Szukaj

Domowe sposoby na łupież

Podziel się
Komentarze0

Walka z łupieżem nie należy do najłatwiejszych. Jeżeli ten problem dotknął także ciebie, wypróbuj domowe sposoby jego zwalczania, zanim zaczniesz faszerować się chemią i testować wszystkie dostępne środki w aptekach. Większość z nich zwalcza problem w stu procentach, nie obciążając naszych włosów i portfela.

Domowe sposoby na łupież


Czym właściwie jest łupież?


Łupież to choroba skóry, objawiająca się płatowym złuszczaniem wierzchnich warstw naskórka. Najczęściej pojawia się między 18-25 rokiem życia, zdecydowanie rzadziej występuje u kobiet.
Do głównych przyczyn łupieżu zaliczamy zaburzenia hormonalne, nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły, nieodpowiednio dobrane kosmetyki czy zakażenie drożdżakami. Czasami do jego powstania przyczynia się także zła dieta i stres.

Objawy łupieżu są bardzo charakterystyczne : świąd, pogarszanie się ogólnego stanu włosów, widoczne, białawe fragmenty złuszczonego naskórka. Ich nagromadzenie prowadzi do powstawania żółtych strupów, występujących głównie w odmianie tłustej łupieżu.

Rodzaje łupieżu

Aby skutecznie rozprawić się z łupieżem, musimy zastosować się do metod, odpowiednich do rodzaju choroby. Dlatego też powinniśmy zapoznać się z charakterystyką poszczególnych rodzajów łupieżu .

Łupież suchy – inaczej zwany też łupieżem zwykłym, charakteryzuje się występowaniem białawych, niewielkich płatów złuszczonego naskórka.

Łupież tłusty – jest cięższą odmianą łupieżu suchego. Na skórze występują znacznie większe kawałki naskórka, tłuste i niekiedy o żółtawej barwie.

Łupież pstry – najczęściej dotyka nas w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się występowaniem żółtawych bądź brunatnych plam na ciele, z reguły w okolicach klatki piersiowej.


Łupież biały – dotyka najczęściej dzieci oraz młodzież. Charakteryzuje się obecnością swędzących, białawych plam, zlokalizowanych najczęściej na kończynach i twarzy.

Łupież różowy Giberta -  objawy są zbliżone do tych, występujących w przypadku łupieżu białego. Dotykają najczęściej okolic tułowia i kończyn, a ich barwa jest delikatnie różowawa.  Łupież Giberta, to jedna z najlżejszych odmian łupieżu. Jego objawy ustępują samoistnie po ok. 6 tygodniach.


Łupież rumieniowy
– na jego obecność skarżą się głównie mężczyźni. Charakteryzuje się występowaniem brunatnych plam, w okolicach intymnych oraz na udach.

Sposoby leczenia


Aby pozbyć się łupieżu nie musimy od razu biec do apteki. Wystarczy zajrzeć do lodówki by znaleźć tam produkty potrzebne do walki z nieestetycznymi płatam złuszczonego naskórka.

  • Cytryna – wystarczy pół łyżeczki soku rozpuścić w szklance ciepłej wody i tym specyfikiem płukać włosy po każdym myciu.
  • Jajka –  z łupieżem skutecznie upora się maseczka. Należy dwa jajka wymieszać z odrobiną wody i wmasować w skórę głowy, po 15 minutach spłukać letnią wodą.
  • Jabłka – 2 łyżki świeżego soku mieszamy z wodą i nacieramy skórę głowy. Spłukujemy po ok.10 minutach.
  • Buraki – mieszankę soku z buraków i octu kosmetycznego nakładamy na włosy. Pomóc może także odrobina imbiru.
  • Oliwa z oliwek – zalecany w przypadku występowania łupieżu zwykłego. Oliwę mieszamy z olejkiem migdałowym i masujemy skórę głowy. Specyfik należy zmyć w momencie uczucia pieczenia.
  • Tymianek – dwie łyżeczki suszonego tymianku zalewamy wrzątkiem i parzymy ok. 10 minut. Odcedzamy i płuczemy umytą wcześniej głowę. Nie spłukujemy.
  • Jogurt naturalny- na włosy nakładamy maseczkę z jogurtu naturalnego, zawijamy je ręcznikiem i pozostawiamy na około godzinę. Po spłukaniu należy jeszcze raz umyć włosy szamponem. Bakterie obecne w jogurcie zmniejszą wydzielanie łoju przez gruczoły.

Musimy pamiętać, że łupież jest często efektem źle dobranych bądź nieumiejętnie stosowanych kosmetyków do włosów.  Aby nie pogorszyć sytuacji na jakiś czas musimy zrezygnować z kosmetyków do stylizacji i koniecznie zmienić szampon na delikatniejszy.
Ważne jest także, by włosy myte były w letniej wodzie. Gorąca sprzyja produkcji łoju.

Jeżeli łupież nie znika mimo zastosowanych metod, powinniśmy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.


Autor:

Zuzanna Wróbel

Komentarze do: Domowe sposoby na łupież

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz