Szukaj

Delikatny problem z zębami

Podziel się
Komentarze0

Latem, gdy temperatury rosną, chętniej jemy lody, sorbety, pijemy mrożone kawy i zimne napoje. Jednak nie wszyscy mogą beztrosko delektować się orzeźwiającymi smakołykami.  Niemal połowa ludzi na całym świecie odczuwa dyskomfort podczas spożywania zimnych lub gorących potraw spowodowany nadwrażliwością zębów.


Ty też jesteś w tej grupie? Nie martw się. Są sposoby, by szybko wyleczyć tę dolegliwość.

Z powodu krótkiego, przeszywającego bólu zębów, występującego najczęściej podczas jedzenia lub picia cierpi co trzeci Polak, najczęściej między 25 a 30 rokiem życia. Zazwyczaj odczuwa się ją przy spożywaniu gorących lub zimnych dań czy napojów. Ból dodatkowo nasilają słodkie i kwaśne smaki. Z tym problemem można sobie jednak poradzić. Najważniejsza jest właściwa higiena jamy ustnej oraz stosowanie odpowiednich preparatów, które pozwolą złagodzić objawy.

Dlaczego zęby stają się zbyt wrażliwe?

Nadwrażliwość związana jest najczęściej z cofaniem się dziąseł i odsłanianiem coraz większej powierzchni zębów aż do korzeni, które nie są chronione szkliwem. W ten sposób odsłonięte zostają tysiące niewielkich kanalików prowadzących do ośrodka nerwowego zęba, tak zwanej miazgi. – Przyczyną nadwrażliwości może być także uszkodzenie, bądź starcie szkliwa chroniącego unerwioną część zęba.

W ten sposób szyjka zębowa zostaje pozbawiona ochrony, a zębina staje się miejscem szczególnie wrażliwym na odczuwanie bólu – mówi Milena Świątek, lekarz dentysta z Centrum Stomatologii Candeo. – Takie odsłonięcie szyjki zębowej najczęściej wynika ze stosowania pasty do zębów o zbyt dużej ścieralności, bardzo twardej szczoteczki lub za mocnego szczotkowania zębów. Do cofnięcia dziąseł lub uszkodzenia szkliwa może prowadzić także stosowanie zbyt silnych preparatów wybielających zęby – dodaje.

Wśród najczęstszych przyczyn nadwrażliwości wymienia się także jedzenie dużej ilości owoców cytrusowych i słodyczy oraz picie gazowanych napojów. Do nadwrażliwości możemy także doprowadzić, jeśli zgrzytamy lub zaciskamy zęby, obgryzamy paznokcie lub gryziemy końcówki ołówków czy długopisów. Nadwrażliwe zęby to także problem osób mających częsty kontakt z chlorowaną wodą, na przykład na basenie. Dotyczy także palaczy. 


Nadwrażliwość? To się leczy!


Ból wywołany nadwrażliwymi zębami bywa bardzo uciążliwy i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. To jednak nie jedyny powód, dla którego nadwrażliwość trzeba leczyć. – Wyjątkowo wrażliwe zęby to dla nas sygnał, że z zębami coś się dzieje. Może to być objaw dużo poważniejszych problemów zdrowotnych jamy ustnej – wyjaśnia Milena Świątek, lekarz dentysta z Centrum Stomatologii Candeo. Nadwrażliwości nie wolno lekceważyć także dlatego, że ze względu na odczuwany w jej wyniku ból szczotkujemy zęby krótko i niestarannie.


W ten sposób zwiększa się ryzyko rozwoju próchnicy zębów i chorób dziąseł. Stąd już niedaleko do poważniejszych kłopotów, a nawet utraty zębów. Żeby poradzić sobie z tym problemem i nie dopuścić do pogorszenia stanu naszej jamy ustnej, powinniśmy szybko zgłosić się do stomatologa. Najbardziej popularnym sposobem na leczenie nadwrażliwości jest fluoryzacja, czyli tak zwane lakierowanie zębów. – Podczas fluoryzacji tworzy się na odsłoniętej zębinie warstwę ochronną. Metoda jest całkowicie bezbolesna i szybko przynosi ulgę. Skuteczność zabiegu wymaga jednak powtarzania go co sześć miesięcy - dodaje  Milena Świątek.

Higiena to podstawa

Skuteczna walka z nadwrażliwością wymaga właściwej pielęgnacji zębów. Najważniejsze jest ich częste szczotkowanie. Podstawą jest stosowanie właściwie dobranej pasty do zębów. – Pasta powinna zawierać na przykład azotan potasu, fluorek cynawy czy inne substancje dobrze uszczelniające kanaliki. Najlepiej też, by miała  niski poziom ścieralności - mówi Milena Świątek, lekarz dentysta z Centrum Stomatologii Candeo.

Jeśli wskaźnik RDA nie jest opisany na opakowaniu, można sprawdzić ścieralność w inny sposób, rozcierając odrobinę pasty w palcach. Jeśli wyczujemy drobinki, lepiej zmienić pastę na inną, delikatniejszą – dodaje. Stomatolodzy zalecają także stosowanie past z aminofluorkiem, który zamyka kanaliki zębiny i znacznie obniża nadwrażliwość. Dzięki jego właściwościom szkliwo staje się bardziej odporne i minimalizuje reakcje bólowe.

Przy codziennej higienie jamy ustnej trzeba pamiętać również o technice i właściwym szczotkowaniu. Najlepiej wrażliwe zęby myć ruchami wymiatającymi, od dziąsła do korony zęba. Ważne, by pamiętać o tym, że zębów nie powinno się szczotkować tuż po zjedzeniu owoców cytrusowych czy wypiciu słodkiego gazowanego napoju, ponieważ kwas pozbawił je ochronnej warstwy uszczelniającej szkliwo. Stomatolodzy zalecają, by najpierw wypłukać usta wodą lub zastosować płukankę z fluorem.

Nadwrażliwość zębów bywa czasem tak uciążliwa, że zjedzenie nawet najsmaczniejszego posiłku staje się dla nas dużym wyzwaniem. Dlatego warto zacząć działać jak najszybciej. Tym bardziej, że po zastosowaniu kilku prostych zasad i porad stomatologów można skutecznie i szybko pozbyć się tej dolegliwości.

Komentarze do: Delikatny problem z zębami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz