Szukaj

Czujnik wykryje aktywność twojej jamy ustnej

Podziel się
Komentarze0

Picie, jedzenie, rozmawianie, kaszel, oddychanie, palenie – nasze usta stale są w użyciu. Ponieważ są też drzwiami do szczegółowych informacji na temat naszego zdrowia, zespół z National Tiawan University opracował czujnik, który pozwala je zdobyć przy pomocy pojedynczego zęba.Czujnik ten jest tak mały, że z powodzeniem zmieści się w sztucznym zębie albo zastąpi prawdziwy.

Urządzenie zostało zaprezentowane na sympozjum naukowym International Symposium on Wearable Computers w Szwajcarii.

Jak mówią naukowcy, do opracowania tego urządzenia zmotywowała ich idea zakładająca, że większość ruchów jamy ustnej generuje unikatowy ruch zębów.

Ponieważ czujnik jest w stanie zmierzyć ruchy szczęki, na tej podstawie można zbudować bazę kategorii różnych aktywności jamy ustnej.

Aby przetestować skuteczność swojego czujnika, badacze poprosili 8 uczestników o noszenie tego urządzenia i o wykonywanie różnych aktywności, takich jak kaszel, żucie gumy, rozmowa.


Komputer w tym czasie analizował dane i budował osobisty profil aktywności jamy ustnej danej osoby.

Następnie uczestników poproszono o powtórzenie tych aktywności, a czujnik w tym czasie odróżniał jedną od drugiej – w sumie zebrano 480 próbek aktywności jamy ustnej.

Okazało się, że czujnik w 93.8% przypadków prawidłowo rozpoznaje te aktywności, kiedy posłużono się osobistymi profilami uczestników.

Jakie to ma dla nas znaczenie? Zespół wyjaśnia, że informacje pobrane przez czujnik mogą być bardzo pomocne dentystom, lekarzom i innym naukowcom, gdyż urządzenie może wykazać, że dana osoba zgrzyta zębami, pije za dużo, a także za dużo je.

Poza tym może nawet mierzyć poziomy stresu.

Aktualnie trwają prace nad usprawnieniem czujnika, a naukowcy mają nadzieję, iż wkrótce będzie dostępne urządzenie bezprzewodowe, które zmieści się w normalnej koronie zęba.

Komentarze do: Czujnik wykryje aktywność twojej jamy ustnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz