obecnie badania RTG, zarówno 3D-tomograficzne jak i 2D są standardem w protetyce, endocji, chirurgii oraz ortodoncji, pozwalając szybko i precyzyjnie rozpoznać zmiany zębowe, także u najmłodszych pacjentów. Ułatwiają także konsultacje. - Zastosowanie nowoczesnego sprzętu pozwala na konsultację z lekarzami na całym świecie. W parę sekund obraz z tomografu może otrzymać stomatolog z USA, Singapuru czy Australii, doradzając w skomplikowanym leczeniu. Dzięki cyfrowym zdjęciom omawiamy trudne do leczenia przypadki w zamkniętych grupach dyskusyjnych lekarzy - mówi doktor Fąferko.

Wykonanie tomografii w Dentim clinic to wydatek rzędu 350 zł. 60 zł z kolei kosztuje RTG panoramiczne lub cefalometryczne.

Komentarze do: Diagnostyka nowym standardem u dentysty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz