Szukaj

Jak osiągnąć sukces?

Sukes... jednym wydaje się być ich poza zasięgiem, innym spędza sen z oczu. Każdy człowiek w głębi serca dąży do osiągniecia sukcesu – w życiu zawodowym, prywatnym, w sporcie. Co ważne, sukces dla każdego ma inne znaczenie, postrzegany jest w innym wymiarze.

Jak osiągnąć sukces?

Dla jednych sukces to awans w pracy, dla innych to wysoki osiągnięcia w sporcie, dla jeszcze innych jest to rodzina. Są osoby, które za sukces uważają pogodzenie trzech, wymienionych wyżej płaszczyzn. I tu najważniejsza jest harmonia. Bowiem, jeśli jednym aspektem zajmiemy się bardziej, inne zostają zaniedbane. Ważne jest, aby na sukces nie składała się tylko jedna sfera. Wynika to z prostego powodu – mianowicie, jeśli osoba dąży do awansu w pracy i tym samym zatraci się w tym, wszystko inne – jak najbliższe osoby, sport, zdrowie, straci na uwadze. Często po zdobyciu awansu i nacieszeniu się uzyskanym efektem przypominamy sobie, że wszystko inne zbladło w życiu, albo co gorsze – zniknęło.

Sukces

sukcesSukces rozumiany bardzo różnie podobno nie jest trudno w obecnych czasach osiągnąć. W zależności od pojęcia sukcesu istnieje wiele sposobów, aby odnieść sukces. Często utożsamia się go z poczuciem szczęścia, satysfakcji. I słusznie, osiągając nasze cele, nie sposób nie czuć radości i poczucia spełnienia. Pamiętajmy jednak, że czasem nie można postawić znaku rozwoju między sukcesem, a poczuciem szczęścia. W dobie rozwoju psychologii, coachingu odniesienie sukcesu nie powinno sprawiać ludziom problemu. A jednak… procent ludzi, którzy osiągają wymarzony sukces jest niewielki. Dlaczego? Zastanowimy się nad tym później, tymczasem, pomyślmy nad prostymi sposobami, których stosowanie przyczynia się do osiągnięcia upragnionego efektu.

Sposoby na sukces

W literaturze jest wiele sposobów na osiągnięcie sukcesu. Dla przykładu pani Wiktoria Gałecka, podaje cztery proste sposoby. Należą do nich:

  1. „skup się na swoim celu i bądź cierpliwy”
  2. „naucz się zarządzać swoim czasem”
  3. „korzystaj z pomocy innych”
  4. „zacznij już teraz”.

Pięknie. Zatem nic trudnego, prawda? Wystarczy tylko określić swój cel, działać i czekać. Proste? A jednak – dla wielu ludzi podane rady to tylko pocieszenie dla duszy pragnącej wybić się ponad stan. W obecnych czasach te cztery rady są kroplą w oceanie rad dotyczących tego jak dojść do pełni sukcesu. Zmiana myślenia, zasady postępowania z samym sobą oraz bliźnimi.

O tym, możemy czytać w setkach książek na temat sukcesu, czy słuchać na szkoleniach o tej tematyce. W książce Griessmana pt. „Czynniki osiągania sukcesu” czytamy, że podstawą do osiągnięcia sukcesu jest odnalezienie swojej drogi. To od tego się zaczyna. Nie trudno się tej tezie przeciwstawić, ponieważ osoba, która nie wie dokąd zmierza może krążyć w kółko lub zabłądzić.

Na pewno na sukces warto pracować, odkrywać swoje pozytywne strony, talenty. Ważne iść naprzód. I nigdy nie zatracić w tym siebie i swoich wartości. Jak to zrobić. Od banalnej, ale chyba najtrudniejszej kwestii – aby nie zatracić siebie, trzeba na starcie odnaleźć siebie. Myślę, że tak błaho brzmiąca sprawa przysparza ludziom wiele trudności. Często małpujemy innych. Patrząc na osoby, które w naszym otoczeniu odnoszą sukces, próbujemy iść ich śladem, zapominając często o tym, że mamy inne predyspozycje, potrzeby. Bo znowu – na potrzebę sukces składają się różne elementy. Może na początku swej drogi, warto się zatrzymać w tym zabieganym świecie, poświęcić sobie czas, po to, aby wsłuchać się w swoje potrzeby, pomyśleć nad tym jaki mamy talent, który chcemy rozwijać.

W końcu nie wszyscy w dzieciństwie mieli dodatkowe zajęcia, sponsorowane przez rodziców, które miały za zadanie wykreowanie małego sukcesowicza (często, jak się potem okazuje wypaczonego). Jednak nigdy nie jest za późno. Dla tych, co sądzą, że nie mają talentu, przytoczę słowa piosenki reagge: „Każdy ma jakiś talent więc zacznij coś robić, po jakimś czasie zacznie Ci wychodzić, wtedy przyjdzie satysfakcja, nikt Ci jej nie odbierze, ale musisz uwierzyć, uwierzyć szczerze.” Te słowa stanowią dla mnie kwintesencję omawianego tematu, to w nich zawiera się podstawa, na której oparto szereg książek dotyczących JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES.

Komentarze do: Jak osiągnąć sukces?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz