Szukaj

Sucha i spękana skóra warg – jak zaradzić jesienno-zimowej przypadłości?

Podziel się
Komentarze0

W zimie raczej nikt z nas nie jest odporny na negatywny wpływ mrozu na nasze delikatne ciało. Wystarczy już niewielka ilość czasu na dworze i nieodpowiednio zabezpieczona skóra, byśmy odczuli zimowy dyskomfort, związany z suchością i tym samym niewystarczającym nawilżeniem.

Sucha i spękana skóra warg – jak zaradzić jesienno-zimowej przypadłości?

Dlatego też, to właśnie o tak mroźnej porze roku, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na  dopieszczenie naszej skóry, poprzez stosowanie nawilżających kosmetyków w postaci balsamów, mleczek do ciała, kremów oraz ochronnych pomadek i sztyftów do delikatnych ust. Często zapominamy właśnie o tych ostatnich, które tak naprawdę powinny być jednymi z najistotniejszych, zwłaszcza, że usta każdej/go z nas są pokryte jedynie cieniutką wartswą naskórka. Bez względu na to, czy jesteś kobietą czy mężczyzną problem ten dotyczy Ciebie w równej mierze, co płeć przeciwną.

1. Dlaczego to właśnie moje usta cierpią?

Jak wspomniano powyżej za główny powód spękanych warg odpowiadają czynniki zewnętrzne, środowiskowe, czyli głównie temperatura otoczenia, w jakim mamy zwyczaj przebywać. Osobiste nawyki, takie jak lizanie warg również nie pozostają obojętne na nasze usta. Popękane wargi rzadko kiedy stanowią wyznacznik poważniejszych chorób, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że należy o nie odpowiednio zadbać, by wyglądały estetycznie i nie zniechęcały naszego partnera do pocałunków.

Jeśli chcemy skutecznie walczyć z problemem spękanej skóry warg to istotne jest wpierw, by poznać czynniki, odpowiadające za nasz problem:

W skórze czerwieni warg nie posiadamy gruczołów łojowych, ani potowych, co uniemożliwia im samoistne nawilżanie. Z tego powodu nasze usta wymagają dostarczenia wilgoci z zewnątrz.

Zimna pogoda, susze, ogrzewanie pomieszczeń, promieniowanie słoneczne to nic innego jak nasze czynniki środowiskowe, których istnienia nie jesteśmy w stanie zmienić, a jedynie możemy się zabezpieczyć przed ich niekorzystnym wpływem.

Problem spękanych ust pojawia się również w sytuacji zakażenia wirusem opryszczki.

Jak widać przyczyny w dużej mierze są niezależne od nas, dlatego istotna jest odpowiednia pielęgnacja i przestrzeganie popularnej zasady, iż lepiej zapobiegać, jak leczyć.


2. Miękka, aksamitna, czyli skóra ust idealna

Wbrew pozorom każdy z nas może właśnie taką skórę posiadać. Warunkiem jest przestrzeganie kilku, prostych zasad, które nasze usta z pewnością polubią.

1. Niejednokrotnie polecany jest prosty peeling, do wykonannia którego będziemy potrzebować... szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Kolistymi ruchami pobudzamy mikrokrążenie i ukrwienie, sprawiając tym samym, że odżywcze substancje, zawarte w stosowanych kosmetykach, łatwiej wnikają w delikatną skórę ust. Ponad to skutecznie usuniemy spękania i poprawimy jędrność warg.

2. W ciągu dnia pamiętajmy o zastosowaniu tłustych produktów, które ochronią nasze wargi przed wysychaniem np. wazelina, balsamy w sztyfcie, w słoiczkach, czy maści z witaminą A. Istotna jest tutaj czestotliwość nakładania produktu, bowiem usta powinny być pokryte grubą wartswą kosmetyku, by efekty były zadowalające i zabezpieczające.

3. Niektórzy polecają także domowe sposoby pielęgnacji spękanych ust, mianowicie miodowa kuracja, która odznacza się właściwościami ściągania wilgoci z powietrza do skóry. Dzięki miodowemu zabiegowi skóra warg staje się miękka i sprężysta, a sam sposób brzmi dosyć smacznie. W nawadnianiu ust pomaga także zwykła woda, którą należy pić w dziennej, wskazanej ilości, by organizm był odpowiednio nawodniony.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem popularnych metod pielęgnacji ust lub obawiasz się działania w indywidualnym zakresie to zawsze możesz skorzystać z porady dermatologa, czy kosmetologa. Specjalista z pewnością pomoże Ci w doborze odpowiedniego kosmetyku do suchych, spierzchniętych warg i udzieli cennych oraz profesjonalnych wskazówek pielęgnacji ust w przyszłości.

Pamiętaj zatem, że zdrowe i piękne usta są wizytówką każdego z nas, podobnie jak zadbane dłonie. I dotyczy to w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn.

Komentarze do: Sucha i spękana skóra warg – jak zaradzić jesienno-zimowej przypadłości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz