Szukaj

Zbuntowane włosy? Wina koloryzacji

Podziel się
Komentarze0

Według brytyjskiego badania, produkty chemiczne zawarte w środkach koloryzujących mają w sposób znaczący modyfikować strukturę włosów, sprawiając, że są one trudniejsze do opanowania. Cienkie, oporne, źle się układające… Denerwujące są te włosy!Po przebudzeniu, walka z niesfornymi kosmykami jest powszechną praktyką dla ogromnej większości kobiet. Ale jakie są czynniki, które wpływają na tę krąbrność? Zespół naukowców z departamentu innowacji giganta kosmetycznego firmy Procter&Gamble w Londynie, pochylił się nad tą kwestią i odkrył winnego: koloryzacja.

Doświadczenia, przeprowadzone na szerokim panelu włosów, polegały na obserwacji zmian strukturalnych, które zachodzą na powierzchni włosa pod wpływem produktów zawartych w farbie do włosów. Aby tego dokonać, badacze posłużyli się mikroskopem atomowym, co jest techniką ekstremalnie silną.

Rezultaty, które ukazały się w dzienniku Journal of Cosmetic Science et New Scientist, pokazują, że jedna albo dwie aplikacje farby na włosy wystarczą, aby w sposób zauważalny zniszczyć mieszki włosowe.


Reakcja chemiczna spowodowana przez koloryzacje obciąża elektrycznie każdy z włosów, w ten sposób redukując ich zdolność do usuwania wody. Ta modyfikacja strukturalna sprawia, że włosy są trudne do uczesania i stają się podobne do słomy.

Frauke Neuser, główny autor badania, wyjaśnia w Telegraph: włosy, które nigdy nie były koloryzowane chemicznie, mają oleistą warstwę, która sprawia, że są nieprzemakalne. Taki sam rodzaj warstwy znajduje się również na sierści psów, co pozwala im na skuteczne wysuszenie się po kąpieli, po prostu poprzez ostrząsanie się.

Jak kontynuuje Frauke Neuser, reakcja chemiczna, która zachodzi pod wpływem działania środków koloryzujących, całkowicie znosi tę ochronną warstwę po dwóch aplikacjach.

Amoniak i nadtlenek wiążą lipidy z warstwy ochronnej

Jak uważają badacze, nadtlenek oraz amoniak zawarte w farbach, mają być głównymi odpowiedzialnymi za zniesienie tłuszczów obecnych na powierzchni włosów. Warstwa ochronna, zniszczona pod wpływem działania tych produktów, nie może się odnowić przy rośnięciu nowego włosa.

Aby rozwiązać ten problem, badacze przestudiowali całą gamę produktów pozwalającą zdyscyplinować farbowane włosy. Środki te składają się z ciekłych kryształów zdolnych do przywiązywania się do włosów, nawet wtedy, kiedy te są naładowane negatywnie. Jest to skuteczne rozwiązanie pozwalające uniknąć ataków histerii w pierwszych godzinach rannych.

Komentarze do: Zbuntowane włosy? Wina koloryzacji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz