Szukaj

Czy smartfony mogą być niebezpieczne?

Podziel się
Komentarze0

Na powierzchni smartfonów i tabletów mogą znajdować się niebezpieczne patogeny. Wirusy i bakterie na dotykowych ekranach tych urządzeń odnalazły idealne środowisko do funkcjonowania. Tymczasem coraz więcej osób korzysta z urządzeń tego typu, którymi można sterować za pomocą palców.

Czy smartfony mogą być niebezpieczne?
O zagrożeniu płynącym z ich używania wie nieduża liczba osób. W poniższym artykule odpowiemy na 5 pytań dotyczących tego tematu.

Co tak właściwie osadza się na ekranach smartfonów i tabletów?


Spektrum bakterii i wirusów jakie mogą osadzać się na ekranach jest bardzo szerokie. W szczególnym stopniu ekrany naszych urządzeń „polubiły” bakterie coli oraz tzw. aureusy. Amerykańska gazeta The Wall Street Journal przeprowadziła badania na 8 przypadkowo wybranych smartfonach pracowników pewnej firmy z Chicago. Wyniki wskazały, że na każdym z urządzeń znajdowało się od 2700 do 4200 bakterii coli, których głównym środowiskiem życia są fekalia.

Dzięki czemu wirusy i bakterie mogą tak łatwo utrzymać się na ekranach i przenosić choroby na ludzi?

Większość wirusów przenoszona jest poprzez ruch palca po ekranie. Przykładowo, gdy użytkownik smartfona otworzył drzwi dotykając klamki, na której znajdowały się wirusy, a następnie skorzystał z swojego urządzenia to automatycznie wirusy zostały przeniesione na ekran. Tam mogą z kolei łatwo się utrzymać i rozprzestrzenić, gdyż na każdym z ekranów zawsze utrzymuje się warstwa brudu i kurzu, która jest idealnym siedliskiem dla patogenów.


Od tego momentu do przeniesienia się choroby na użytkownika pozostał już tylko mały krok. Podczas rozmowy telefonicznej urządzenie znajduje się w pobliżu twarzy użytkownika, a stamtąd poprzez uszy lub usta bakterie i wirusy przedostają się do naszego organizmu.

Jak można zapobiec zachorowaniu?


Podstawową czynnością obroną jest częste mycie rąk. Poza tym użytkownik urządzenia powinien je regularnie czyścić. Idealnie do tego nadają się specjalne mikro tkaniny, które potrafią usunąć 99% brudu z ekranu urządzenia. Kto chce być pewien, że usunął wszystkie bakterie, powinien potraktować swój gadżet specjalnymi promieniami UV. Środki zawierające alkohol są niewskazane, gdyż mimo że są skuteczne w walce z bakteriami to mogą doprowadzić do zniszczenia sprzętu.

Jakie choroby dokładnie powodują wirusy z ekranów?


Ponieważ spektrum bakterii znajdujących się na ekranach jest duże, a dodatkowo wielką rolę odgrywa układ odpornościowy człowieka, nie można generalizować chorób przez nie wywoływanych. W przypadku bakterii coli wystarcza już niewielka jej ilość, aby wywołać u pacjenta ostrą biegunkę. W przypadku innych bakterii i wirusów dawki te są zdecydowanie większe.

Co można zrobić w przyszłości aby uniknąć podobnych zakażeń?


Według najnowszych badań, niektórzy producenci telefonów są w trakcie prac nad ekranami, które zdecydowanie utrudnią zadanie groźnym patogenom. Przyszłe ekrany mają mieć nawierzchnię podobną do skóry rekina, co pozwoli uniknąć osiadania się wirusów. Naukowcy pracują także nad tym, aby jak najbardziej ograniczyć rozprzestrzeniania się groźnych substancji z ekranu do organizmu człowieka.


Autor:

Rafał Mikołajczak

Komentarze do: Czy smartfony mogą być niebezpieczne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz