Szukaj

Wybiel zęby przed babim latem

Podziel się
Komentarze0

Piękny uśmiech plus białe zęby to niezbędnik - szczególnie podczas letnich miesięcy, gdy mamy wiele powodów do radości. Nowe znajomości, szalone przygody, podróże na koniec świata… Czas uśmiechać się bez obaw. Codzienne nawyki - papierosy, kawa, herbata - sprawiają, że zęby żółkną lub ciemnieją, a to rzutuje na nasz wizerunek. Najprostszym sposobem na pozbycie się niechcianego problemu jest coraz popularniejsze wybielanie.

Zabieg jest szybki, bezbolesny i, dzięki swojej popularności, coraz tańszy. Przeprowadzany pod kontrolą lekarza, jest całkowicie bezpieczny. Nie uszkadza szkliwa. Jedyne krótkotrwałe dolegliwości, jakie mogą po nim wystąpić, to nadwrażliwość zębów, ich zbyt małe rozjaśnienie, czy miejscowe podrażnienie dziąseł.

Przygotować się do białego uśmiechu


Decyzja o wybielaniu zębów nie należy do tych, które możemy podjąć spontanicznie przechodząc obok gabinetu stomatologicznego. Rzetelna konsultacja lekarza przed zabiegiem może nam zagwarantować lepsze efekty i pełne zadowolenie z nowego uśmiechu. Z wybielania mogą skorzystać tylko te osoby, które mają w pełni wyleczone zęby. Pacjenci z próchnicą czy defektami szkliwa muszą najpierw poddać się kompleksowemu leczeniu. Dopiero po pozytywnej ocenie stanu uzębienia lekarz może dobrać najodpowiedniejszą metodę. Zabieg wybielania zdecydowanie odradza się kobietom w ciąży, mamom karmiącym piersią oraz pacjentom poniżej 16 roku życia.

Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie, bez którego samo wybielanie na niewiele się zda. To, co istotne, to usunięcie wszelkich nalotów nazębnych dzięki profesjonalnemu oczyszczaniu. Profilaktycznie warto też zabezpieczyć się przed ewentualną nadwrażliwością zębów, która może pojawić się po wybielaniu. Stosowanie odpowiednich past i płukanek przepisanych przez specjalistę, to zadanie do wykonania na ok. 1-2 tygodnie przed zabiegiem. Taka profilaktyka zmniejszy ryzyko pojawienia się bólu, czy innych dolegliwości zaraz po zabiegu.


Śnieżna biel

Pożądany kolor zębów można uzyskać na różne sposoby. Jednym z nich jest wybielanie gabinetowe. To najszybszy tego typu zabieg. - Po oczyszczeniu zębów z osadów, lekarz nakłada żel ochraniający na dziąsła i utwardza go lampą UV. Następnie nakłada na zęby preparat wybielający i naświetla go przez 15 minut. Dla najlepszego efektu cykl taki powtarzany jest 3-4 krotnie w ciągu jednej wizyty - mówi Tomasz Niedźwiedzki, stomatolog z Centrum Stomatologii Candeo. Właściwie w ciągu jednej godziny widać już efekty. 


Wybielanie nakładkowe to już zajęcie na dwie wizyty. Jak wyjaśnia Tomasz Niedźwiedzki z Candeo, pierwsza z nich skupia się na wstępnym badaniu, usunięciu osadów nazębnych i pobraniu wycisków obu łuków zębowych pacjenta. Podczas drugiej wizyty lekarz wręcza pacjentowi przygotowane przez technika nakładki na zęby i strzykawki z żelem wybielającym, które należy zakładać na noc przez maksymalnie 2 tygodnie z przerwami co 2-3 noc.

Oczywiście intensywność wybielenia pacjent może sam ustalić i w momencie zadowalającego wybielenia przerwać. Niejednokrotnie, mimo naturalniej bieli zębów, efekt olśniewającego uśmiechu psuje kamień i osad nazębny. Wówczas należy zapytać stomatologa o piaskowanie. Piaskowanie polega na usunięciu osadu przy użyciu strumienia drobnego proszku z wodą, kierowanego pod kontrolowanym ciśnieniem na powierzchnię zęba. Zabieg trwa około 15-20 minut w zależności od ilości osadów na powierzchni zębów i zapewnia znaczną poprawę estetyki jamy ustnej.

A po zabiegu - dieta

Wybielanie zębów z pewnością nie ubarwi nam dwutygodniowej pozabiegowej diety, nie bez powodu nazywanej „białą”. - Po wybielaniu musimy zrezygnować z pokarmów i napojów, które zawierają intensywne barwniki, takich jak kawa, herbata, napoje gazowane, czerwone buraki, barszcz, szpinak, jagody czy czerwone wino - wylicza doktor Niedźwiedzki z Candeo. Nieprzestrzeganie tych restrykcji, uciążliwe szczególnie dla kawoszy, którzy nie wyobrażają sobie poranka bez kofeiny, może sprawić, że po wybielaniu nie pozostanie ani śladu. Częściowo odwodnione szkliwo wraca do stanu sprzed zabiegu, intensywnie chłonąc płyny z jamy ustnej. Z podobną uciążliwością spotkają się palacze, którzy powinni zrezygnować z nałogu przynajmniej na trzy dni po zabiegu.

Jeśli myślimy o wybielaniu zębów, ale brak nam merytorycznych argumentów przemawiających za zabiegiem, warto zasięgnąć indywidualnej opinii specjalisty. A właściwe przygotowanie, poznanie procesu wybielania oraz odpowiednia troska o zęby po zabiegu, pozwolą nam cieszyć się zdrowym, estetycznym uśmiechem - nie tylko podczas nadchodzących wakacji.

Komentarze do: Wybiel zęby przed babim latem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz