Szukaj

Choroba okluzyjna - objawy, przyczyny, leczenie

Podziel się
Komentarze1

Niestety ból głowy dotyczy większości z nas. Gdy jest krótkotrwały najczęściej zażywamy lek przeciwbólowy, gdy nie daje nam spokoju przez dłuższy czas - udajemy się do neurologa. Któż z nas pomyślałby, że w tej sytuacji powinniśmy pomyśleć o wizycie u ... stomatologa. Choroba okluzyjna polega ona na nieprawidłowym kontakcie pomiędzy zębami dolnej szczęki - żuchwy i górnej szczęki i powoduje nieprawidłową pracę stawów skroniowo-żuchwowych oraz naprężenie mięśni.




Choroba okluzyjna

Czy dotyczy Was któryś z poniższych objawów ?

- nadwrażliwość zębów podczas picia zimnych napojów

- zgrzytanie zębami w nocy podczas snu (słyszane przez domowników)

- uczucie zmęczenia mięśni twarzy lub ból zęba po obudzeniu

- niektóre z zębów ścierają się, tracą kształt lub stają się cienkie na brzegach

- bóle głowy

To wszystko są objawy tzw. choroby okluzyjnej.

Polega ona na nieprawidłowym kontakcie pomiędzy zębami dolnej szczęki - żuchwy i górnej szczęki, powoduje nieprawidłową pracę stawów skroniowo-żuchwowych oraz naprężenie mięśni. Prowadzi to do nadmiernej pracy mięśni (zgrzytanie, zaciskanie), które niszczą zęby i staw skroniowo-żuchwowy.

Uważa się, że wiele bólów uznawanych jako migrenowe ma swoje podłoże w tej chorobie, co więcej wg. niektórych badaczy jest ona częstszym czynnikiem powodującym utratę zębów niż próchnica.



Leczenie

Jednym z ośrodków szkolących w rozpoznawaniu i leczeniu tej choroby jest amerykańska Dawson Academy. W Stanach Zjednoczonych jest kilkaset gabinetów, w których pracują przeszkoleni w niej lekarze. W Polsce jest ich kilka. Jednym z nich jest „Twój Dentysta” z Poznania.


Bardzo często pacjenci dziwią się, gdy podczas pierwszej wizyty oprócz stanu uzębienia mają badane stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie odpowiadające za zgryz. Wg. Przemysława Marcinowskiego absolwenta Dawson Academy „szkoda, że neurolodzy w przypadku długotrwałych bólów głowy nie kierują na badanie do przeszkolonych lekarzy dentystów. Z drugiej strony ciężko im się dziwić skoro choroba ta w naszym kraju jest mało znana, a leczących ją stomatologów niewielu"

Bruksizm

Poważnym problemem jest niezależne od naszej woli zaciskanie lub zgrzytnie zębami w nocy. W przypadku, gdy zgryz jest wyrównany i pomimo tego dochodzi do ścierania zębów mamy do czynienia z bruksizmem. Jego przyczyną nie jest układ zgryzu, ale funkcja mózgu. W takim przypadku leczenie jest bardzo trudne i niestety często bez powodzenia. Wtedy dentysta zabezpiecza zęby przed niszczeniem specjalnymi wkładkami noszonymi na noc.

Niszczenie koron i mostów

Często choroba okluzyjna jest przyczyną pękania koron czy mostów protetycznych. Dentysta powtarza założenie mostu czy korony, często kilkakrotnie bez efektu, a przyczyna nie tkwi w prawidłowości wykonania, ale w mięśniach pacjenta, które niszczą pracę protetyczną.

Po zastosowaniu leczenia pacjenci cierpiący na chorobę okluzyjną czują większy komfort, mogą lepiej spać, odczuwają, że ich zęby lepiej "pasują" do siebie. Przypuszczalnie ponad połowa bólów głowy ma swoje źródło w zębach.

Więcej informacji:
Rafał Stachlewski
782 685 133
biuro@pyry.com.pl

Komentarze do: Choroba okluzyjna - objawy, przyczyny, leczenie (1)

agawe0205
agawe0205 28-07-2009 15:56

za mało informacji trafia do ludzi

1

Ciekawy artykuł, szkoda,ze tak rzadko się tak o tej dolegliwośi wspomina; ja leczyłam niepotrzebnie zdrowe zęby, prześwietlałam je aż sama trafiłam na informacje o bruksiźmie; w poradni periodontologicznej wykonano mi na... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze