Szukaj

Wymagamy: życie poza pracą

Podziel się
Komentarze0

Do zapamiętania dla pracodawców: to, że wasi pracownicy mieszkają sami, wcale nie oznacza, że nie mają życia poza biurem. Naukowcy z Michigan State University sugerują, że coraz większa liczba pracowników, którzy żyją samotnie i nie mają dzieci, ma problemy ze znalezieniem czasu i energii na zajęcia niezwiązane z pracą, zupełnie tak samo jak ci, którzy mają partnerów i potomstwo.Pracownicy, którzy mają problemy z zachowaniem równowagi praca-życie, donoszą o mniejszym zadowoleniu z życia i z pracy, oraz o większych poziomach lęku i depresji.

Prof. psychologii, Ann Marie Ryan, współautorka badania, mówi: ludzie z naszego badania wciąż powtarzają, że wypełniają swoje obowiązki pracownicze, ale wtedy nie mają czasu na rozrywkę, wolontariat, pielęgnowanie przyjaźni, itd.

Jessica Keeney, współautorka badania, dodaje: tradycyjnie, firmy mają się skupiać na tym, żeby pomóc pracownikom w odnalezieniu równowagi praca-rodzina. Nowy koncept mówi o równowadze „praca-życie”. Ale dla wielu pracodawców to tylko... koncept.


Być może pracodawcy powinni zastanowić się, żeby uelastycznić czas pracy nie tylko dla rodziców, sugeruje Keeney.

Ale może to wymagać zmiany w kulturze organizacyjnej. Na przykład, jeżeli pracownik, który jest singlem, chce wyjść wcześniej z pracy, aby potrenować do triatlonu, mówi prof. Ryan. Czy ma takie same prawo, żeby wyjść wcześniej, co rodzic, który koniecznie musi zobaczyć mecz swojego syna o 16h? Dlaczego potrzeby jednych są mniej ważne niż innych?

W USA coraz więcej pracowników jest bezdzietnych, w szczególności jeśli chodzi o kobiety w kadrach zarządzających. Coraz więcej pracowników także żyje samotnie.

Badaczki przyjrzały się 2 badaniom przeprowadzonym na 5 000 absolwentów – 70% z nich miało współmałżonka bądź partnera, a ok. 44% miało co najmniej 1 dziecko.

Uczestnicy pracowali w różnych branżach: zdrowie, biznes, edukacja, inżynieria. Wszyscy mieli problemy z pogodzeniem pracy ze zdrowiem (ustalenie daty wizyty u lekarza), z rodziną i z rozrywką (sport, hobby, czytanie, oglądanie TV). Rezultaty były takie same dla dwóch grup.

Badania ukazały się w Journal of Vocational Behavior.

Komentarze do: Wymagamy: życie poza pracą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz