Szukaj

Łupież pstry

Podziel się
Komentarze0

Łupież pstry to powierzchowne zakażenie skóry, występujące pod postacią różowych lub żółto-brunatnych plam na ciele. Występuje on zazwyczaj u osób młodych osób, w takich miejscach jak klatka piersiowa, tułów, szyja i skóra głowy. W bardzo rzadkich przypadkach łupież pstry może pojawić się u dzieci i osób starszych.

Przyczyny łupieżu pstrego

Łupież pstry jest odmianą grzybicy skóry. Wywołują go drożdżaki, czyli grzyby drożdżopodobne. Najczęszczą przyczyną łupieżu pstrego jest nieregularna i nieodpowiednia higiena własnego ciała. Nadmierna potliwość, otyłość oraz noszenie nieprzewiewanej odzieży, sprzyja rozwojowi tej dolegliwości.

Bardzo łatwo można zarazić się łupieżem pstrym, poprzez uczęszczanie na solarium, do salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz na basen, aquapark lub publiczne kąpieliska. Chodząc boso na basenie, narażamy się nie tylko na łupież pstry, ale także na grzybicę stóp i wiele innych chorób.

W salonach lub na solarium, możemy się zarazić poprzez brak odkażania sprzętu. Należy mieć na uwadze, że pożyczając od znajomego klapki na basen lub co często się zdarza u kobiet - pożyczając szczotkę do włosów, grzebień lub jakiekolwiek urządzenie służące do higieny ciała, narażamy się na zakażenie łupieżem pstrym. Również elementy garderoby, takie jak czapka czy kapelusz sprzyjają zarażeniu.

Objawy łupieżu pstrego

Najczęstszymi objawami łupieżu pstrego są nieduże, różowe lub żółto-brunatne plamki na ciele. Mają one nieregularne kształty i tendencję do rozszerzania się, co skutkuje zlewaniem się plamek w jedną całość. W czasie kilku tygodni od wystąpienia zmian na skórze, plamki stają się jaśniejsze. Łupież pstry nie zmienia swojej barwy pod wpływem promieni słonecznych, więc na tle opalonej skóry, plamki są jeszcze bardziej widoczne. Bardzo rzadko i sporadycznie może wystąpić świąd.

Leczenie łupieżu pstrego

Leczenie łupieżu pstrego jest bardzo ważne, ponieważ niestety dość często zdarzają się nawroty tej choroby. Bardzo ważne jest zapoznanie się ze sposobami leczenia łupieży, by w przyszłości uniknąć podobnych nieprzyjemności i problemów. Najczęściej leczenie łupieżu pstrego odbywa się za pomocą:

  • Leków przeciwgrzybicznych. Najczęściej możemy je zdobyć bez recepty w aptece. Występują one pod postacią – maści, kremów lub szamponów. Bardzo ważne jest, by w składzie tych leków występował taki środek jak: klotrimazol i ketokonazol.
  • Mydeł i szamponów zawierających siarczek selenu.

Środków tych zazwyczaj używa się przez krótki okres czasu, maksymalnie do czterech tygodni. Na receptę można dostać również maści i szampony o takim samym składzie jak wyżej wymienione, tylko o większym stężeniu substancji aktywnej.

Zapobieganie łupieżowi pstremu

Aby w przyszłości uniknąć po raz kolejny niemiłego spotkania z łupieżem pstrym, należy przede wszystkim:

  • Unikać obcych urządzeń do higieny i nie pożyczać własnych
  • Należy korzystać ze sprawdzonych i zadbanych kąpielisk i solarium
  • Należy ZAWSZE nosić klapki lub obuwie zmienne na basen
  • Należy regularnie dbać o higienę własnego ciała

Łupież pstry to choroba  w pełni wyleczalna, jednak w razie gdyby wystąpiły wyżej wymienione objawy, należy  bezzwłocznie zgłosić się do lekarza i stosując się do jego rad, należy raz na zawsze pozbyć się tej choroby.

Damian Nejman

Komentarze do: Łupież pstry

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz