Szukaj

Pielęgnacja skóry pod oczami

Podziel się
Komentarze0

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, dlatego istotna jest właściwa pielęgnacja. To skóra pod oczami pokazuje nasze zmęczenie, stres oraz niewyspanie. Na niej też widoczne są pierwsze oznaki starzenia. To właśnie pod oczami tworzą się w pierwszej kolejności zmarszczki. Dlatego też ważne jest wczesne rozpoczęcie odpowiedniej pielęgnacji.


Skóra zaczyna tracić jędrność już po 20 roku życia. Pod oczami nie znajdują się żadne gruczoły łojowe, dlatego skóra w tym miejscu jest zawsze sucha. To jest głównym powodem wytwarzania się w miejscach pod oczami pierwszych zmarszczek i worków. Skóra pod oczami jest dużo cieńsza niż ta znajdująca się na policzkach. Poza tym mięśnie powiek przez cały czas pracują nie tylko przy mruganiu czy mrużeniu oczu, ale także podczas uśmiechu.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją sposoby na opóźnienie powstawania tych przykrych oznak starzenia. Wystarczy odpowiednio pielęgnować skórę w domu oraz latem pamiętać o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych, zwłaszcza w te dni gdy słońce świeci naprawdę mocno. Okulary powstrzymują oczy przed ciągłym mrużeniem, a tym samym zapobiegają tworzeniu się kurzych łapek.

Jak pielęgnować skórę pod oczami?


Przede wszystkim należy dość wcześnie rozpocząć stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych. Już po ukończeniu 20 roku życia powinnaś regularnie nakładać na skórę pod oczy specjalnie przeznaczony do tych miejsc krem. Przy skórze młodej wystarczy stosowanie lekkich kremów, żeli lub emulsji, które działają nawilżająco. Należy wcierać je ruchem kołowym rozpoczynając od kącika wewnętrznego oka. Skóra dojrzała wymaga stosowania cięższych kremów zawierających kolagen. Takie kremy należy wklepywać w skórę.

Osoby, które skarżą się na opuchliznę i podkowy pod oczami powinny zdecydować się na stosowanie domowych maseczek. Poza tym wskazany jest zakup okularów z hydrożelem, które po schłodzeniu w lodówce należy nałożyć na oczy. Taka kuracja w dużym stopniu wpływa na złagodzenie śladów zmęczenia. Dodatkowo zalecane jest stosowanie okładów z ziółek takich jak skrzyp, szałwia czy rumianek.


Chcąc odpowiednio dbać o skórę pod oczami warto raz na jakiś czas udać się do kosmetyczki. Zabiegi w salonach przeważnie obejmują całą twarz, dzięki czemu możemy poprawić wygląd całej skóry, a nie tylko tej pod oczami.

Jak radzić sobie z sińcami pod oczami?


Problem podkrążonych oczu spotyka wielu ludzi. Przyczynami są tutaj nieprzespane noce, zmęczenie, brak świeżego powietrza, zanieczyszczenia środowiska, dym papierosowy. Wszystkie te czynniki podrażniają już i tak delikatną skórę. Przy pielęgnacji oczu ważny jest prawidłowy demakijaż. Wszelkiego rodzaju pozostałości po tuszach, cieniach czy też innych preparatach do oczu mogą nie tylko podrażnić spojówki, ale także całą skórę wokół oczu. Stąd też ważne jest właściwe zmywanie makijażu. Przede wszystkim należy to robić delikatnie, tak aby nie doprowadzić do rozciągania skóry. Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów przeznaczonych do demakijażu. Ich celem jest nie tylko usunięcie makijażu ale także ukojenie zmęczonej całym dniem skóry. Dodatkowo należy odpowiednio dbać o skórę w tym miejscu. Do pielęgnacji najlepiej wybierać kosmetyki dotleniające i rozjaśniające naskórek. W ich skład wchodzi wyciąg z bławatka i zielonej herbaty. Kobiety dojrzałe mogą sięgnąć po preparaty z perłą i jedwabiem. Pomocne przy zwalczaniu sińców pod oczami mogą się okazać okłady z naparu lipy, świetlika lekarskiego oraz kopru włoskiego.


A jak zapobiec tworzeniu się zmarszczek pod oczami?

Zmarszczki w pierwszej kolejności tworzą się właśnie pod oczami. Najpierw mamy do czynienia z tzw. kurzymi łapkami czyli zmarszczkami mimicznymi pojawiającymi się w kącikach oczu. Wraz w upływem czasu dochodzi do pogłębiania się bruzd i opadania powiek, przez co oko wydaje się być jeszcze mniejsze. Na kurze łapki najlepiej zastosować kosmetyki z dodatkami produktów rozluźniających mięśnie twarzy oraz zapobiegających skurczom mimicznym. W przypadku gdy takie preparaty okażą się być niewystarczająco skuteczne można zastosować wypełniacze zmarszczek pod oczy. Po ukończeniu 40 roku życia zalecane jest korzystanie z kosmetyków ujędrniających i liftingujących oraz preparatów służących wzmocnieniu górnej powieki.

A co z opuchnięciami?

Ich przyczyną są zaburzenia w krążeniu limfy. Powodów może tutaj być wiele, choćby siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta czy spanie na płasko. Częste pojawianie się obrzęków może też oznaczać złą pracę nerek. Przy pielęgnacji warto sięgnąć po kremy z kofeiną i szałwią. Dobrym rozwiązaniem jest używanie preparatów chłodzących, które usprawniają proces przepływu limfy. 

Jakie składniki powinien posiadać odpowiedni preparat?


W skład preparatów pielęgnacyjnych wchodzi wiele witamin. Witamina F pomaga regulować gospodarkę wodno-tłuszczową, folacyna wpływa na wzrost komórek skóry, witamina E zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami, a witamina C pomaga rozjaśnić cienie pod oczami oraz wygładzić zmarszczki. Ważnym surowcem jest D-pantenol będący prowitaminą witaminy B5. Reguluje on przebieg cyklu przemiany metabolicznej komórek oraz działa przeciwzapalnie, przez co łagodzi wszelkie podrażnienia skóry. Poza tym pomaga chronić skórę przed promieniami UV. Jednym z popularniejszych składników preparatów kosmetycznych jest alantoina. Wpływa regenerująco na skórę, działa nawilżająco i zmiękczająco oraz ułatwia gojenie się uszkodzonego naskórka.

Komentarze do: Pielęgnacja skóry pod oczami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz