Szukaj

Dlaczego palenie papierosów jest złe dla skóry?

Podziel się
Komentarze0

Tytoń uszkadza skórę według trzech głównych mechanizmów. Przede wszystkim, papierosy zawierają nikotynę, która jest substancją toksyczną niszczącą witaminę C. W rzeczywistości, nikotyna jest tak bardzo toksyczna, że nawet ludzie niepalący tracą witaminę C, kiedy są narażeni na kontakt z dymem papierosowym.   

Jest to poważny problem między innymi z tego względu, iż nasze ciało używa witaminę C, aby produkować włókna kolagenowe, które nadają skórze siłę i wytrzymałość. Kolagen jest strukturalnym głównym białkiem skóry, tym, które nadaje skórze jej elastyczność. Kiedy więc kolagen zaczyna się rozkładać z powodu braku witaminy C, który to brak jest wynikiem szkodliwego działania nikotyny, wtedy skóra zaczyna pokrywać się zmarszczkami i obwisać.

Dym tytoniowy jest szkodliwy dla skóry także z powodu swojego działania na naczynia krwionośne. Krew dostarcza tlen oraz składniki odżywcze komórkom skóry, ale dym papierosowy wywołuje skurczanie się naczyń krwionośnych, co oznacza zmniejszenie się obwodu naczyń. Kiedy więc naczynia krwionośne sie zwężają, mniej tlenu oraz składników odżywczych dociera do komórek skóry. Jeden papieros może zmniejszyć dopływ tlenu do skóry czasami nawet przez dziewięćdziesiąt minut, a to właśnie nadaje skórze szarą barwę i szorstką strukturę.


W końcu, fakt palenia papierosów powiększa zmarszczki o 80%. A fakt stałego sięgania po papierosa, jednego po drugim, i mrużenia oczu, aby widzieć poprzez zasłonę dymną, sprzyja pojawianiu się zmarszczek. Najprostyszym sposobem, aby pokazać efekty działania papierosa, jest wyobrażenie sobie jabłka przeciętego na pół, którego miąższ zaczyna dość szybko brązowieć. To zjawisko powstaje w wyniku działania tlenu, który znajduje się w powietrzu, i zostało nazwane zjawiskiem oksydacji: powietrze, krok po kroku, niszczy miąższ owocu.

A posypanie jabłka solą zastopuje szybkie brązowienie się owocu. Sól działa bowiem jak antyoksydant na jabłko i chroni jego miąższ. Niektóre witaminy, takie jak A, C albo witamina E mają takie samo działanie na skórę, a więc dlatego takie ważne jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw. Osoby, które palą przez dłuższy okres czasu, będą miały jednak, generalnie, starszy wygląd (mniej więcej o 10 lat), niż osoby niepalące, w tym samym wieku.

Komentarze do: Dlaczego palenie papierosów jest złe dla skóry?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz