Szukaj

W wiosennej odsłonie, czyli o tym jak przywrócić skórze blask!

Podziel się
Komentarze0

Pomimo iż za oknami jeszcze zima, kalendarzowa wiosna już dawno za nami, tak więc to najlepszy czas, aby zadbać o skórę i przygotować ją na nadejście lata! Szorstka, napięta i pozbawiona blasku skóra po zimie potrzebuje teraz szczególnej pielęgnacji.

W wiosennej odsłonie, czyli o tym jak przywrócić skórze blask!

Złuszczanie – dlaczego tak ważne?

Wiosna to najlepszy okres na zabiegi złuszczające. Po peelingu skóra jest nie tylko odżywiona, ale też dotleniona, jak również przygotowana do dalszych zabiegów kosmetycznych. Zanim jednak dokonamy zabiegu złuszczania naskórka, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat dostępnych możliwości. Jeżeli chodzi o peeling, możemy zdecydować się na mechaniczny lub enzymatyczny, co to oznacza?

Peeling mechaniczny można zrobić samemu w domu, wystarczy do tego celu trochę kremu oraz naturalne drobinki ścierne, typu: otręby pszenne, łuski migdałów lub zmielone pestki owoców. Tego typu preparat należy stosować na skórę twarzy, szyi oraz dekoltu po uprzednim zwilżeniu jej wodą. Po nałożeniu peelingu należy masować skórę kolistymi ruchami, zachowując przy tym delikatność i zdrowy rozsądek. Nie należy bowiem pocierać skóry do bólu bądź do czasu wystąpienia czerwonych plam na skórze, w ten sposób jedynie podrażnimy cerę, a przecież nie o to nam chodzi.

Drugi rodzaj peelingu to peeling enzymatyczny, jest co prawda łagodniejszy w swym działaniu, jednakże równie skuteczny co peeling mechaniczny. Peeling enzymatyczny zawiera z kolei enzymy roślinne bądź owocowe, które po nałożeniu i zostawieniu na skórze, rozpuszczają martwy naskórek. Peeling enzymatyczny prócz właściwości złuszczających ma jeszcze kilka innych zalet, a mianowicie doskonale obkurcza pory oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Przed nałożeniem peelingu enzymatycznego warto położyć na twarzy ciepły kompres, w ten sposób ulepszymy działanie enzymów, zawartych w produkcie. Następnym krokiem jest nałożenie preparatu na skórę i odczekanie kilku minut, po czym zmycie skóry wacikiem nasączonym letnią wodą. W ten oto sposób pozbędziemy się martwego naskórka, a nasza skóra nareszcie będzie mogła wziąć głęboki oddech!


O czym należy pamiętać przy wyborze peelingu?

Przy wyborze każdego kosmetyku, nie tylko peelingu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby zakupiony przez nas preparat był dostosowany do typu i potrzeb naszej cery. Peeling ziarnisty będzie doskonały dla cery młodej, ale tłustej bądź mieszanej, z kolei cera sucha, ale wrażliwa i skłonna do podrażnień będzie wymagała zastosowania peelingu enzymatycznego. Niezwykle ważne jest również, aby osoby ze skłonnościami do alergii zachowały szczególną ostrożność, jeżeli już zdecydują się na użycie peelingu enzymatycznego, bowiem enzymy „lubią” uczulać. Z pewnością alergicy nie powinni stosować tego rodzaju preparatów częściej niż do dwóch razy w miesiącu. Również szczególną troską powinniśmy obdarzyć cerę naczynkową. Na rynku znajduje się szereg kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej, w tym i peelingów.


Kiedy najlepiej wykonywać zabieg złuszczania naskórka?

Peeling powinno się wykonywać wieczorem, bezpośrednio przed snem. Skóra, która zostanie w ten sposób oczyszczona, doskonale wchłonie krem, który nałożymy na noc, co zapewni jej pełną regenerację, ale i nie tylko. Przede wszystkim nasza skóra nie będzie narażona na dodatkowe podrażnienia, takie jak: niekorzystne działanie czynników środowiskowych, które w dzień stanowią poważne zagrożenie dla naszego naskórka.

Jaki krem wybrać na wiosnę?

Wraz z nadejściem wiosny powinniśmy pomyśleć o zmianie kremu do twarzy. Należy mieć na uwadze szczególnie konsystencję kremu, gdyż zimą zmuszeni jesteśmy używać kremów tłustych lub półtłustych, z kolei wraz z nadejściem cieplejszych dni powinniśmy zadbać o to, aby stosowane kremy nie tylko miały lekką konsystencję, ale również by posiadały filtry UVB i UVA. Prócz tego warto również stosować kremy z dodatkiem aminokwasów i siarki, które mają działanie bakteriobójcze. Dobrym rozwiązaniem są też kremy z wyciągiem z ziół, które poprawiają ukrwienie, rozjaśniają skórę i ściągają ujścia gruczołów łojowych.

Co zrobić, aby dodać skórze blasku?

Aby ożywić poszarzałą i zmęczoną skórę dobrze jest zadbać o to, aby krem, którego będziemy używać zawierał w swoim składzie koenzym Q10, który doda skórze blasku, jak również sprawi, ze stanie się ona gładka, świeża i promienna. Prócz tego ważne jest, aby krem posiadał odpowiedni zestaw witamin, a szczególnie witaminy A, C i E, które wzmocnią, rozjaśnią i zlikwidują przebarwienia na skórze. Stosując krem na dzień należy pamiętać o tym, aby posiadał wysokie filtry ochronne. Z kolei na noc możemy zdecydować się na krem odżywczo – regenerujący, wzbogacony w witaminę B3, która spowolni proces starzenia się skóry.

O skórę, a szczególnie skórę twarzy należy dbać przez cały rok. Doskonale jednak wiemy o tym, iż okres zimowy bardzo niekorzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na stan naszej skóry, czyniąc ją poszarzałą, zmęczoną i szorstką. Zimą nasza skóra odpoczywa również od słońca, dlatego powinniśmy o nią szczególnie zadbać, chcąc przygotować ją do sezonu letniego. Najważniejsze, abyśmy inwestowali w kosmetyki odpowiednio dobrane do typu i potrzeb naszej cery. Pamiętajmy również, szczególnie teraz, o używaniu kremów z wysokimi filtrami UV.

Autor: Sabina Maćkowicz

Komentarze do: W wiosennej odsłonie, czyli o tym jak przywrócić skórze blask!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz