Szukaj

Życie z implantem

Podziel się
Komentarze0

Przestrzeganie higieny i regularne wizyty kontrolne u stomatologa gwarantują zdrowie jamy ustnej – wiemy to nie od dziś. O tym obowiązku powinny pamiętać także osoby, które mają implanty. Dzięki temu będą mogły się nimi cieszyć przez wiele lat.


Zęby tracimy zazwyczaj w wyniku własnego zaniedbania i rozwoju próchnicy, chorób przyzębia czy urazów. Najnowocześniejszym sposobem na przywrócenie pięknego uśmiechu są implanty. Pozwalają one zastąpić utracone zęby, zapewniając komfort najbardziej zbliżony do fizjologii. Warto wiedzieć, co robić, by cieszyć się odzyskanym w ten sposób uśmiechem przez długi czas.

Higiena tuż po zabiegu

Warunkiem powodzenia implantacji jest dbanie o higienę jamy ustnej, zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i w późniejszym okresie. Tuż po zabiegu najistotniejsze jest utrzymanie okolicy wszczepionych implantów w jak najbardziej sterylnym stanie. Rana pozabiegowa jest bowiem idealnym miejscem dla wniknięcia bakterii, a na szwach szybko gromadzi się osad. Dlatego przez dwie godziny po zabiegu należy unikać jedzenia i picia. Po upływie tego czasu można wypić zimny napój, a po czterech godzinach zjeść coś zimnego i delikatnego. Ciepłe pokarmy można spożywać dopiero po 24 godzinach. W ciągu pierwszej doby nie powinno się też płukać jamy ustnej, ani myć zębów w okolicy miejsca, w którym wprowadzono implant. Oprócz tego przynajmniej na kilka dni po zabiegu warto wyeliminować inne czynniki zwiększające ryzyko odrzucenia wszczepu, niezwiązane bezpośrednio z jamą ustną, i zrezygnować z wysiłki, basenu czy sauny. - Dlatego zalecamy pacjentom unikanie palenia papierosów i spożywania pokarmów o wysokiej lepkości, a także dań mlecznych i mącznych, które przyczyniają się do powstawania osadu. Jego pojawienie się na ranie pozabiegowej może doprowadzić do zapalenia dziąsła i odrzucenia implantu - mówi dr Krzysztof Mazan z Centrum Stomatologii Candeo.


Przez pierwszy tydzień w okolicy, którą poddano zabiegowi, zaleca się prowadzić oczyszczanie miękką szczoteczką, która pozwoli myć zęby bez podrażniania tkanek. Konieczne jest też stosowanie pasty do zębów o podwyższonych właściwościach bakteriostatycznych oraz płukanki i leków zaleconych przez stomatologa. Po upływie tego czasu podstawą jest standardowe dbanie o higienę. - Częste mycie zębów, płukanie jamy ustnej specjalnym płynem oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną zaleca się wszystkim osobom, którym zależy na nieskazitelnym uśmiechu, a także w szczególności pacjentom, które mają wprowadzone implanty - mówi dr Krzysztof Mazan.


Implanty na całe życie


Po zabiegu implant pozostaje w kości „najczęściej w spokoju” przez okres od trzech do sześciu miesięcy. W tym czasie zachodzi proces osteointegracji, czyli łączenia się kości z implantem. Po jego zakończeniu implant jest mocno zakotwiczony w kości i może stanowić element mocujący dla planowanej pracy protetycznej. Aby osteointegracja przebiegła prawidłowo, po każdym zabiegu pacjent powinien regularnie pojawiać się u stomatologa. Pierwszą wizytę kontrolną należy odbyć w ciągu pierwszych trzech dni. Podczas niej specjalista nie tylko zbada stan okolicy rany pozabiegowej, ale też ponownie poinstruuje, jak dbać o higienę i odpowie na wszystkie pytania. Po około siedmiu dniach po zabiegu następuje zazwyczaj kolejna wizyta w gabinecie, zdjęcie szwów i kontrola higieny. W trakcie kontroli po trzech-sześciu miesiącach można rozpocząć prace protetyczne. Do swojego implantologia należy także niezwłocznie zgłosić się w razie jakichkolwiek dolegliwości pomiędzy zaplanowanymi wizytami.

Przy odpowiednim postępowaniu pacjenta nie ma ustalonej granicy trwałości implantów. Wszystko zależy m. in. od ilości i jakości kości, stanu jamy ustnej oraz rodzaju uzupełnienia protetycznego a także ogólnego stanu zdrowia pacjenta. - Dla trwałości implantów i zachowania długoletniej gwarancji szczególnie ważne są też systematyczne wizyty kontrolne. O ich częstotliwości decyduje lekarz. W przypadku większości pacjentów zalecamy kontrolę raz na pół roku lub raz na rok - wyjaśnia dr Paweł Dziedzic z Candeo. Podczas takiej wizyty kontrolowany jest stan zębów i dziąseł, a także wykonywane są niezbędne zabiegi profesjonalnego oczyszczania uzupełnienia na implantach.

Dbanie o higienę jamy ustnej pozwala uniknąć większości problemów z uzębieniem. Jeśli będziemy przeciwdziałać stanom zapalnym w jamie ustnej i regularnie kontrolować uzębienie u dentysty, możemy cieszyć się implantami naprawdę długo - często nawet kilkadziesiąt lat.

Komentarze do: Życie z implantem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz