Szukaj

Usuwanie zmarszczek - fale radiowe czy ingerencja chirurga

Podziel się
Komentarze0

Problem zmarszczek dotyka każdego człowieka i choć możemy spowolnić proces starzenia się skóry, to prędzej czy później zmarszczki i tak się pojawią.  Na szczęście ich usuwanie jest możliwe.

Usuwanie zmarszczek - fale radiowe czy ingerencja chirurga

Pozostaje jedynie wybór metody, a tutaj możliwości jest wiele. Od lat najlepsze rezultaty wymagały ingerencji chirurga, ale obecnie możemy też wykorzystać fale radiowe.

Magia skalpela


Od wieków ludzie chcieli oszukać czas i jak najdłużej zachować młodość. Przez wieki też nie było możliwości, aby cofnąć wskazówki zegara i pozbyć się zmarszczek, które zdążyły się już pojawić. Lifting, bo o nim mowa, jest zabiegiem wymagającym znieczulenia i użycia skalpela. Skóra nacinana jest w konkretnych, mało widocznych miejscach, jak skronie, granica między włosami a czołem, czy punkty za uszami. Nadmiar skóry jest usuwany, dzięki czemu twarz odzyskuje odpowiedni owal, skóra jest bardziej zwarta i gładka.

Zabieg jest uzasadniony w przypadku osób z głębszymi zmarszczkami i mocno zwiotczałą skórą, toteż wykonywany jest przeważnie u dojrzałych wiekiem pacjentów.

- Dla młodszych osób ingerencja chirurga nie jest najlepszym wyborem, ponieważ lifting nie zatrzymuje procesu starzenia się skóry. Można powiedzieć, że jest to ostatnia deska ratunku, kiedy próbowaliśmy wszystkiego, aby zatrzymać czas, ale upływające lata zdążyły już zrobić swoje – mówi dr n. med. Malgorzata Chomicka-Janda,  specjalista chirurg plastyk ze Szpitala Grupy LUX MED.

Chirurg urody


Rozważając możliwość operacyjnego usunięcia zmarszczek należy wziąć pod uwagę, z czym wiąże się ingerencja chirurga. Pierwszy krok to oczywiście konsultacja lekarska. Chirurg zapoznaje nas z wszystkimi aspektami zabiegu, przedstawia plusy i minusy, sprawdza czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu i kieruje na szereg niezbędnych badań. Przygotowanie zaczyna się wiele tygodni przed planowanym terminem.

Palacze miesiąc wcześniej muszą znacznie ograniczyć ilość wypalanych papierosów, a dwa tygodnie przez liftingiem należy odstawić środki zawierające kwas salicylowy lub aspirynę. Większe wyrzeczenia czekają nas po zabiegu. Co prawda w szpitalu zostajemy na jedną noc i możemy go opuścić już następnego dnia, ale dopiero po 7-10 dniach możemy wrócić do naszej normalnej aktywności życiowej, a obrzęki i zasinienia mogą całkowicie zniknąć dopiero po dwóch tygodniach. Dla wielu osób wyłączenie z życia na półtoratygodniowy okres rekonwalescencji jest bardzo dużym wyrzeczeniem i przeszkodą w podjęciu decyzji o zabiegu.


Fala młodości

Fale radiowe, nazywane inaczej promieniowaniem radiowym, to promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez prąd przemienny o częstotliwości 3 kHz – 3 THz – ta definicja brzmi bardzo poważnie, ale w praktyce usuwanie zmarszczek przy użyciu fal radiowych jest bardziej bezpieczne niż wykorzystanie skalpela. - Fale radiowe mają znacznie dłuższą historię niż chirurgia plastyczna, chociaż w kosmetyce zaczęły być wykorzystywane niedawno. Ich działanie polega na przekształcaniu energii w ciepło, które działa nie tylko na powierzchni skóry, ale też głębiej, rozgrzewając skórę właściwą – dr n. med. Malgorzata Chomicka-Janda,  specjalista chirurg plastyk ze Szpitala Grupy LUX MED.


Wyższa temperatura pomaga fibroblastom w produkcji kolagenu i elastyny, co pozytywnie wpływa na napięcie i elastyczność skóry. Zabieg pomaga spłycić istniejące zmarszczki, ale odbywa się to poprzez wspomożenie naturalnego procesu regeneracji skóry, a nie jej mechaniczne naciągnięcie, jak w przypadku ingerencji chirurgicznej.

Czasowstrzymywacz

Metoda chirurgiczna w postaci pełnego liftingu twarzy przeznaczona jest dla osób w wieku 50-60 lat i zazwyczaj wykonywana jest jednorazowo. Na fale radiowe może natomiast z powodzeniem zdecydować się osoba znacznie młodsza, która chce dłużej zachować obecny wygląd. Profilaktycznie zabiegi można stosować już w wieku 25-35 lat, aby wzmacniać naturalną strukturę skóry i opóźnić wystąpienie zmarszczek, a po 35. roku życia korzystać z serii zabiegów, aby skórę wyraźnie odmłodzić i usunąć zmarszczki, które się pojawiły. Warto wiedzieć, że efekt zabiegu utrzymuje się do 14 miesięcy, a nawet po tym czasie kondycja skóry jest znacznie lepsza niż przed zastosowaniem fal radiowych.

Na korzyść fal radiowych w porównaniu do klasycznego liftingu przemawia też kilka innych faktów. Jest to zabieg zupełnie nieinwazyjny, nie wymaga znieczulenia czy specjalnych przygotowań, wykonywany jest w ciągu maksymalnie godziny i od razu po nim możemy wrócić do swoich codziennych zajęć. Brak ryzyka powikłań i możliwość wykonania zabiegu bez potrzeby zmiany harmonogramu dnia czy planowania wielodniowego urlopu to aspekty, które najczęściej decydują o wyborze fal radiowych zamiast liftingu.

Sztuka wyboru

Nie można jednoznacznie i obiektywnie ocenić, która metoda usuwania zmarszczek jest lepsza. Należy raczej zadać pytanie, która metoda jest lepsza dla konkretnej osoby, w danym wieku, z określonymi oczekiwaniami. Niewątpliwie atutem zabiegu chirurgicznego są spektakularne efekty, które dla części osób są czynnikiem decydującym. Dla innych,  niedogodności związane z operacją twarzy są nie do przyjęcia.

Wiele osób docenia z kolei nie tylko odmładzające, ale też profilaktyczne działanie fal radiowych. Ponadto jest to metoda kierowana do większego grona osób ze względu na szeroki przedział wieku, dla którego jest polecana. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw każdej metody – w końcu chodzi o naszą twarz. A nie od dziś wiadomo, że jak nas widzą, tak nas piszą.

Komentarze do: Usuwanie zmarszczek - fale radiowe czy ingerencja chirurga

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz