Szukaj

Piękny biały uśmiech na co dzień

Podziel się
Komentarze0

O pięknych, zdrowych zębach marzy chyba każdy z nas. Niestety nie wszyscy mamy szczęście posiadać mocne, białe zęby, bez skłonności do powstawania osadu czy próchnicy. Predyspozycje te są uwarunkowane genetycznie. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie mamy wpływu na stan swoich zębów. A wręcz przeciwnie!


Regularnie przestrzegając kilku prostych zasad, jesteśmy w stanie mieć piękne, białe zęby przez długie lata.

Piękny uśmiech to pewność siebie

Zdrowe, śnieżnobiałe zęby dodają nam uroku, podkreślają naszą urodę, gdy promiennie uśmiechamy się od ucha do ucha. Piękny uśmiech siebie dodaje również pewności siebie Wiara we własne możliwości oraz doskonały kontakt z ludźmi niejednokrotnie są kluczem do sukcesu i pozwalają naprawdę wiele osiągnąć zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Ludzie często uśmiechający się są odbierani przez otoczenie bardzo pozytywnie, gdyż łatwo nawiązują i podtrzymują kontakty interpersonalne, realizują projekty czy wyznaczone przez siebie cele.

Po pierwsze właściwa higiena

Poranny pośpiech, chęć popołudniowego odpoczynku czy wieczorne zmęczenie - nic nie tłumaczy braku higieny jamy ustnej. Tak naprawdę wystarczy przeznaczyć kilka minut na pielęgnację zębów, aby cieszyć się świeżym oddechem i zdrowymi zębami, bez nieestetycznego kamienia nazębnego czy próchnicy.Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca szczotkowanie zębów po każdym posiłku, przez minimum 3 minuty. Dla niektórych wydaje się to być niewykonalne, ze względu na konieczność umycia zębów poza domem, na przykład po drugim śniadaniu zjedzonym w pracy czy około południowym lunchu.

Zaledwie kilka minut spędzonych na myciu zębów po każdym posiłku pozwala na usunięcie resztek pokarmów, które zalegają w przestrzeniach międzyzębowych i są najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu oraz próchnicy.

Dobra pasta do zębów to podstawa

W drogeriach i na aptecznych półkach dostępna jest szeroka gama past do pielęgnacji zębów. Zastanawiając się nad wyborem, warto zasięgnąć opinii lekarza stomatologa, bądź farmaceuty, który pomoże dokonać właściwego zakupu.

Warto również dostosować rodzaj pasty do indywidualnych potrzeb swoich zębów, uwzględniając np. nadwrażliwość dziąseł, skłonność do krwawień, przebarwień na skutek picia mocnej kawy, bądź palenia papierosów czy konieczność rozjaśnienia kolorytu szkliwa.


Nić dentystyczna – Twój przyjaciel

Niestety nawet bardzo dokładne szczotkowanie zębów, nie doczyści ich. W efekcie boczne powierzchni, którymi zęby stykają się ze sobą, często pozostają nieoczyszczone. Przestrzenie międzyzębowe stanowią doskonałe miejsce rozwoju próchnicy, gdyż gromadzące się w nich resztki pokarmu stanowią doskonałe środowisko do rozwoju bakterii.

Do czyszczenia miejsc, gdzie nie docierają włókna klasycznej szczoteczki do zębów należy koniecznie stosować nici dentystyczne. Istnieją zarówno nici standardowe, przeznaczone do czyszczenia przestrzeni zębów własnych oraz specjalistyczne – dla osób z uzupełnieniami protetycznymi, bądź noszącymi korekcyjne aparaty ortodontyczne.
Oba typy nici dentystycznych często są woskowane, co poprawia komfort ich stosowania, bądź pokryte substancją o  zapachu mięty, zapewniające świeży oddech przez długi czas.

Płyn do płukania ust – idealne dopełnienie codziennej higieny

Doskonałym uzupełnieniem higieny jamy ustnej są również płyny do płukania, zawierające w swoim składzie substancje pomagające zwalczać bakterie oraz tworzącą się płytkę nazębną. Płukanki można stosować zarówno przed szczotkowaniem zębów – wtedy rozmiękczają płytkę nazębną i ułatwiają ją usunąć w trakcie szczotkowania, jak i po umyciu zębów.


Wybielanie w domowym zaciszu

Chcąc cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem można udać się na zabieg wybielający do stomatologa, bądź skorzystać z preparatów, przeznaczonych do stosowania w domowym zaciszu. Warto regularnie sięgać po pasty wybielające zawierające w swoim składzie substancje ścierające mechanicznie,  bądź chemicznie (np. z dodatkiem sody). Ich systematyczne stosowanie pozwala rozjaśnić koloryt zębów i usunąć powstałe przebarwienia.

Nowszym rozwiązaniem są paski wybielające, przeznaczone do naklejania na powierzchnię zębów na określony czas, zalecony przez producenta (zwykle około pół godziny). Działanie pasków polega na uaktywnianiu tlenu, który wnikając w głąb szkliwa, usuwa przebarwienia, nadając zębom jaśniejszy odcień. Pierwsze efekty ich stosowania w postaci wybielenia zębów są widoczne już po około tygodniu.

Ostrożnie z kawą i papierosami

Idealnym rozwiązaniem jest całkowite odstawienie kawy oraz zrezygnowanie z picia mocno barwiących napoi (np. czerwonego wina, soku z czarnej porzeczki). Również niektóre pokarmy, jak np. borówki mocno barwią zęby sprawiając, że z biegiem lat szarzeją, a szkliwo traci śnieżnobiały odcień.   

O wielokierunkowej szkodliwości nałogu tytoniowego nikogo nie trzeba przekonywać. Warto pamiętać, że palenie papierosów powoduje żółcenie zębów i powstawanie nieestetycznych przebarwień. Dlatego  też, w trosce o swoje zdrowie i piękny uśmiech naprawdę należy rozważyć zrezygnowanie z palenia papierosów.   

Do dentysty marsz

Jednym z obowiązkowych elementów pielęgnacji zębów są również regularne wizyty u lekarza stomatologa. Dentysta nie tylko oceni stan zębów i zaleci ewentualne leczenie, ale również usunie powstały kamień nazębny, aby zapewnić zębom doskonałe zdrowie.Specjalista pomaga również podjąć decyzję o wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym. Warto więc regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, aby profesjonalnie zadbać o swoje zęby.

Większość z nas zgodzi się, że piękny zdrowy uśmiech jest wizytówką człowieka, pomaga w życiu osiągnąć niejeden cel, ułatwia nawiązywanie nowych znajomości, daje większe szanse na akceptację w środowisku pracy. Jak widać – uśmiechać się naprawdę warto! Dlatego też, warto uzmysłowić sobie, jak ważna jest higiena jamy ustnej i prawidłowe nawyki związane z pielęgnacją zębów, aby zamiast ponurej miny czy zasłaniania dłonią ust, móc szeroko się uśmiechać, pokazując zadbane zęby.

Komentarze do: Piękny biały uśmiech na co dzień

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz