Szukaj

Łupież tłusty

Podziel się
Komentarze2

Łupież, to bardzo pospolite schorzenie, które dotyka przede wszystkim owłosionej skóry głowy. Zazwyczaj najpierw pojawia się na skórze łupież suchy - łuski nie trzymają się skóry głowy, tylko opadają, co niestety możemy zobaczyć na naszych ubraniach. Łupież suchy sprawia dużo problemów estetycznych, jednak jest łatwiejszy do wyleczenia i nie powoduje zbyt dużych zmian na skórze oraz nie staje się przyczyną na przykład wypadania włosów.


Bardzo często nieleczony łupież suchy przemienia się w tłustą odmianę - łupież tłusty łatwo pomylić z łojotokowym zapaleniem skóry lub łuszczycą. Najlepiej mając zmiany łojotokowe na owłosionej skóry głowy udać się do specjalisty, by dokładnie określił, z jakim schorzeniem mamy do czynienia, ponieważ to decyduje o sposobach leczenia.

Osoby, które mają zmiany zapalne skóry: pryszcze lub trądzik są zawsze podejrzane o łojotokowe zapalenie skóry głowy. Łupież tłusty w wielu wypadkach jest możliwy do zaleczenia przy użyciu szamponów o charakterze leczniczym.

Charakterystyka łupieżu tłustego

Na owłosionej skóry głowy, tuż przy skórze znajdują się dość mocno przytwierdzone łuski - jeśli jest ich dużo mogą przybierać żółty odcień i tworzyć ogniska, które są dość grube i robią wrażanie narośniętych na siebie łusek. Mogą pojawić się zmiany zapalne oraz świąd, bo skóra po prostu nie oddycha. Bardzo często, w celu ratowania włosów, trzeba owe łuski usuwać delikatnie w sposób mechaniczny, by potem szampon lub /i leki w łatwy sposób dostawały się do skóry głowy, bowiem to w skórze tkwi przyczyna łupieżu.

Jakie są przyczyny tego niezbyt przyjemnego i groźnego schorzenia skóry? Okazuje się, że tych przyczyn może być dużo:

 • zakażenie

 • czynniki genetyczne

 • złe kosmetyki używane do pielęgnacji i stylizacji włosów

 • niewłaściwa pielęgnacja włosów - na przykład złe spłukiwanie włosów

 • skłonność do uczuleń

 • zmiany hormonalne

 • złe odżywianie

 • przyspieszony, z nieznanych przyczyn proces odnowy skóry - normalny tryb to 28 dni, przyspieszony może trwać zaledwie 4 dni i wówczas pojawić się może łupież

 • rozwój drożdżaka Pityrosporum ovale - może być to powodowane złą dietą, stresem, odchudzaniem, paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu, alergią

Zazwyczaj osoby dotknięte łupieżem tłustym szukają silnie działających szamponów, które oderwałyby łuski od skóry i odtłuściły skórę, by powstrzymać tak szybkie złuszczanie naskórka, jednak nie myślą zupełnie o diecie. A łupież nasila się wówczas, gdy brakuje witamin (A, B, E), cynku i selenu. Dieta powinna dostarczać zarówno składniki mineralne, jak i witaminy. Dlaczego ważne jest by były one dostarczane w diecie, a nie w postaci pigułek (suplementy diety). Otóż łatwo jest przedawkować niektóre witaminy i minerały. Zbyt dużo witaminy A i selenu może spowodować wypadanie włosów, czyli efekt odwrotny od oczekiwanego, jakim jest wzmocnienie włosów.


Włosom i skórze głowy konieczne są:

 • makroelementy: wapń, fosfor, sód i potas

 • mikroelementy: żelazo, magnez, cynk

 • witaminy: B, A, C i E

Warto dostarczać urozmaicone pożywienie, ponieważ niektóre składniki wymagają obecności innych, aby organizm je wchłonął i przyswoił. Rzadko, kto wie, że jeśli organizm nie ma dostarczonych z zewnątrz minerałów tych niezbędnych dla zdrowia, to może zacząć przyswajać takie trucizny jak np. ołów ( nie brakuje go w spalinach) lub rtęć.

Oczywiste jest również to, że właściwa pielęgnacja włosów, a co za tym idzie skóry głowy nie dopuszcza do powstania łupieżu tłustego. Należy, zatem:

 • zawsze dokładnie spłukiwać szampon z włosów

 • nie należy używać szamponów dla dzieci, ponieważ one nie zmywają sebum z włosów i skóry

 • nie należy suszyć głowy suszarką, a jak musimy koniecznie, to letnim strumieniem powietrza

 • należy myć głowę, jeśli tylko widzimy, że włosy zaczynają się przetłuszczać


 • unikać, o ile to możliwe, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach

Na pewno bardzo ważnym argumentem „za leczeniem" łupieżu tłustego jest fakt, iż staje się on przyczyną wypadania włosów, czy wręcz łysienia. Stare porady, by mimo przetłuszczonych włosów nie myć głowy, należy odłożyć do lamusa - nie usuwanie tłustej łuski powoduje, że zostają zatkane ujścia mieszków włosowych, co z kolei doprowadza do powstania stanu zapalnego, obluzowania włosów w mieszku i w efekcie łysienia.

Tłuste włosy, a takie ma większość młodych ludzi w okresie dojrzewania, to zazwyczaj początek problemów prowadzący do powstania tłustego łupieżu. Istnieją pewne mity na temat przyczyn powstawania łupieżu i pielęgnacji włosów. Prawdą jest, że ciepło pobudza gruczoły łojowe i dlatego mycie głowy w gorącej wodzie, suszenie gorącym strumieniem powietrza, a także wystawianie głowy na słońce (niekiedy krąży mit, że słońce wysusza łojotok) pogarsza tylko sytuację, ponieważ te trzy czynniki pobudzają gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum.

Czasami tłuste włosy miewają bardzo suche końcówki - należy je, zatem traktować odżywkami do włosów suchych. Taka sytuacja wynika z faktu, że nie zawsze sebum dociera do końca włosa (nie jest przez nas rozprowadzana podczas czesania). Zazwyczaj problem dotyczy osób z dłuższymi włosami.

Trwała ondulacja czasami uznawana jest za sposób na pozbycie się tłustych włosów. Oczywiście, trwała na pewno przesuszy nam włosy, ale nie „wyleczy” problemu, przesuszona skóra i podrażnione amoniakiem gruczoły łojowe nadal będą produkowały dużo łoju, a skóra będzie się złuszczać w przyspieszonym tempie, tworząc na głowie tłusty łupież.

Leczenie i pielęgnacja skóry głowy opanowanej przez tłusty łupież to poważne wyzwanie i czasami, a nawet często potrzebna jest rada specjalisty - niekiedy wystarczy to farmaceuta w aptece, ale najczęściej potrzebny jest dermatolog. Szampony do pielęgnacji włosów z tłustym łupieżem zawierają zazwyczaj smołę pogazową, sól cynkową pyritionu, kwas salicylowy, siarczek selenu i siarkę - te składniki znajdziemy w szamponach leczniczych z apteki. Czasami dermatolog musi przepisać nam preparaty robione i zawierające większe ilości niektórych składników leczniczych, gdyż te ogólnodostępne nie pomagają.

Warto sprawdzić laboratoryjnie, czy nasza skóra nie została zakażona wspomnianymi już grzybami Pityrosporum ovale i jeśli tak, to pomóc mogą w leczeniu tylko środki przeciwgrzybiczne, które są pochodnymi imidazolowu, takie jak ketokonazol, flutrimazol, klotrimazol, bifonazol, mikonazol. Znajdziemy je w niektórych szamponach aptecznych. Pamiętać też trzeba o dostarczaniu w pożywieniu witamin z grupy B, a szczególnie B6, którą znajdziemy ją w kapuście i jajkach.


Artykuł powstał przy współpracy
kliniki Handsome Men
www.handsomemen.pl

Komentarze do: Łupież tłusty (2)

goxa
goxa 11-07-2011 21:19

Lecz przyczyny, a nie skutek

1

Ja się przekonałam właśnie po wizycie u lekarza. moje wczesniejsze działanie na łupież nie przynosił żadnych efektów. szampony z drogerii to nie leki a kosmetyki. Lekarz polecił mi Pirolam z apteki i na szczęście zadział... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
patikati
patikati 21-05-2010 10:43

lekarzu nie przeginaj

1

straszenie czlowieka śmiercią z powodu łupierzu czy zapalnymi stanami to powazne naruszenie etyki lekarskiej... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze