Szukaj

Jak chronić organizm przed mrozem?

Podziel się
Komentarze0

Wychłodzony organizm pracuje na zwolnionych obrotach, hamowana jest przemiana materii, serce pompuje mniej krwi do płuc i mózgu. Twoja skóra nie lubi zimy - to prawda. Musi ochronić organizm przed mrozem i przystosować się do ciągłych zmian temperatury - z niskiej na zewnątrz, do wysokiej w pomieszczeniach. Przed mrozem należy i można się ochronić.


Opowiemy ci, jak dbać o skórę zimą. Może ją polubisz?

1. Odzież zimowa nie powinna być przenikliwa dla wiatru, za to lekka i odprowadzająca sprawnie wilgoć na zewnątrz - szczególnie gdy planujesz dłuższy pobyt na mroźnym powietrzu czy uprawianie sportów zimowych.

2. Nie można zakładać za ciasnych skarpetek, butów, czapek czy rękawiczek - tym sposobem można nabawić się odmrożeń!

3. Słońce zimą jest równie niebezpieczne jak latem. Od śniegu odbija się 80 procent promieni UV, a osłabiona skóra jest szczególnie wrażliwa. Kosmetyki zimowe powinny gwarantować fotoprotekcję i tworzyć warstwę termoizolacyjną. Zimowa seria ochronna powinna zawierać:  naturalne filtry ochronne, D-pantenol regulujący gospodarkę wodną skóry, alantoinę działającą ściągająco, przeciwzapalnie i wspomagającą regenerację naskórka.
Krem najlepiej wmasować na kwadrans przed wyjściem na zimowy spacer - tak aby składniki aktywne miały czas na wkroczenie do akcji.

Nie musisz też rezygnować z makijażu, wręcz przeciwnie. Gdy krem już się wchłonie, pora na podkład, który zimą stanowi dodatkową warstwę ocieplającą. Nie zapominaj o dokładnym zabezpieczeniu nosa, cienkiej skóry wokół oczu oraz płatków usznych.


4. Przed wyjściem na mróz zdejmij kolczyki, klipsy, biżuterię z palców i dłoni. Okulary powinny mieć plastikową, nie metalową oprawę.

5. Przez głowę ucieka 40 procent ciepła - zawsze zakładaj czapkę.

Konieczność noszenia nakrycia głowy nie jest tylko babcinym życzeniem, ale zaleceniem kosmetologów i fryzjerów. Naczynia krwionośne skóry głowy kurczą się z zimna, przez co do cebulek włosowych dociera zbyt mało substancji odżywczych.

Efekt: szare, wypadające włosy.

6. Rękawiczki są również konieczne: zanim je założysz, umyj i osusz dłonie, a potem wmasuj w nie ochronny krem pielęgnacyjny do rąk pozwól mu się wchłonąć. Krem ma właściwości pielęgnacyjne, powstrzyma też odczuwanie zimna. Jeśli skóra na twoich dłoniach jest już zaczerwieniona i spierzchnięta, nie noś rękawiczek z wełny – ostre włókna mogą być przyczyną dodatkowych podrażnień. Zastąp je rękawiczkami z polaru lub wyściełanymi polarem i idź na kąpiel parafinową dłoni do gabinetu kosmetycznego.

7. Nie zażywaj kąpieli tuż przed wyjściem na mroźne powietrze. Ciało poddane działaniu mrozu powinno być suche. Wilgoć powoduje bardzo szybkie wychłodzenie i przemarznięcie.

8. Usta, z natury pozbawione gruczołów łojowych, są wobec mrozu całkowicie bezbronne. Przed wyjściem na zimowy spacer pokryj je warstwą mrozoodpornej pomadki pielęgnacyjnej do ust.

9. Dzieci jeżdżące na sankach lub bawiące się w śniegu tracą zazwyczaj poczucie czasu i odczucie zimna. Rodzice powinni zapewnić odpowiednią ochronę wrażliwej skóry dziecka przed zimnem i słońcem. Skóra twarzy, dłoni, płatki uszne i okolice oczu malucha powinny być pokryte warstwą tłustego kremu ochronnego, który skutecznie ochroni go przed poparzeniem słonecznym i przemarznięciem.

Zima jest trudną porą roku dla naszego organizmu, niemniej może dostarczyć sporo atrakcji, jeśli należycie się do niej przygotujemy!

Komentarze do: Jak chronić organizm przed mrozem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz