Szukaj

Łupież pstry - objawy, przyczyny, leczenie

Podziel się
Komentarze4

Łupież pstry, choroba o - wydawałoby się - zabawnej nazwie, w praktyce jednak do zabawnych zupełnie się nie zalicza. Czym jest łupież pstry? Jakie są jego charakterystyczne, najczęstsze objawy? Czy jest to choroba zaraźliwa? Czy da się ją skutecznie wyleczyć? Na powyższe, oraz szereg podobnych im pytań, postaramy się udzielić Państwu odpowiedzi w poniższym artykule.



Łupież pstry to, mówiąc wprost, powierzchowne zakażenia naskórka. Do charakterystycznych objawów tej nieprzyjemnej i niezwykle uciążliwej choroby, zaliczyć należy przede wszystkim pojawiające się na powierzchni skóry, żółtobrunatne plamy. Wspomniane przebarwienia zlokalizowane są na ogół w okolicach karku, pleców, i klatki piersiowej. Plamy przybierają nieregularne kształty o powierzchni około 3 - 4 mm, niemniej ze względu na fakt występowania znacznej ilości wspomnianych plam, wykazują one tendencję do zlewania się ze sobą w związku, z czym w szybkim czasie pokrywają znaczne ilości powierzchni zakażonej skóry.

Sama choroba wywoływana jest przez drożdżaki z gatunku Pityrosporum ovale i dotyka ona zwykle osób po okresie dojrzewania.

A czemu choroba określana jest właśnie mianem „łupieżu pstrego”? Otóż swoją nazwę, ta przykra dolegliwość zawdzięcza produkcji przez patogen inhibitora melanogenezy, kwasu azelainowego, skutkiem czego plamy chorobowe nie podlegają wpływowi promieni słonecznych, a zatem zawsze pozostają one „pstre”. Słowo łupież wiąże się natomiast z faktem bytowania wywołującego dolegliwość drożdżaka Pityrosporum ovale na owłosionej skórze głowy oraz rozprzestrzeniania się choroby przez okolicę potyliczną. Choć w przypadku łupieżu pstrego chorobie rzadko towarzyszy męczący świąd, to jednak zdarza się, iż na powierzchni plam wystąpią drobno - płatowe złuszczania skóry.

Niestety, łupież pstry zaliczamy do chorób zaraźliwych. Przeniesienie bakterii następuje więc najczęściej na drodze używania tych samych przyrządów higienicznych, między innymi szczotek do włosów, grzebienia, a nawet nakryć głowy. Zdarza się jednak, iż choroby nabawić możemy się na przykład podczas wizyty w solarium, gdzie po każdorazowym użyciu łóżka nie zostają odkażone, co tym samym sprzyja przenoszeniu się wywołującego powierzchowne zakażenie naskórka, drożdżaka.


Niestety, życia osób zakażonych łupieżem pstrym, raczej nie można zaliczyć do najłatwiejszych. Choroba jest bowiem w stanie skutecznie uprzykrzyć zarówno codzienne czynności życiowe, będąc przeszkodą na przykład podczas swobodnego wyjścia na plażę czy nawet dyskotekę, gdyż w świetle lamp ultrafioletowych świecą się one jasnozieloną barwą. Ponadto łupież pstry niewątpliwie zaliczyć należy do chorób skórnych o charakterze przewlekłym, wykazującą przebieg nawrotowy. W przypadku wczesnego wykrycia choroby możliwe jest jej wyleczenie za pomocą dostępnych bez recepty, preparatów przeciwgrzybicznych. Niemniej, jak już zostało to zauważone, łupież pstry jest chorobą o charakterze przewlekłym i nawrót choroby może wystąpić już nawet po dwóch tygodniach pod momentu zakończenia, skutecznej wydawałoby się, kuracji. Czy jednak wszyscy, w jednakowym stopniu, jesteśmy podatki na zarażenie się łupieżem pstrym? Otóż nie. Jak wykazały bowiem przeprowadzone badania, Pityrosporum ovale zaliczany jest do grzybów rozwijających się zwłaszcza w podłożach tłustych, niemniej tłuszcz niektórych osób służy grzybom w większym, zaś innym w mniejszym stopniu. Przyczyny takiego zachowania Pityrosporum ovale nie zostały jednak w pełni wyjaśnione. Co jeszcze przyczynia się do powstania łupieżu pstrego? Otóż drożdżakom z całą pewnością służy zła wentylacja, praca w nakryciach głowy (na przykład podczas budowy), znaczna wilgotność czy potliwość ciała. Ponadto do czynników predysponujących do rozwoju łupieżu pstrego zaliczamy palenie papierosów.


A gdzie najczęściej jesteśmy narażeni na zakażenie się łupieżem pstrym? Otóż do miejsc „podwyższonego ryzyka" z całą pewnością zaliczyć możemy miejsca takie jak wspomniane wcześniej solarium, salonu pedicure, salony fryzjerskie, jak również Aquaparki, baseny czy różnego rodzaju kąpieliska publiczne. Dlatego też, podczas korzystania na przykład z publicznego basenu, zawsze powinniśmy zaopatrzyć się w plastykowe klapki czy też specjalne obuwie ochronne, dzięki którym nasze bose stopy nie będą miały bezpośredniej styczności z powierzchnią nieodkażoną, na której to mogą przecież znaleźć się zarodniki grzybów chorobotwórczych. Ponadto zaleca się również używanie profilaktycznych środków przeciw-grzybiczych. Przeciw grzybicze kremy czy szampony z całą pewnością powinny więc stać się naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami grzybiczymi. Do tego typu środków zaliczyć możemy na przykład dostępny bez recepty krem o nazwie Micetal. Ten miejscowy lek przeciwgrzybiczym z grupy pochodnych imidazolowych przeznaczony do miejscowego leczenia grzybicy powierzchownej zarówno skóry nieowłosionej jak i skóry owłosionej, spowodowanej przez grzyby z rodzaju Trichophyton, Microsporum lub Epidermomphyton floccosum, a także zakażeń drożdżakowych skóry, wywołanych przez Candida czy łupieżu pstrego, wywołanego przez wspomniany Pityrosporurn ovale. Równie popularny jest dostępny bez recepty Seboderm, a zatem emulsja o działaniu przeciw - łojotokowym, nawilżającym, zmiękczającym i przeciwutleniającym, przeznaczona zwłaszcza do pielęgnacji skóry osób wykazujących skłonność do przetłuszczania się i łuszczenia.

Czy w takim razie istnieje, choć jedna grupa osób, które nie muszą obawiać się zarażenia łupieżem pstrym? Niestety, wszyscy jesteśmy narażeni na możliwość zarażenia się tą nieprzyjemną i dokuczliwą chorobą, niemniej z całą pewnością znacznie szybszą możliwością wyleczenia dysponują osoby łyse, a to ze względu na zdecydowanie lepszy przewiew skóry głowy oraz łatwiejszy dostęp do promieni ultrafioletowych.

Artykuł powstał przy współpracy
kliniki Handsome Men
www.handsomemen.pl

Komentarze do: Łupież pstry - objawy, przyczyny, leczenie (4)

caari.komorowska@onet.pl
caari.komorowska@onet.pl 05-10-2018 14:01

Pityver

1

Witam, mam zdiagnozowany łupież pstry. Na forach wielokrotnie spotkałam się z szamponem Pityver. Czy ktoś z Was go stosował?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
candy
candy 04-07-2012 20:32

łupież

1

No w sumie bakteria to nie grzyb, więc różnica spora.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Anunia
Anunia 04-02-2011 09:49

REWELACYJNY SPOSÓB

1

piszę potwierdzić słowa mojego przedmówcy. Wypróbowałam kosmetyki probiotyczne. Olek dzięki za takiego newsa!!!... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
caro-la
caro-la 20-09-2010 15:25

grzyb, bakteria

1

zdaje się, że właściciel tego artykułu, pomylił się (mam nadzieję niechcący) używając pojęcia "bakteria" przy łupieżu pstrym???? cytuję: "Niestety, łupież pstry zaliczamy do chorób zaraźliwych. Przeniesien... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze