Szukaj

Jaki zawód wybrać?

Już w dzieciństwie dorośli wielokrotnie pytają nas, kim chcielibyśmy zostać w przyszłości? Wtedy odpowiedź na to pytanie przychodzi nam łatwo. Niestety, z biegiem czasu dziecięca beztroska odchodzi w niepamięć, a podjęcie decyzji o wyborze zawodu staje się coraz trudniejsze.

Jaki zawód wybrać?

Szczególnie ważne w wyborze zawodu jest poznanie siebie, sprecyzowanie własnych zainteresowań i określenie życiowych celów. W tym zapewne pomoże rozwiązywanie testów oraz kwestionariuszy diagnozujących nasze kompetencje. Przydatne mogą okazać się także indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym. Wybierając ścieżkę kariery, warto także spotkać się osobiście z ludźmi, którzy wykonują dany zawód i przekonać się, czy jesteśmy pewni swojej decyzji.

Na co zwrócić uwagę wybierając zawód dla siebie?

Praca stanowi znaczną część naszego życia, dlatego ważne, aby wybrany przez nas zawód był zgodny z naszymi zainteresowaniami. W przeciwnym razie będziemy nieszczęśliwi i sfrustrowani, a ponadto szybko ulegniemy wypaleniu zawodowemu. Jeżeli praca nie może być jednocześnie naszą pasją, to warto, aby była chociaż związana z czymś, co lubimy i co przynajmniej od czasu do czasu przynosi nam satysfakcję.

Należy pamiętać, że wykonywany przez zawód powinien być zgodny z naszym temperamentem. Przykładowo, cholerykowi trudno byłoby siedzieć osiem godzin przed komputerem, wpisując wartości liczbowe do tabel, natomiast flegmatyk raczej nie sprawdziłby się w roli speca od marketingu i reklamy. Wybierając zawód, trzeba też wziąć pod uwagę dominujące cechy naszego charakteru oraz system wartości, którym kierujemy się na co dzień. Warto również dokonać realnej oceny swoich możliwości fizycznych i na wstępie wykluczyć te profesje, których wykonywanie nie byłoby możliwe ze względu na ograniczenia zdrowotne.

Kwestionariusz kompetencji zawodowych ułatwi wybór

Najlepszym sposobem na poznanie i określenie własnych potrzeb i predyspozycji jest wypełnienie kwestionariusza kompetencji zawodowych. Po taki test warto sięgnąć, wybierając profil szkoły średniej, kierunek studiów, kurs doszkalający, a przede wszystkim pracę. Zaletą takiego kwestionariusza jest to, że można go szybko wypełnić. Również odnalezienie wzoru formularza diagnozującego nasze kompetencje nie powinno nikomu sprawić problemu, ponieważ wiele stron internetowych poświęconych doradztwu zawodowemu udostępnia je w wersji on-line.

Interpretacja wyników kwestionariusza pomoże poznać nam nasze predyspozycje zawodowe. Dzięki temu, dowiemy się jaka praca będzie najbardziej dopasowana do naszych zainteresowań, charakteru i temperamentu.

Doradca zawodowy pomoże ci wybrać odpowiednią profesję

W wyborze odpowiedniego zawodu bez wątpienia pomoże nam profesjonalny doradca zawodowy. Spotkanie z taką osobą zapewne przyniesie wiele korzyści. Doświadczony specjalista może poprosić nas o uzupełnienie testu kompetencji zawodowych, który później razem z nami przeanalizuje i dokona interpretacji wyników. Trzeba być przygotowanym na to, że doradca zawodowy podczas spotkania będzie nam zadawał wiele pytań, które pomogą mu poznać nasze potrzeby, predyspozycje i charakter. Z pomocą specjalisty łatwiej będzie nam sprecyzować oczekiwania oraz ustalić kierunek i możliwości rozwoju kariery.

Doradca zawodowy przedstawi nam także specyfikę rynku pracy. Opowie, które działy i sektory życia publicznego rozwijają się i nieprzerwanie potrzebują odpowiednio przygotowanych pracowników. Specjalista, w razie potrzeby pomoże nam w zredagowaniu i graficznym pracowaniu atrakcyjnego CV, napisaniu listu motywacyjnego oraz w przygotowaniu się do poszczególnych etapów procesu rekrutacji.

Dni otwarte placówek edukacyjnych i targi pracy

Jeżeli stoimy przed podjęciem decyzji o wyborze profilu szkoły średniej lub kierunku studiów, który ma stać się dla nas przepustką na rynku pracy, warto wziąć udział w dniach otwartych, które rokrocznie są organizowane przez wiele placówek edukacyjnych. Wówczas będziemy mieli możliwość spotkać się osobiście z uczniami, studentami i absolwentami tych szkół, poznać ich opinię i dowiedzieć się jakie możliwości rozwoju i ścieżki kariery wiążą się z danymi kierunkami. Takie spotkanie pomoże nam także zweryfikować własne wyobrażenie na ten temat i przekonać się, czy rzeczywiście chcemy wybrać tę drogę.

Jeśli wybraliśmy już odpowiedni dla siebie zawód i chcemy utwierdzić się w tym przekonaniu, warto wziąć udział targach pracy. Podczas nich możemy spotkać się osobiście z naszym potencjalnym pracodawcą oraz osobami, które wybrały tę samą ścieżkę kariery i przekonać się, czy dany zawód rzeczywiście odpowiada naszym zainteresowaniom, oczekiwaniom i predyspozycjom. Uczestnictwo w tego typu przedsięwzięciu pozwoli nam także lepiej poznać rynek pracy.

Zawody przyszłości

W dzisiejszych czasach bez wątpienia królują nauki ścisłe. Programiści, lekarze, biotechnolodzy lub finansiści na ogół nie muszą martwić się o zatrudnienie i zarobki. Ponadto na liście najlepiej płatnych zawodów w Polsce obecnie znalazły się również profesje takie jak: architekt IT, senior developer, brand manager, key account manager, radca prawny, adwokat i trener biznesu.

Nie każdy jednak posiada umiejętności, które pozwalają mu podjąć pracę w branży IT lub finansach. Wiele jest tych, którzy martwią się, że ich zainteresowania „nie są w cenie”. Szczególnie humaniści boją się, że po studiach trudno będzie im znaleźć pracę. Panika lub pochopne zmienianie branży mogą okazać się jednak niepotrzebne. Na liście zawodów przyszłości, można znaleźć również propozycje, które prawdopodobnie spodobają się humanistom. Wśród nich są m.in. takie zawody jak: reseacher, animator wolnego czasu, dydaktyk medialny, specjalista zarządzania wiedzą, teletutor lub broker wiedzy.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Jaki zawód wybrać?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz