Szukaj

Choroba przyzębia a rak trzustki

Podziel się
Komentarze0

Choroba ozębnej może zwiększać ryzyko zachorowania na raka trzustki. Odkrycie może przyczynić się do lepszego poznania mechanizmów tej groźnej, śmiertelnej choroby - mówi główny autor pracy Dominique Milhaud z Harvardu. Choroba przyzębia jest spowodowana infekcją bakteryjną i stanem zapalnym dziąseł, która z czasem prowadzi do uszkodzenia kości wokół zębów a nieleczona nawet do utraty zębów.Naukowcy analizowali dane pochodzące z badania rozpoczętego w 1986 roku, którym objęto 51 529 uczestników. Co dwa lata wypełniali oni ankietę dotyczącą stanu zdrowia. Okazało się, że w latach 1986 - 2002 na raka trzustki zachorowało 216 osób, 67 z nich miało chorobę przyzębia.

Po uwzględnieniu czynników takich jak palenie tytoniu, cukrzyca, wysoki indeks masy ciała okazało się że chorzy na chorobę przyzębia mieli o 63 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka trzustki niż osoby nie cierpiące z powodu chorych dziąseł."Najbardziej przekonujące było dla nas odkrycie, że osoby które nigdy nie paliły miały ryzyko zachorowania na raka dwukrotnie wyższe" - mówi Michaud.


Możliwym wytłumaczeniem powiązania tych dwóch schorzeń jest fakt, że pacjenci z chorobą przyzębia mają podwyższony poziom markerów stanu zapalnego we krwi i to może wpływać na komórki nowotworowe.Inną przyczyną może być to, że pacjenci z chorobą przyzębia mają więcej bakterii i nitrozamin, które są karcenogenami w jamie ustnej. Autorzy podkreślają jednak, że konieczne są dalsze badania. (PAP)

Komentarze do: Choroba przyzębia a rak trzustki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz