Szukaj

Świąteczna dieta dobra dla zębów?

Podziel się
Komentarze0

Kazdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że należy dbać o zęby. Jak się okazuje pomóc w tym może okres świąteczny. Świąteczna dieta może mieć wpływ nie tylko na figurę, ale również na zdrowie zębów. Tradycyjne świąteczne menu może wzmocnić, a nawet wybielić zęby.Świąteczna dieta dobra dla zębów?

Wielkanocny stół jak co roku ugina się od jajek, bab, czekoladowych króliczków, marcepanu i słodkich mazurków. Część z tych smakołyków może zaszkodzić naszym zębom, a część wręcz przeciwnie – może im pomóc. – W czasie świąt możemy zapomnieć o reżimie dietetycznym, ale jeśli zapomnimy o higienie zębów, skutki mogą być opłakane – mówi dr n. med. Mariusz Duda z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Duda Clinic.

Świąteczne potrawy bogate w wapń


Co łączy świąteczny sernik i jajka ze śniadania wielkanocnego? Oba zwierają duże ilości wapnia, czyli minerału, który doskonale wzmacnia zęby i ich szkliwo. Jajko zawiera przeciętnie 46 mg wapnia, z kolei 100 g twarogu, podstawowego składnika sernika, aż 83 mg!  Dzięki wapniowi zęby stają się odporniejsze, mniej podatne na próchnicę i paradontozę. Z kolei amerykańscy naukowcy dowiedli, że twaróg pomaga w wybielaniu zębów, a wprowadzenie go do diety uodparnia je  a przebarwienia. – Dieta bogata w wapń wzmacnia zęby i cały układ kostny. Dzięki temu chronią przed osteoporozą, która dotyka również kości szczęki – dodaje dr Duda.


Po mazurku i kawie umyj zęby!

Na stole świątecznym obok potraw bogatych w wapń znajdziemy niestety produkty bogate w cukry. Tutaj pułapką mogą być mazurki (szczególnie te z kajmakiem), świąteczne baby i niezliczona ilość czekoladowych zajączków. Ze wzglądu na dużą ilość cukrów te przysmaki mogą spowodować rozwój próchnicy  i osłabić zęby. Problem tkwi w tym, że stanowi idealną pożywkę dla bakterii, które produkują z niego kwasy niszczące zęby.

-  Warto pamiętać, że nie ilość zjadanych słodyczy szkodzi naszym zębom, a to, ile czasu cukier ma kontakt z zębami. Dlatego po słodkim deserze powinno się jak najszybciej umyć zęby, szczególnie, jeśli piliśmy do tego kawę, bo ta z kolei powoduje przebarwienia.  Zęby należy wyszczotkować do 15 minut po wypiciu kawy lub czerwonego wina – po tym czasie substancje zawarte w kawie sprawiają, że nasze zęby żółkną – wyjaśnia dr Duda.

Komentarze do: Świąteczna dieta dobra dla zębów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz