Szukaj

Ftalany znalezione w kosmetykach zwiększają ryzyko cukrzycy

Podziel się
Komentarze0

Substancje chemiczne znajdowane w kosmetykach, których używamy codziennie, w produktach do makijażu oraz w perfumach, mogą zwiększać nasze ryzyko zachorowania na cukrzycę, jak ostrzegają naukowcy. Zagrożenia związane z ftalanami, czyli z substancjami chemicznymi wchodzącymi w skład plastyfikatorów (substancje dodawane do plastiku, które sprawiają, że ten ostatni jest elastyczny i przejrzysty), zostały podkreślone w ostatnim badaniu przeprowadzonym przez badaczy szwedzkich z uniwersytetu Uppsala University.Jak się  okazuje, według słów szwedzkich naukowców, obecność tych substancji w produktach takich jak samoopalacze, kremy do twarzy oraz perfumy, znacząco wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Badacze przeanalizowali dane na temat krwi 1 000 osób w wieku 65 lat oraz zmierzyli ich poziom cukru na czczo, czyli poziom cukru, kiedy dana osoba nie jadła od co najmniej ośmiu godzin. Badania krwi ujawniły, że osoby, które miały wyższe poziomy ftalanów we krwi, były dwa razy bardziej zagrożone zachorowaniem na cukrzycę typu 2, w porównaniu do osób z niższymi poziomami tych związków chemicznych we krwi.

Inne czynniki, które mają wpływ na cukrzycę, takie jak palenie papierosów, wysokie poziomy cholesterolu albo wysokie ciśnienie krwi, również zostały wzięte pod uwagę przez szwedzkich naukowców.

Mimo że nasze rezultaty potrzebują jeszcze potwierdzenia w innych badaniach, to jednakże wspierają one hipotezę, że niektóre środowiskowe substancje chemiczne mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy, mówi autorka tego badania, pani Monica Lind z uniwersytetu Uppsala University.

Każdy z nas ma kontakt z ftalanami, na wiele różnych sposobów. Możemy je wdychać, jeżeli są w składzie sprayu do włosów, albo w odświeżaczach powietrza. Jedzenie również może być skażone ftalanami, ponieważ wchodzą one w skład opakowań.

Wiele ftalanów jest używanych w produktach do ciała, takich jak kremy do twarzy, samoopalacze, produkty do makijażu, perfumy. Nie tylko opakowania zawierają te niebezpieczne substancje chemiczne. Ftalany mogą być również absorbowane przez ciało i krwiobieg poprzez skórę. W perfumach z kolei, wdychamy fatlany, które są używane, aby zwiększyć trwałość produktu.


Doktor Iain Frame, dyrektor badań w Diabetes UK, w Zjednoczonym Królestwie, stwierdza w oświadczeniu: badania te zdają się ukazywać związek między obecnością ftalanów w krwiobiegu a pojawieniem się cukrzycy typu 2 na łonie starszej populacji.

Jest to bardzo trudna dziedzina badań, a prace te zostały oparte na względnie małej liczbie osób dorosłych rasy białej powyżej 70 roku życia. Badania te pokazują pewne powiązanie między niektórymi metabolitami (produkty metabolizmu), a pojawieniem się cukrzycy typu 2. Nie można jednak powiedzieć, że badania te faktycznie pokazują, że obecność tych metabolitów powoduje cukrzycę typu 2.


Wielkim problemem byłoby to, gdyby przekaz z tego badania zaszkodził bardzo prostej i opartej na solidnych dowodach informacji, że ograniczenie ilości zjadanych kalorii oraz regularna aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zachowanie zdrowej wagi. A więc na redukcję ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, ubolewa doktor Iain Frame.

Inne dość świeże badania, przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu University of Surrey, odkryły również powiązanie między produktami kosmetycznymi codziennego użytku a cukrzycą.

Badacze stwierdzili, że suplementy selenu, powszechnie stosowane ze względu na ich właściwość chronienia skóry przed uszkodzeniami słoneczymi i starzeniem, mogą spowodować więcej szkody niż pożytku, o ile stosująca je osoba ma wystarczające ilości tego pierwiastka w swojej diecie.

Zbyt duże poziomy selenu podnoszą ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, osłabiają funkcje układu odpornościowego oraz przyczyniają się do spadku poznawczego.

Kilka dni temu dodatkowo, informowaliśmy już, że cukrzyca typu 2 również bardziej zagraża mężczyznom, którzy pomijają śniadania.

W oddzielnym badaniu, inni naukowcy ostrzegali przed zbyt częstym jedzeniem ryżu: biały ryż ma znowu zwiększać ryzyko zachorowania na ... (niespodzianka) cukrzycę typu 2.

Natomiast, parabeny znajdowane w kosmetykach, takich jak toniki do twarzy, szampony oraz produkty do makijażu, zostały ostatnio powiązane z większym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Parabeny stosowane w antyperspirantach mogą przenikać do ciała poprzez skórę w zgałębieniu pachy, ostrzegają naukowcy.

Ale, żeby nie przerażać aż tak do końca, prezentujemy tutaj produkty spożywcze, które pomagają nam ustrzec się przed cukrzycą: jabłka, morele, jagody, gruszki, maliny, truskawki, czarna fasola, kapusta, cebula, pietruszka, fasola pinto, pomidory, szparagi, szpinak, marchewka i żurawina. Jedzmy je więc bez ograniczeń.

Komentarze do: Ftalany znalezione w kosmetykach zwiększają ryzyko cukrzycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz