Szukaj

Badacz z Montrealu dokonał ważnego odkrycia dotyczącego raka mózgu

Podziel się
Komentarze0

Ważne odkrycie, które może prowadzić nawet do stworzenia nowej terapii przeciwko rakowi mózgu zostało zrealizowane przez naukowca ze szpitala Maisonneuve-Rosemont, donosi pismo La Presse. Doktor Gilbert Bernier, który współpracuje z Uniwersytetem w Montrealu, już w zeszłym roku wykazał, że gen Bmi1 obecny w komórkach mózgu, odgrywa ważną rolę w procesie starzenia się tego organu.Posłużyło to w badaniach nad chorobą Alzheimera oraz chorobą Parkinsona. Zagłębiając się w swoich badaniach, doktor Gilbert Bernier najwyraźniej odkrył, że gen Bmi1 jest obecny z całą pewnością także w niektórych nowotworach rakowych mózgu, oraz że odgrywa on bardzo ważną rolę w procesie reparacji DNA komórek rakowych.

Jak wyjaśnił to w wywiadzie udzielonym dla Journal of Neuroscience, gen Bmi1 odgrywa znaczną rolę w reparacji DNA komórek rakowych, a mechanizm ten szkodzi poważnie w leczeniu radioterapią.


Celem radioterapii jest przede wszystkim stworzenie wyłomów w DNA komórek nowotworowych, co prowadzi do ich śmierci. Ale nowotwory mózgy typu glejak wielopostaciowy, są odporne na radioterapię. Jeśli dezaktywujemy gen Bmi1, komórki staną się bardziej wrażliwe na działanie radioterapii, wyjaśnia badacz.

Doktor Gilbert Bernier spodziewa się teraz, że uda mu się odkryć także molekułę, która pozwoliłaby zdezaktywować gen Bmi1, tak, aby radioterapia mogła być skuteczna w leczeniu raka mózgu. Spodziewana długość życia osób dotkniętych rakiem mózgu może być w ten sposób znacząco wydłużona.Może nawet zobaczymy kilku ozdrowieńców?

Żadne jeszcze leczenie nie pozwoliło, w przeciągu tych ostatnich 20 lat, na zwiększenie spodziewanej długości życia u osob cierpiących na raka mózgu. Większość osób dotkniętych rakiem mózgu umiera w przeciągu jednego roku po zdiagnozowaniu choroby. Generalnie, ludzie umierający na tę chorobę mają więcej niż 50 lat.

Komentarze do: Badacz z Montrealu dokonał ważnego odkrycia dotyczącego raka mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz