Szukaj

Zwalcz blizny po trądziku!

Podziel się
Komentarze1

Trądzik młodzieńczy pojawia się zazwyczaj w postaci małych, pozornie niewinnych krostek. Istnieje powszechne przekonanie, że jest to przypadłość wieku dojrzewania, która z czasem przechodzi.

Zwalcz blizny po trądziku!

Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy zmiany są coraz większe a próby pozbycia się ich trwają nawet parę lat. Trądzik staje się wtedy problemem nie tylko fizycznym ale i natury psychicznej. Pozostawić może po sobie nieprzyjemne ślady w postaci blizn.

Trądzik, to zmiany skórne spowodowane min. zatkaniem ujść gruczołów łojowych. Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania powodują zwiększoną produkcję łoju. Gromadząca się wydzielina jest świetną pożywką dla bakterii Propionibacterium acnes, a ich rozwój powoduje zmiany zapalne. W ten sposób powstają nieestetyczne zaskórniki, grudki i krosty widoczne na twarzy, plecach oraz klatce piersiowej. Jego młodzieńcza odmiana jest zmorą nastolatków w okresie dojrzewania. Jest dolegliwością, która sprawia, że dotknięci nią młodzi ludzie czują się oszpeconymi i wręcz unikają kontaktów z innymi.

Najlepszym wyjściem w takim przypadku jest udanie się do dermatologa, by zaproponował odpowiednie leczenie. Jeśli zmiany trądzikowe są niewielkie, może wystarczyć prawidłowa pielęgnacja dobrze dobranymi dermokosmetykami. Poważniejsze zmiany będą leczone lekami stosowanymi zewnętrznie, a czasem także doustnie. Najczęstszym błędem osób z tą przypadłością jest wyciskanie krost, co w rezultacie może doprowadzić do powstania szpecących blizn. Powstające blizny są nieestetyczne przybierając na długi czas intensywny, widoczny kolor. Obecna medycyna i kosmetologia oferuje jednak kilka sposobów, które pomogą zwalczać ten niechciany defekt.

Blizna jest trwałą zmianą struktury skóry i niemożliwa jest jej całkowita likwidacja. Można jednak znacznie poprawić jej wygląd. Jeżeli problem jest poważniejszy należy rozpocząć terapię, którą należy skonsultować z lekarzem. Jedną z takich metod jest terapia laserowa. Dla uzyskania idealnego efektu powinno wykonać się kilka zabiegów w kilkutygodniowych odstępach, z czego jeden kosztuje ok. 500 - 1500 zł. Laser powoduje przebudowę struktury blizny, poprawia wygląd i barwę skóry dzięki czemu blizna staje się mniej widoczna.


Kolejnym rozwiązaniem są zabiegi złuszczania, które nie tylko wygładzają powierzchnię skóry, ale także pobudzają regenerację jej głębszych warstw, co w efekcie poprawia wygląd blizn. Mechaniczną metodą złuszczania jest mikrodermabrazja polegająca na ścieraniu powierzchni naskórka drobnymi kryształkami np. korundu. Do dyspozycji jest też cała gama preparatów złuszczających chemicznie (kwas glikolowy, salicylowy, tróchlorooctowy - TCA i in). Pod opieką specjalisty możliwy jest odpowiedni dobór preparatu w zależności od rodzaju zmian, rodzaju cery i oczekiwanych efektów. Najlepsze rezultaty można osiągnąć po kilkukrotnym powtórzeniu zabiegu. Ilość zabiegów zależy od wybranej metody i wielkości blizn.


Cena jednej mikrodermabrazji to około 200-300 zł. Peelingi chemiczne to koszt od 150 do nawet 400 zł. Innym sposobem na zmniejszenie widoczności blizn zanikowych po trądziku jest wstrzyknięcie w bliznę wypełniacza. Może to być np. kwas hialuronowy, kwas polimlekowy. Przy pojedynczych bliznach efekty mogą być bardzo dobre, zabieg trzeba jednak powtarzać 1-2 razy w roku lub rzadziej, w zależności od użytego preparatu. Koszt jednego zastrzyku plasuje się na poziomie ok. 300 zł. Na rynku dostępne są również maści, żele oraz kremy na blizny. W ich składzie znajdziemy m. in. heparynę, wyciąg z cebuli, masę perłową.

Najlepiej przebadaną substancją o udowodnionym korzystnym działaniu na blizny jest silikon. Dostępny jest w formie plastrów lub żelu. Coraz więcej Polaków sięga po produkt, który na krajowym rynku pojawił się w 2011 roku - silikonowe plastry na blizny Sutricon. To nowa generacja preparatów na blizny. Optymalna ilość silikonu zapewnia właściwe środowisko do leczenia blizny. Elastyczna struktura plastra dostosowuje się do anatomicznych kształtów ciała, łagodzi ból i świąd. Plastry na blizny są skuteczne w zapobieganiu nieprawidłowemu bliznowaceniu ran. Koszt opakowania to ok. 120 zł, może ono wystarczyć na 2 miesiące w zależności od wielkości blizn.

- Trądzik młodzieńczy źle leczony lub zaniedbany może pozostawić na skórze trwałe ślady, widoczne nawet po całkowitym ustąpieniu aktywnej choroby. Blizny potrądzikowe mogą stać się przykrą pamiątką na całe życie. Dlatego też nie warto zwlekać z leczeniem. Jeśli blizny już powstaną mamy do dyspozycji różne metody, którymi możemy znacznie zmniejszyć ich widoczność. Poza dość kosztownymi zabiegami dermatologii estetycznej warto spróbować preparatów silikonowych. Plastry
silikonowe mogą być szczególnie przydatne w leczeniu blizn przerostowych i bliznowców, gdzie są zalecane jako profilaktyka i terapia I-ego rzutu.
– mówi dr Dorota Nowicka, dermatolog.

***

Sutricon - plastry na blizny to innowacyjne i skuteczne rozwiązanie w profilaktyce i leczeniu wszystkich rodzajów blizn.

Komentarze do: Zwalcz blizny po trądziku! (1)

beatamarysia
beatamarysia 30-01-2014 21:32

Blizny po trądziku

1

z bliznami ciężko wygrać. Każde są trudne do zlikwidowania, moja koleżanka ma po wycinaniu wyrostka robaczkowego bardzo brzydką bliznę i nie może się jej pozbyć, a to dlatego, że za późno się za nią wzięła, trzeba działa... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze