Szukaj

Pielęgnacja łokci

Podziel się
Komentarze0

Często zaniedbujemy nasze łokcie, skupiając się na pielęgnacji innych części ciała, np. dłoni, paznokci, ramion czy dekoltu. Jednakże o skórę na łokciach również należy dbać odpowiednio, gdyż jest ona podatna na powstawanie nieestetycznych zgrubień. Nawet najpiękniej wypielęgnowanie dłonie nie będą robić wrażenia, jeśli na łokciach będzie jawiła się szorstka, przesuszona skóra. Co zrobić, aby nie odwracała ona uwagi od zadbanej reszty ciała?

Pielęgnacja łokci

Pielęgnacja łokci nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Wystarczy dostosować się do kilku prostych metod, aby zachować zdrowy i piękny wygląd skóry.

Najpierw peeling

Pielęgnację zacznij od peelingu, czyli usunięcia zrogowaciałego naskórka. W tym celu użyj peelingu gruboziarnistego, gdyż skóra na łokciach jest naturalnie grubsza i twardsza, od skóry na innych częściach ciała. Możesz go wykonać samodzielnie, używając w tym celu soli, cukru lub grubo zmielonych orzechów. Dobrym sposobem jest również masaż przy użyciu rękawicy sizalowej.

Nawilżanie

W celu utrzymania stałego nawilżenia, używaj kremów do rąk przynajmniej dwa razy dziennie. Przeciwdziała to przesuszeniu skóry. Powinny one zawierać witaminę A, E i D. Dodatkowo pamiętaj, aby do mycia nie stosować mydeł wysuszających skórę. Najlepiej zastąpić je olejkami kąpielowymi.

Jakie składniki powinien zawierać krem?

Stosowany przez Ciebie krem, powinien być bogaty w składniki, zapewniające skórze odpowiednią pielęgnację. Regeneracja skóry, nawilżanie, ochrona – to główne właściwości kremów do rąk. Oto najbardziej popularne składniki tych preparatów nawilżających:
  • gliceryna – jest bazowym składnikiem wszystkich kremów do rąk. Nawilża skórę.
  • lanolina – jest substancją o zbliżonym do tłuszczów charakterze. To typ wosku, który nawilża, natłuszcza i uelastycznia skórę. Dodatkowo chroni przed szkodliwymi promieniami UV, pozostawiając uczucie lepkiej skóry.
  • oleje silikonowe – wnikają w naskórek, zapewniając gładkość i miękkość skóry, nie pozostawiając na niej tłustego filmu.
  • oleje mineralne i wazelina – chronią skórę, tworząc na jej powierzchni powłokę. Mają działanie natłuszczające.


Domowe sposoby

Do najbardziej popularnych domowych sposobów na pielęgnację łokci należy moczenie tej części ciała w podgrzanej oliwie z dodatkiem witaminy A i E (kapsułki). Możesz zamiast oliwy, użyć oleju roślinnego z cytryną i gliceryną. Skóra powinna zostać zanurzona w przygotowanej miksturze przez około 10 minut. Zamiast kąpieli możesz również zastosować okład. W tym celu posmaruj łokcie oliwą czy olejem, owiń je bandażem i pozostaw na 30 minut.


Odpowiednimi składnikami pielęgnującymi skórę są również miód i cytryna. Miód nawilża i regeneruje skórę, cytryna ją rozjaśnia. Przygotuj 2-3 łyżki miodu, dodaj to nich łyżeczkę cytryny i nałóż mieszankę na łokcie, pozostawiając na 10-15 minut. Później spłucz ciepłą wodą. Jeśli masz wyjątkowo ciemną skórę na łokciach, weź plasterek cytryny posypany solą i nacieraj nim miejsce na skórze.

Dobry efekt zapewnią również napary ziołowe, a przede wszystkim lipa i nagietek, które znane są ze swych właściwości nawilżających i regenerujących. Zalej wrzątkiem 2 łyżki wybranych ziół, parz pod przykryciem przez około 15 minut, a następnie włóż łokcie do gotowej esencji. Możesz również w przygotowanym naparze zamoczyć waciki i zrobić z nich okład.

Wypróbuj również maseczki z bananów i śmietany. Owoce rozgnieć, wymieszaj z gęstą, tłustą śmietaną, nałóż na skórę i owiń gazą. Tak przygotowaną mieszankę, spłucz ciepłą wodą po upływie 15 minut. Wszystkie powyżej stosowane metody, można również wykorzystywać przy pielęgnacji kolan, których skóra również jest gruba, twarda i szorstka.

Gdy domowe metody zawodzą

Jeśli domowe sposoby zawodzą, możesz wybrać się do apteki po krem z mocznikiem i kwasami AHA. Mocznik posiada silnie nawilżające i zmiękczające właściwości, kwasy natomiast złuszczają i rozjaśniają naskórek. Dodatkowo zamiast kremu, można stosować wazelinę kosmetyczną, dostępną w aptekach i drogeriach. Odpowiednie zabiegi oferują również gabinety kosmetyczne. Możesz zdecydować się na masaż złuszczający, kompres rozmiękczający, maseczki nawilżające czy zabieg rozgrzewający.

Jeśli pomimo stosowania powyższych metod, skóra na łokciach nadal pozostaje twarda i szorstka, zasięgnij opinii lekarza, gdyż może to oznaczać niedobór witaminy A lub niedoczynność tarczycy.

Komentarze do: Pielęgnacja łokci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz