Szukaj

Pielęgnacja cery tłustej

Podziel się
Komentarze0

Z cerą tłustą najczęściej borykają się młode kobiety. Powodem jej powstawania jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Taka skóra przeważnie jest koloru szaro-żółtego. Poza tym jej charakterystycznymi cechami są rozszerzone pory, zaskórniki, grudki oraz ropne wypryski. Posiadanie cery tłustej wiąże się z koniecznością stosowania odpowiedniej pielęgnacji.


Jak rozpoznać cerę tłustą?

Cera tłusta jest gruba i mniej ukrwiona. Często osoby ją posiadające skarżą się na nadmierny połysk i świecenie. Jej zaletą jest większa odporność na działalność czynników atmosferycznych i chemicznych, natomiast wadą skłonności do zakażeń bakteryjnych. Powszechnie tę odmianę cery uważa się za mało estetyczną. Jednak warto wiedzieć, że cera tłusta znacznie dłużej utrzymuje elastyczność i gładkość, a co za tym idzie przez dłuższy czas pozostaje młoda. Do najczęstszego przetłuszczania dochodzi w obszarach łojotokowych, tj. na środkowej części twarzy (czoło, nos, broda) na plecach i w centralnej części klatki piersiowej.

Najczęstszym błędem osób będących posiadaczami cery tłustej jest stosowanie zbyt dużych ilości preparatów wysuszających i odtłuszczających. Takie środki mogą wzmóc wydzielanie łoju. Dodatkowo pogorszeniu stanu skóry sprzyja promieniowanie UV. Często na pierwszy rzut oka wydaje się, że opalanie pomaga poprawić stan i kondycję skóry, jednak jest to tylko pozorne wrażenie. Nie należy także używać preparatów o bogatym składzie, gdzie zawartość fazy tłuszczowej przekracza 30% zawartości danego środku.


Pielęgnacja cery tłustej


Pielęgnacja cery tłustej polega przede wszystkim na leczeniu. Wykorzystywane do mycia twarzy preparaty powinny mieć odczyn kwaśny lub neutralny. Często zaleca się także używanie mydeł leczniczych przez określony czas. Bardzo ważną rolę przy pielęgnacji odgrywa demakijaż oraz tonizacja. Tonizacja pomaga ściągnąć gruczoły łojowe oraz działa odświeżająco i przeciwzapalnie na skórę. Do cery tłustej często używa się toników alkoholowych. Warto przy tym wiedzieć, że poziom alkoholu w kosmetyku nie powinien przekraczać 10%. Toniki ze zbyt dużą ilością alkoholu powodują ściąganie skóry.


Przy cerze tłustej wybiera się środki o lekkiej konsystencji. Nie wolno korzystać z żadnych tłustych kremów. Wskazane są natomiast preparaty nawilżające, które dostarczają skórze składników odżywczych. Pomaga to poprawić ukrwienie skóry i wyregulować poziom wydzielania gruczołów łojowych. Dodatkowo warto przynajmniej raz w tygodniu zastosować peeling lub maseczkę ziołową. Częstymi składnikami kosmetyków do cery tłustej są takie pierwiastki jak cynk, miedź oraz siarka. Skóra tłusta wymaga regulowania ilości sebum bez powodowania zaburzeń w powłoce lipidowej. Często zalecane jest korzystanie z żelów i toników działających odświeżająco, matująco oraz bakteriobójczo.

Po każdorazowym oczyszczaniu skóry warto użyć kremu nawilżającego, a przed nałożeniem makijażu środku matującego. W ciągu dnia można korzystać z bibułek matujących, które pomagają wchłonąć nadmierne ilości łoju nie naruszając przy tym makijażu. Do demakijażu najlepiej wybierać delikatne mleczka. Wskazane jest stosowanie kosmetyków z wiesiołkiem, ogórecznikiem, dziurawcem, ekstraktem z cytryny, ekstraktem z borówek, chmielem, łopianem oraz pokrzywą.

Zabiegi kosmetyczne prze cerze tłustej

Zalecane są także zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Najczęściej stosuje się złuszczanie skóry kwasami AHA. Taki zabieg wpływa korzystnie na cerę tłustą. Pomaga poprawić napięcie naskórka, przeciwdziała procesom starzenia się skóry, działa zmiękczająco i wygładzająco oraz przyśpiesza odnowę komórkową. Efekty utrzymują się przez kilka miesięcy. Dodatkowo polecane jest stosowanie plastrów oczyszczających pory oraz korzystanie z masażów wpływających na ukrwienie skóry.

Komentarze do: Pielęgnacja cery tłustej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz