Szukaj

Łupież różowy Gilberta - objawy, przyczyny, leczenie

Podziel się
Komentarze2

Łupież, to choroba, która kojarzy się nam w zasadzie z owłosioną skórą głowy - zazwyczaj każdy z nas wie, że istnieje łupież suchy i tłusty. Ten suchy sprawia wiele problemów natury estetycznej - sypie się z głowy wszędzie i jeśli mamy ciemne ubranie jest na nim bardzo widoczny. Łupież tłusty nie osypuje się, a jego łuski tkwią mocno przy skórze - jest tu zagrożenie dla włosów, ponieważ mieszki nie mogą „oddychać”, zaś gruczoły łojowe są również zatkane i z powodu złego odczytania sytuacji, zazwyczaj produkują zbyt dużo sebum.



Generalnie łupież jest chorobą skóry. Łupież różowy Giberta, to jednostka chorobowa opisana w roku 1860 przez lekarza - Camille'a Melchiora Giberta

Jest bardzo łagodną chorobą skóry o niepotwierdzonej przyczynie. Zazwyczaj pojawia się nagle, dość często tuż po chorobie, gdy organizm jest osłabiony. Ciekawostką jest fakt, że łupież ten omija owłosioną skórę.

Zazwyczaj chory jest przerażony, ponieważ choroba ta atakuje w ten sposób, że na skórze chorego pojawiają się różowe plamy, które się łuszczą (stąd zapewne nazwanie schorzenia łupieżem). Choroba ma tendencje sezonowe i najczęściej pojawia się w ciepłe wiosenne i jesienne dni, (ale nie jest to absolutny warunek) i w zdecydowanej większości przypadków dotyczy osób młodych oraz dzieci - najczęściej między 10, a 35 rokiem życia. Choroba zazwyczaj zaczyna się podobnie u wszystkich chorych - najpierw na klatce piersiowej lub plecach pojawia się dość duża różowa plama, którą łatwo pomylić z innymi zmianami skórnymi, na przykład z ukąszeniem owada, uczuleniem, a nawet grzybicą skóry. Po kilku dniach (do dwóch tygodni) plamy zaczynają się pojawiać na innych częściach ciała. Zmiany na tułowiu często przybierają charakterystyczny kształt choinki z opuszczonymi w dół gałęziami.

Choroba „nie lubi” opalonej skóry i często osoby, które korzystały z kąpieli słonecznych objawy choroby mają tylko na nieopalonych częściach ciała. Choroba ma prawdopodobnie podłoże wirusowe, więc stąd może być ta specyficzna właściwość pojawiania się zmian.

Najczęściej chorzy trafiają po diagnozę do dermatologa, ponieważ lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze mają możliwość rozpoznania schorzenia po pierwszych objawach. Zresztą choroba nie wymaga żadnego leczenia, gdyż średnio po 6 tygodniach samoistnie ustępuje. Nie jest to schorzenie zakaźne. Czasami zmiany swędzą, wówczas lekarz może przepisać leki ze sterydami (kortykosteroidy, kremy z hydrokortyzonem albo lotion galmanowy) lub przeciwhistaminowe.


Można poradzić sobie ze swędzeniem stosując dobrze działające domowe sposoby
:

  • okłady ze świeżego ogórka na swędzącą zmianę

  • smarowanie maścią z nagietkiem lekarskim lub arniką

  • wystawienie ciała na działanie promieni słonecznych

  • robienie okładów z octu jabłkowego lub sody oczyszczonej

  • okłady z ziół - rumianku, lawendy, oczaru wirginijskiego

  • używanie kosmetyków przeznaczonych dla skóry wrażliwej i alergicznej


  • naświetlanie zmian promieniami ultrafioletowymi

  • natłuszczanie skóry po każdorazowej kąpieli

  • czasami warto użyć aptecznych szamponów przeciwłupieżowych i zastosować je podczas prysznicu zgodnie z ulotką, tj. potrzymać pianę przez kilka minut na skórze, a właściwie na zmianach chorobowych, spłukać i nasmarować maścią wskazaną przez lekarza


Nie należy w czasie choroby:

  • zażywać długich kąpieli w zbyt ciepłej wodzie - najlepszy jest tu prysznic

  • chodzić do sauny, nawet suchej

  • intensywnie ćwiczyć, bo pojawiający się pot pogarsza stan skóry

  • drapać zmian, należy je po prostu smarować, by zmniejszyć świąd

Bardzo często lekarze w początkowej fazie choroby mylić mogą to schorzenie z grzybicą, dlatego warto zrobić badania na posiew, by sprawdzić, czy w zmianach nie pojawiły się grzyby.

Badania nad łupieżem różowym Gilberta trwają w laboratoriach cały czas, ale wiedza na temat schorzenia jest niewiele większa niż w połowie XIX wieku, kiedy, jak wspomniano wyżej, choroba została opisana. Wszystko wskazuje, że schorzenie nie jest groźne - Nie wiadomo, dlaczego się pojawia, czy są to przyczyny genetyczne, czy wystarczy osłabienie organizmu - nie znając przyczyny, lekarze mogą stosować, wspomniane już wyżej leczenie objawowe.

Na pewno nie pojawiają się te zmiany na twarzy - być może jest to związane z tym, że twarz jest cały czas narażona na działanie słońca.

Ważną informacją jest fakt, że przechorowanie daje odporność na całe życie, czyli wyleczone schorzenie nie ma, tak jak w przypadku innych odmian łupieżu, nawrotów.

Jak postępować, gdy pojawią się różowe zmiany na naszej skórze? Na pewno ich nie lekceważyć, a uważnie obserwować. Wysyp łupieżu różowego Giberta następuje po 6-10 dniach i wówczas widać łuszczące się blaszki (łupież). Najlepiej jednak zmiany pokazać specjaliście - łupież ten łatwo pomylić ze zmianami grzybiczymi i uczuleniowymi, czy nawet łuszczycą, gdzie wskazane jest intensywne i specjalistyczne leczenie.


Artykuł powstał przy współpracy
kliniki Handsome Men
www.handsomemen.pl

Komentarze do: Łupież różowy Gilberta - objawy, przyczyny, leczenie (2)

candy
candy 05-07-2012 21:27

na łupież

1

Nie słyszałam o żadnych tabletkach na łupież.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Kuba1234
Kuba1234 21-06-2010 12:12

Tabletki?

1

witam, nie znalazłem w artykule żadnych informacji na temat tabletek o działaniu przeciwłupieżowym, czy taka metoda jest skuteczna? Można je kupić bez recepty?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze