Szukaj

Paznokcie łamliwe

Podziel się
Komentarze0

Niemal każdej kobiecie zależy na zdrowym i pięknym wyglądzie paznokci. Często bywa tak, że  paznokcie pokazują naszą kondycje zdrowotną. Ładne i zadbane dłonie mogą stanowić idealną ozdobę każdej kobiety. Jednak często nasz tryb życia pogarsza stan paznokci. Niejedna z nas zetknęła się z problemem pękających i łamliwych paznokci. Jak się okazuje wszystkim problemom można zaradzić stosując odpowiednią pielęgnację.


Płytka paznokcia składa się z kreatyny, za której przyrost odpowiedzialna jest macierz paznokcia. Macierz wpływa na budowę komórek, by te mogły przerodzić się w płytkę paznokcia. Takie cechy są niezależne od człowieka. Są uwarunkowane genetycznie. Osoby posiadające miękkie paznokcie nie mogą sprawić, by stały się one twarde i odwrotnie. Jednak każdy z nas ma wpływ na łamliwość paznokci. Powszechnie przyjmuje się, że paznokcie stanowią źródło wiedzy o stanie zdrowia i samopoczucia człowieka. Paznokcie powiedzą nam wszystko o chorobach, które już przeszliśmy i które nam grożą.

Zdrowe paznokcie wyróżniają się kilkoma podstawowymi cechami, tj:

  • lekko różowawą barwą,
  • połyskiem
  • gładkością i elastycznością
  • nie rozdwajają się
Zbyt mocna różowa barwa paznokcia może oznaczać nadciśnienie. Bladość paznokci często wiąże się z niedoborem żelaza w organizmie. Sina barwa oznacza zaburzenia pracy serca. Z kolei żółty kolor paznokci pojawia się u osób palących lub tych, którzy malują paznokcie ciemnymi emaliami, bez wcześniejszego nałożenia podkładu. Żółte lub zielone plamy na paznokciach mogą sugerować wystąpienie zmian grzybiczych.


Częstym zjawiskiem są białe plamki pojawiające się na paznokciach. Oznaczają one niedobór wapnia lub przemęczenie. W przypadku plamek o barwie brunatnej istnieje podejrzenie zatrucia, niestrawności lub nadużywania alkoholu bądź nikotyny. Częstą przyczyną łuszczących się paznokci jest niewłaściwa praca układu trawiennego lub osłabienie organizmu. Białe prążki mogą oznaczać zaburzenia układu nerwowego lub hormonalnego. Natomiast pojawiające się poprzeczne czarne paski mogą sygnalizować reakcję na substancje toksyczne.


Co z łamliwymi paznokciami?


Łamliwość paznokci z reguły pojawia się w związku z niedoborem witamin i mikroelementów, tj. witaminy A, B, E, soli mineralnych oraz białek budulcowych. Wzmożone problemy z łamliwością paznokci mogą oznaczać poważną chorobę. Podłużne rowki są znakiem zaburzeń układu pokarmowego lub osteoporozy. Natomiast wklęsłe rowki pojawiają się w szczególności u osób cierpiących na reumatyzm lub cukrzycę.

Przy łamliwych paznokciach występuje sucha i matowa płytka paznokcia. Poza tym mają połamane końcówki, a przy ich brzegach można zaobserwować łuszczenie, rozwarstwienia oraz bruzdy. Łamliwe paznokcie w znacznym stopniu przepuszczają wodę.

Przyczyny łamliwym paznokci
  • nieodpowiednia dieta
  • niedobór mikroelementów
  • niedobór witamin
  • środki chemiczne
Sposoby na łamliwe paznokcie

Skutecznym sposobem pomagającym w zregenerowaniu paznokci jest terapia kolagenowa. Specjalnie do tego przeznaczony preparat pozwala wzmocnić paznokcie i zabezpieczyć je przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Poza tym pomaga wygładzić płytkę i usunąć przebarwienia. Umożliwia głęboką regenerację struktury płytki paznokcia, co zdecydowanie wpływa na poprawę ich wyglądu.

Komentarze do: Paznokcie łamliwe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz