Szukaj

Kariera czy dziecko?

Czy model szczęśliwej rodziny wyklucza realizację własnych ambicji zawodowych? W teoretycznym założeniu szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Zastanów się więc, czy rezygnacja z pracy jest dla ciebie dobrym wyjściem.

Kariera czy dziecko?

W dzisiejszych czasach większość dzieci spędza część dnia pod opieką innych osób. Nieustanny, całodobowy kontakt z rodzicami to raczej rzadkość. Niewielu rodziców może pozwolić sobie na rezygnację z pracy zarobkowej. Czas, jaki mogą w całości poświęcić dziecku, obejmuje jedynie okres pełnopłatnego urlopu. Roczny urlop macierzyński dotyczy wszystkich rodziców dzieci urodzonych od roku 2013. Na 52 tygodnie płatnego urlopu składa się: urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Wydłużony urlop dotyczy zarówno osób zatrudnionych na etatach, jak i wszystkich tych, którzy płacą ubezpieczenie chorobowe (np. osoby prowadzące własne firmy). Pamiętaj, że urlop macierzyński możesz wykorzystać wcześniej, już 6 tygodni przed porodem.

Muszę, czy chcę pracować?

Jeśli masz możliwość wydłużenia urlopu, może to być najlepsze rozwiązanie, nawet jeśli taka postawa będzie wymagała od waszej rodziny ograniczenia wydatków. Jeśli musisz (bądź po prostu chcesz) pracować, dobra organizacja, i oczywiście pewna przychylność ze strony pracodawcy, pozwoli ci na kontynuowanie kariery. Praca jest źródłem satysfakcji i samorealizacji, bywa też odpoczynkiem od domowego życia i macierzyństwa. Wiele kobiet czułoby się niekomfortowo  wyrzekając się aktywności zawodowej. Nie oznacza to jednak, że dla pań o podobnych odczuciach, kariera jest ważniejsza niż dziecko. Według sondaży 80 % kobiet deklaruje, że chwile spędzone z dzieckiem są ważniejsze niż praca. Co ciekawe, tylko 30% ankietowanych zaznacza, że pracuje wyłącznie dla pieniędzy.

Rozwój zawodowy nie jest dla mam?

Połączenie sfery zawodowej i opieki nad dzieckiem jest trudne, ale nie niemożliwe. Najistotniejsze  problemy to opieka nad dzieckiem, kwestia karmienia piersią i organizacja w sytuacjach niespodziewanych np. gdy dziecko zachoruje. Kobiety nie chcą rezygnować z pracy zawodowej,  często jednak są dyskryminowane, ze względu na sam fakt bycia matką. Narzekają na brak elastycznych rozwiązań i zrozumienia ze strony pracodawcy. Wychowywanie dzieci to z pewnością ciężka praca, wymaga od rodzica umiejętności, wiedzy, zorganizowania, dyspozycyjności, a przede wszystkim ogromnego zaangażowania. Niejedna korporacja zabiegałaby o pracownika charakteryzującego się podobnymi cechamiu, dlaczego więc młode mamy w dalszym ciągu nie są odpowiednio doceniane?

Przywileje młodych matek

Firmy gwarantują mamom dwie 30 minutowe przerwy na karmienie, które są wliczone w godziny pracy i nie powinny mieć wpływu na wynagrodzenie. O tym, jak konkretnie będą przebiegać przerwy ustal indywidualnie z pracodawcą. Zapewne zdecydujesz się na odciąganie pokarmu. Musisz w tym celu wybrać odpowiednio intymne i sterylne miejsce, a także odpowiedni czas, niekolidujący z wypełnianiem obowiązków. Pokarm przechowuj w lodówce, w specjalnie opisanych pojemnikach. Nie przemęczaj się! Dopóki karmisz piersią jesteś zwolniona z wykonywania szczególnie ciężkich prac. Jako mama możesz pracować w mniejszym wymiarze godzin, jednak nie mniejszym niż połowa przedmacierzyńskiego czasu pracy. Jeśli sytuacja tego wymaga, warto poprosić szefa o ruchomy wymiar godzin. Co ważne, pracodawca nie może wprowadzić krzywdzących zmian w umowie o pracę.

Urlop tacierzyński

Dzieckiem z powodzeniem może zająć się tata. Młody ojciec dostaje szansę włączenia się w aktywne wychowywanie malucha. Niestety analizując statystyki, zauważymy, że niewielu mężczyzn decyduje się na takie rozwiązanie. W Polce jedynie co setny ojciec decyduje się na płatny urlop ojcowski, gdy w Szwecji z tego przywileju korzysta około 42%  mężczyzn. Jeśli jednak twój partner odnajduje się w roli opiekuna i wyraża chęć zostania z dzieckiem, warto mu zaufać.

Niania

Jeśli nie uda się wam ustalić grafiku pracy w taki sposób, aby któreś z was zawsze było przy dziecku, pomyśl o opiekunce. Częstym wyborem jest zaangażowanie niani, która zaopiekuje się dzieckiem w domu. Spędzając kilka godzin dziennie z maluchem, potencjalna niania może mieć realny wpływ na jego rozwój i wychowanie. Dlatego wybierając opiekunkę zwróć uwagę na jej usposobienie. Najważniejszy jest dobry kontakt z dzieckiem, rozmowę kwalifikacyjną warto przeprowadzić w jego obecności. Idealna niania niekoniecznie musi wyróżniać się bogatym doświadczeniem. Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważna, ale to zwykłe dni są dla dziecka kluczowe. Unikaj osób bez poczucia humoru, krytycznych i przesadnie drobiazgowych. Wyluzowana, ale odpowiedzialna niania, będzie dla twojego malca świetnym kompanem zabaw i opiekunem.

Pomoc rodziny

Powierzenie dziecka komuś bliskiemu, np. babci, może okazać się najwygodniejszym rozwiązaniem. Pamiętaj, żeby już na samym początku podkreślić, że to wy jesteście rodzicami i macie decydujący głos w sprawie wychowywania dziecka.

Przedszkole i żłobek

Przy starszym dziecku możemy zastanowić się nad wyborem odpowiednich placówek. Profesjonalna opieka i miła atmosfera zapewni maluchowi dobrą zabawę i możliwość rozwoju. Twoja pociecha poczuje się lepiej w przedszkolu, wśród rówieśników, niż w domu z sfrustrowaną mamą. Dzieci są szczęśliwe wtedy, kiedy odczuwają radość i spokój rodziców.

Spędzanie czasu z dzieckiem

Wykorzystuj ograniczony czas na kontakty z dzieckiem w sposób wartościowy, czyli okazując mu miłość, czułość i bliskość. Ważne są wspólne posiłki, wyjścia do kina, cyrku, czy na spacer. Wartościowy czas to nie tylko dostarczanie dziecku wrażeń, to przede wszystkim współuczestnictwo w zwykłych, rutynowych czynnościach. Drobne gesty mają największe znaczenie. Dziecko musi przebywać w twojej obecności, mieć szansę na obserwację, czerpać wzorce. U rodziców intensywnie pracujących często pojawia się pokusa rozpieszczania. Brak czasu dla dziecka generuje poczucie winy, które rodzice starają się uciszyć, spełniając najmniejszą zachciankę i obsypując prezentami. Takie zachowanie nie zaspokoi dziecka, uczyni go jedynie bardziej zachłannym. Pamiętaj, że ty też masz prawo do samorealizacji i odpoczynku. Staraj się znaleźć złoty środek: spędzaj z dziećmi jak najwięcej czasu, ale nie kosztem własnych potrzeb i obowiązków.

Ilona Kuźniarz

Komentarze do: Kariera czy dziecko?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz