Szukaj

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Podziel się
Komentarze0

Na skórze najszybciej widać upływający czas. Problemy ze skórą mogą pojawić się w różnym wieku. Najczęściej jednak pierwsze oznaki starzenia widoczne są pomiędzy 35 a 40 rokiem życia. Szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry dojrzałej. Cera przybiera miano dojrzałej wraz z upływem czasu. Osoby ze skórą dojrzałą najczęściej posiadają cerę suchą lub mieszaną.


Jak można rozpoznać cerę dojrzałą?

Każda osoba może w inny sposób przechodzić proces starzenia się skóry. Typowymi cechami cery dojrzałej są pojawiające się zmarszczki (głównie mimiczne), utrata wiotkości oraz zmniejszenie elastyczności. Poza tym dochodzi do zmiany koloru skóry, powstania przebarwień i wyprysków.

Jak pielęgnować skórę dojrzałą?

Przede wszystkim należy stosować łagodne kosmetyki bogate w aktywne składniki. W ten sposób można przywrócić skórze utracony blask. Istotne jest by do pielęgnacji wybierać krem nawilżający na dzień z filtrem UVB i UVA. Najlepiej by krem zawierał dodatkowo substancje antyutleniające.

Na wieczór najlepiej wybierać kremy regenerujące. Dobrym rozwiązaniem są kosmetyki z retinoidami. Są to pochodne witaminy A, które mogą pomóc zredukować zmarszczki i różne przebarwienia. Co ważne dozwolone jest stosowanie ich zarówno przy cerze przetłuszczającej się jak i suchej.

Do pielęgnacji cery dojrzałej wykorzystuje się również związki z witaminą C, tzn. kwas askorbinowy. Pomaga on rozjaśnić skórę i występujące zmiany barwnikowe. Jak się okazuje bardzo użyteczne przy pielęgnacji skóry są hormony. Mowa tu głównie o żeńskich hormonach płciowych, tj. estradiolu i estronie oraz męskim testosteronie.


Poza tym dość dobrze sprawdzają się środki bogate w związki pochodzenia roślinnego, tj. fitoestrogeny. Do regeneracji cery dojrzałej wykorzystuje się również substancje roślinne takie jak algi morskie, aloes, skrzyp czy wiesiołek. Wpływają one na poprawę krążenia krwi w drobnych naczynkach, a tym samym skóra staje się lepiej dokrwiona i odżywiona.

Jakie zabiegi należy wykonywać przy cerze dojrzałej?

  • Peeling
Stosuje się go za pomocą środków chemicznych lub biologicznych. Ma na celu złuszczenie naskórka. Kuracja umożliwia usunięcie warstwy martwych komórek, a tym samym dochodzi do odsłonięcia tych świeżych i w pełni zdrowych. Złuszczenie naskórka wpływa na pobudzenie działania fibroblasty, która znajduje się na styku naskórka i skóry właściwej. Peeling pomaga też odnowić naskórek. Wszelkiego rodzaju zmarszczki, blizny, rozszerzone pory, przebarwienia czy plamy na skórze mogą zostać usunięte dzięki peelingom. Co raz częściej korzysta się z peelingów chemicznych. Tutaj wybór w dużym stopniu zależy od rezultatów jakie chcemy uzyskać. Głębszy efekt działania wiąże się z większym poziomem łuszczenia się naskórka. Zalecane jest stosowanie peelingów chemicznych w okresach niewielkiej aktywności słonecznej. Skóra po takich zabiegach jest bardzo wrażliwa, stąd też nie trudno o przebarwienia na skutek promieniowania słonecznego.

  • Zabiegi elektrostymulujące
W elektrolecznictwie używa się prądu stałego oraz prądu impulsowego małej i średniej częstotliwości. Takie zabiegi pomagają stymulować mięśnie twarzy, poprawiają pracę mięśni i naczyń krwionośnych, natleniają i odżywiają skórę. Są najbardziej wskazane przy pielęgnacji skóry wiotkiej i tracącej napięcie. Zabiegi pomagają pozbyć się zmarszczek oraz dają efekt liftingujący, ujędrniający i przeciwobrzękowy.
  • Mikrodermabrazja
Polega na łuszczeniu naskórka z wykorzystaniem specjalnie do tego przeznaczonego aparatu. Naskórek ściera się przy pomocy mikrokryształków. Skóra po takim zabiegu jest lekko zaróżowiona. Poza tym zdecydowanie lepiej przyjmuje kosmetyki ze względu na to, że zabieg poprawia krążenie krwi i dotlenia skórę. Metoda ta dobrze radzi sobie z redukcją zmarszczek wokół oczu, szyi i ust. Poza tym pomaga zlikwidować przebarwienia słoneczne, oczyszcza cerę, redukuje rozszerzone pory, plamy na skórze i rozstępy oraz wpływa korzystnie na ukrwienie skóry.

Komentarze do: Pielęgnacja skóry dojrzałej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz