Szukaj

Sucha skóra głowy

Dbając o zdrowy wygląd i odpowiednie nawilżenie, nie powinniśmy zapominać o skórze naszej głowy. Problemem związany z jej przesuszeniem dotyczy bardzo dużej grupy osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, a gdy tylko zauważy objawy w postaci białych płatków złuszczającego się naskórka, od razu zaczyna stosować szampony przeciwłupieżowe, co tylko pogarsza sytuację.

Sucha skóra głowy

Jak więc prawidłowo zdiagnozować problem i jak dbać o suchą skórę głowy, aby jej pomóc, a nie zaszkodzić?

Sucha skóra głowy to nie to samo co łupież

Przesuszona skóra głowy staje się bardzo wrażliwa - swędzi, piecze, uwidacznia się też złuszczony naskórek, który przypomina wyglądem łupież. Wprawdzie łupież może pojawić się jako efekt długotrwałego przesuszania skóry głowy, ponieważ organizm stosuje mechanizm obronny w postaci wydzielania większej ilości sebum, to jednak niezwykle łatwo pomylić te dwa objawy. Jeżeli więc zauważymy, że stosowanie środków przeciwłupieżowych nie pomaga, a wręcz pogarsza stan naszej skóry i włosów, prawdopodobnie przyczyną naszych problemów jest brak odpowiedniego nawilżenia. W razie wątpliwości powinniśmy udać się do dermatologa, który oceni stan skóry głowy i pomoże dobrać odpowiednią kurację. Stosowanie „na siłę" preparatów przeciwłupieżowych może podrażnić skórę głowy, a także zwiększyć świąd.

Przy przesuszonej skórze głowy pogarsza się również kondycja włosów. Stają się one matowe, pozbawione blasku, łamliwe, łatwo się plączą i zaczynają wypadać w większej ilości. Dodatkowo z powodu zbyt małego poziomu nawilżenia, stosowanie wszelkich odżywek i masek staje się mniej skuteczne - substancje w nich zawarte przy suchej skórze głowy wolnej się wchłaniają.

Przyczyny suchej skóry głowy

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby z suchą skórą to:

  • używanie nieodpowiednich środków do pielęgnacji włosów - drogeryjnych szamponów i odżywek, zawierających alkohol, konserwanty, barwniki i substancje zapachowe, które podrażniają skórę głowy;
  • częste farbowanie włosów, zwłaszcza przy użyciu mocnych farb;
  • regularne używanie suszarki, zwłaszcza trzymanej zbyt blisko głowy i ustawionej na wysoką temperaturę grzania, oraz prostownic, lokówek i innych urządzeń, które modelują włosy z użyciem wysokiej temperatury;
  • mycie włosów w gorącej wodzie;
  • zbyt częste mycie włosów i niedokładne ich spłukiwanie;
  • mycie włosów w twardej wodzie;
  • nieodpowiednia dieta;
  • palenie;
  • wystawianie skóry głowy na działanie skrajnych temperatur - objawy związane z przesuszeniem zaostrzają się zwłaszcza w zimie, pod wpływem ujemnych temperatur na zewnątrz, skórze głowy szkodzi jednak także zbyt długa ekspozycja na ostre słońce, czy zbyt długie przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Przyczynami przesuszonej i swędzącej skóry głowy mogą być także uwarunkowania genetyczne, zaburzona gospodarka hormonalna, stres, wiek (wraz z upływem lat skóra głowy staje się bardziej sucha), schorzenia takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, przyjmowanie niektórych leków oraz zanieczyszczenie środowiska.

Jak pomóc przesuszonej skórze głowy?

Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rodzaju pielęgnacji skóry głowy, który przywróci jej właściwe nawilżenie. Najlepiej zdecydować się na zakup w aptece pozbawionego alergenów i silnych substancji myjących delikatnego szamponu nawilżającego, który pomoże przywrócić skórze głowy jej naturalny płaszcz lipidowy. Starajmy się nie myć codziennie włosów, a przy myciu używać letniej wody. Kurację nawilżającą dodatkowo wzmocnimy poprzez zastosowanie odpowiednich odżywek i masek do włosów. Wybierajmy preparaty z dodatkiem substancji silnie nawilżających, takich jak np. olej jojoba, mocznik, kwas hialuronowy, aloes, miód czy wyciąg z awokado. Warto również zaopatrzyć się w emolienty - dostępne w aptece środki, które nie tylko natłuszczają, ale także chronią skórę przed utratą jej naturalnej wilgoci. Pamiętajmy, że przy pielęgnacji bardzo ważna jest systematyczność w jej stosowaniu.

Idealnym rozwiązaniem byłaby całkowita rezygnacja z używania suszarki, niestety nie zawsze jest to możliwe. Kiedy zachodzi konieczność jej użycia, trzymajmy ją w odległości co najmniej 20 cm i włączmy chłodny nawiew. Ograniczmy do minimum stosowanie lakierów i pianek do włosów, większość z nich nie tylko obciąża włosy, ale ma też w swoim składzie podrażniający skórę głowy alkohol. Z kolei jeżeli nie chcemy rezygnować z farbowania włosów, wybierajmy przynajmniej te środki do koloryzacji, które oparte są na naturalnych składnikach.

Unikajmy wystawiania włosów na działanie zbyt ostrego słońca - jeżeli wybieramy się na plaże, koniecznie zabierzmy ze sobą nakrycie głowy.

Odpowiednia dieta

Właściwa dieta i nawyki mogą w znacznym stopniu pomóc rozwiązać problem suchej skóry głowy. Unikajmy alkoholu, papierosów i kofeiny oraz słodyczy. Absolutną podstawą jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów (ok. 2 litrów dziennie). Wskazane jest jedzenie ciemnego pieczywa, owoców i warzyw takich jak arbuzy, melony, jabłka, daktyle, czereśnie, jagody, ogórki, pietruszka czy seler. Zdrowa dieta powinna być bogata w dobre tłuszcze, które znajdziemy między innymi w tłustych rybach, w dobrej jakości olejach roślinnych, orzechach czy awokado. Dostarczanie odpowiednich składników odżywczych możemy spotęgować poprzez przyjmowanie suplementów diety, np. tych, które zawierają skrzyp polny, witaminy A i E, witaminy z grupy B czy kwasy omega-3.

Autor: Iwona Kopaczek

Komentarze do: Sucha skóra głowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz