Szukaj

Chirurgia estetyczna: kwas hialuronowy zakazany w powiększaniu piersi

Podziel się
Komentarze0

Kwas hialuronowy, wstrzykiwany w zabiegach powiększania piersi, z dniem 26 sierpnia został zakazany przez francuską agencję AFSSAPS, w ramach operacji chirurgii estetycznej. Implanty piersiowe są więc teraz jedynymi produktami dozwolonymi na rynku francuskim.Skąd taka decyzja? Ze względów ostrożności, francuska agencja AFSSAPS zdecydowała w 26 sierpnia 2011 roku, że powiększanie piersi w celach estetycznych będzie możliwe jedynie przy pomocy implantów. Kwas hialuronowy, jedyny produkt w zastrzykach używany aż do tej pory, jest aktualnie zakazany we Francji. Jedynie protezy będą mogły być używane w ramach chirurgii estetycznej.

Kwas hialuronowy w zastrzykach, produkt wolno przyswajalny, był proponowany jako alternatywa do wszczepiania implantów piersiowych konwencjonalnych. Francuska agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych (AFSSAPS, Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé) zdecydowała się więc aktualnie wykluczyć tego operację estetyczną.


Decyzja ta może się wydawać zaskakująca, biorąc pod uwagę to, że agencja nie stwierdziła żadnego niepożądanego ciężkiego skutku ubocznego w ciągu trzech ostanich lat, związanego z używaniem kwasu hialuronowego, zarówno we Francji, jak i w Europie.

Powiększanie piersi: dlaczego kwas hialuronowy jest zakazany?


Z jednej strony, przyswajalny charakter wstrzykniętego roztworu wymaga regularnych interwencji – co osiemnaście mięsięcy, do dwóch lat – aby utrzymać poszukiwany efekt. Jest to bardzo krótki czas, w porównaniu dla dziesięciu lat dla implantów piersiowych, które spokojnie mogą pozostać na miejscu.

Z drugiej strony, francuska agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych twierdzi, iż wstępne rezultaty badania klinicznego zrealizowanego w 2008 roku, udowodniły istnienie poważnego ryzyka zakłóceń, które mogą zajść w trakcie badania piersi: obrazowania oraz palpacji.

A obydwa te badania są niezbędne do wykrywania i do diagnozy raka piersi. Dlatego też agencja AFSSAPS zaleca wszystkim kobietom, których to dotyczy, aby regularnie chodziły na konsultacje do lekarza. Ważne jest także, aby w momencie realizowania mammografii, echografii albo rezonansu magnetycznego, zasygnalizować radiologowi przeprowadzenie wcześniej takiego zabiegu, precyzując jednocześnie datę podania zastrzyku.

Komentarze do: Chirurgia estetyczna: kwas hialuronowy zakazany w powiększaniu piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz