Szukaj

Pielęgnacja cery latem

Podziel się
Komentarze1

Lato to trudny okres dla naszej cery. Pielęgnacja wymaga wtedy dodatkowych zabiegów, zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu na słońcu. Jak uchronić się przed złymi skutkami wzmożonego promieniowania i cieszyć się tylko jego pozytywnymi stronami?

Pielęgnacja cery latem

Ochrona przed promieniowaniem UV

Jest to teraz kardynalna zasada pielęgnacji cery. Bo choć przebywanie na słońcu stymuluje powstawanie witaminy D, a lekarze zalecają kilkuminutowe wystawianie się na jego promienie nawet bez użycia odpowiedniego filtra, dotyczy to jednak tylko godzin popołudniowych.

Na ogół należy przed każdym wyjściem z domu, a nie tylko wówczas, gdy wybieramy się na plażę zastosować odpowiednią ochronę. W innym przypadku możemy zyskać nie tylko typowe oparzenia, ale również przyspieszyć proces starzenia się skóry. Wysuszona i pozbawiona bariery przed szkodliwym promieniowaniem odpłaci się nam przedwczesnymi zmarszczkami, przebarwieniami, a nawet nowotworem.

Z promieni słonecznych korzystajmy zatem rozważnie i używajmy kremów z filtrem o odpowiednim faktorze. Osoby o cerze jasnej i/lub wrażliwej powinny stosować filtr o SPF 50. Wiele z nas, pragnąc jak najszybciej się opalić używa jednak tych najniższych o SPF 5 lub SPF 10, a przecież są one przeznaczone dla osób o karnacji ciemniejszej. Dla większości z nas najbardziej odpowiedni jest filtr z faktorem 20-25, choć dermatolodzy zgodnie twierdzą, że ten uniwersalny to SPF 30.

Krem należy nakładać grubą warstwą, ponieważ w innym przypadku możemy osłabić jego działanie. Aplikację powtarzamy co 2 godziny oraz każdorazowo po wyjściu z wody i wytarciu skóry ręcznikiem.

Co zrobić, gdy jednak doznałyśmy oparzenia?


Możemy zastosować zakupiony w aptece lub drogerii balsam lub mleczko zawierające panthenol albo aloes. Składniki te działają łagodząco. Bardzo dobre efekty daje także nałożenie na poparzoną skórę śmietany lub jogurtu. Początkowy chłód zadziała kojąco, a zawarte w produktach mlecznych składniki przyspieszą regenerację.

Oczyszczanie


Przed nałożeniem na twarz jakichkolwiek kosmetyków koniecznie należy ją najpierw odpowiednio oczyścić. Latem nasza cera jest bowiem szczególnie narażona na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Pot, tworząca się tłusta warstwa sebum lub pozostałości po olejkach do opalania utrudniają naszej skórze oddychanie co może skutkować pojawieniem się na niej wyprysków.

Obok codziennego mycia twarzy odpowiednim żelem nie powinnyśmy zapominać o peelingu. Usunie on zrogowaciały naskórek, wygładzi cerę i przygotuje ją na kolejne zabiegi pielęgnacyjne. Nie należy wykonywać go zbyt często, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić do podrażnień. Stosowanie peelingu 1-2 razy w tygodniu w zupełności wystarczy.


Kosmetyk dobieramy odpowiednio do rodzaju naszej cery. Osoby o skórze tłustej mogą pozwolić sobie na peeling gruboziarnisty, w przypadku pozostałych całkowicie wystarczający będzie produkt zawierający drobne mikrogranulki. Polecamy zwłaszcza peelingi domowej roboty. Ich główną zaleta jest to, że w przeciwieństwie do drogeryjnych nie zawierają one chemii.

Peeling z orzechów włoskich


Mielimy dwie łyżki orzechów włoskich, następnie dodajemy dwie łyżki mąki kukurydzianej i niewielką ilość mleka. Wszystkie składniki mieszamy aż powstanie gęsta papka, którą nakładamy na twarz okrężnymi ruchami. Po chwili spłukujemy letnią wodą, osuszamy twarz ręcznikiem i nakładamy krem.

Peeling z płatków owsianych

Garść płatków owsianych zalewamy wodą i czekamy aż ostygnie. Następnie dodajemy łyżkę miodu, mieszamy i tak przygotowany peeling nakładamy na twarz wcierając go okrężnymi ruchami. Spłukujemy letnią wodą, osuszamy twarz ręcznikiem i  na tak odżywioną cerę nakładamy krem.

Nawilżanie

Latem bardzo ważne jest nawilżanie, zarówno to od środka, jak i od zewnątrz. W ten sposób nasza skóra zachowa zdrowy młodzieńczy wygląd. Pamiętajmy zatem o wypijaniu każdego dnia minimum 2 litrów wody dziennie. Ponadto wzbogaćmy naszą dietę o większą ilość owoców (w tym przypadku fantastycznie sprawdzą się arbuzy). Aby uniknąć poparzeń spożywajmy także większą ilość witaminy A, którą znajdziemy między innymi w papryce, morelach, dyni oraz marchwi. Dzięki zawartemu w nich beta karotenowi poprawimy także koloryt naszej cery.


Kremy, które stosujemy latem powinny nieco różnić się od tych, których używamy w ciągu roku. Przede wszystkim muszą to być kosmetyki o lekkiej i nietłustej konsystencji, która szybko się wchłania. Warto zwrócić uwagę, by oprócz filtra przeciwsłonecznego zawierał także antyoksydanty, czyli witaminy A, E i C. Nie zaszkodzi również koenzym Q10, który doskonale opóźnia procesy starzenia.

Braki wody w skórze świetnie uzupełniają maseczki nawilżające. Tutaj również możemy zadowolić się gotowymi produktami lub przygotować własną maseczkę, najlepiej na bazie owoców lub warzyw. Dzięki naturalnym kwasom w nim zawartym maseczka będzie miała dodatkowe delikatne działanie złuszczające i rozjaśniające cerę.

Maseczka z ogórka – odpowiednia dla każdego rodzaju cery


Jest to maseczka najłatwiejsza do wykonania. Wystarczy pokroić ogórek w plasterki, które następnie układamy na twarzy. Relaksujemy się przez 20 minut po czym ściągamy maseczkę i możemy cieszyć się odświeżoną cerą.

Maseczka z ogórka i mąki ziemniaczanej – dla cery tłustej

Wariacja na temat maseczki ogórkowej. Pół ogórka ścieramy na tarce, odsączamy nadmiar soku i dodajemy łyżkę mąki ziemniaczanej. Nakładamy maseczkę na twarz. Po 20 minutach zmywamy letnią wodą.

Maseczka z miodu i twarogu – dla cery suchej


Pół kostki tłustego twarogu mieszamy z 3 łyżkami miodu (możemy wcześniej dodać do niego odrobinę wody). Tak powstałą papkę nakładamy na twarz oraz dekolt. Zmywamy po 20 minutach.

Maseczka z brzoskwini – dla każdego rodzaju cery


Dojrzałą brzoskwinię obieramy i rozgniatamy. Dodajemy 4 łyżeczki miodu i 2 łyżeczki jogurtu naturalnego. Maseczkę nakładamy na twarz i zmywamy po 20 minutach.

Letni makijaż


Generalnie najlepiej byłoby, gdybyśmy latem całkowicie zrezygnowały z nakładania fluidu i pudru. Jeśli jednak jest to konieczne używajmy ich lżejszych odpowiedników. Podkład powinien być płynny i nietłusty by nie zatykał porów. Ciekawym rozwiązaniem może być także podkład w kompakcie, który pełni jednocześnie funkcję pudru lub zyskujący coraz większą popularność krem tonujący.

Pod wpływem wysokiej temperatury lub po kąpieli w morzu nasz misternie wykonany makijaż oczu prawdopodobnie całkowicie spłynie tworząc nieciekawy efekt. Z tego powodu warto zainwestować w przedłużanie rzęs wykonane w profesjonalnym gabinecie. Zabieg jest jednak kosztowny, dlatego te z nas, które nie chcą wydawać wielkich pieniędzy dla pięknego wyglądu powinny zaopatrzyć się w tusz wodoodporny, który sprawdza się nie tylko na plaży. Z makijażu wykonywanego cieniami lepiej zrezygnować w ciągu dnia i pozostawić go na wieczorne wyjścia.


Komentarze do: Pielęgnacja cery latem (1)

Wikawes123
Wikawes123 22-09-2017 21:51

Super

1

O super lato sie konczy ale skora gladka powinna tez byc i jesienia ;)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze