Szukaj

Jak osiągnąć cel?

Codziennie, mniej lub bardziej świadomie dokonujemy różnych decyzji, które mają wpływ na nasze życie. Życie to suma doświadczeń i podjętych wyzwań. Choć może wydać się to banalne, to tak naprawdę od nas zależy, jak będzie wyglądał nasz każdy dzień. Życie jest warte tyle, ile sami z siebie damy, jakie cele postawimy sobie do osiągnięcia. Ale jak osiągnąć wyznaczone cele?

Jak osiągnąć cel?

Jak prawidłowo określać swoje cele?

Skala „trudności” stawianych sobie celów jest różna. Mniej wysiłku będzie stanowiło dla nas np. nauczenie się podstawowych kroków w tańcu towarzyskim niż przekwalifikowanie się w celu znalezienia nowej pracy. W życiu nie ma nic na stałe, nic nie jest pewne. Dlatego trzeba nauczyć się stawiania sobie coraz wyższej poprzeczki, wymagania coraz więcej od siebie. Oczywiście, ktoś może zaprotestować i  powiedzieć, że nie potrzebuje żadnych wyzwań i jest mu dobrze tak, jak jest. To prawda, każdy ma do tego prawo. Ale ile warte jest takie życie, które polega na biernym uczestnictwie w nim. Tylko takie życie ma sens, z którego jesteśmy wziąć jak najwięcej. Podejmowanie nowych działań może budzić pewne lęki, to zrozumiałe.

Wbrew pozorom wysiłek, podjęty na początku, przy określaniu swojego celu, powróci w postaci satysfakcji z pokonania własnych słabości. Nagrodą za trud będzie nie tylko zrealizowany cel, ale także świadomość, że czegoś się dokonało w życiu. Wyznaczając sobie cel, trzeba jednak pamiętać o naszych możliwościach. Cel powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Od teorii do praktyki bowiem daleka droga. Równie ważne co określenie celu, jest samo nastawienie. By cel nie pozostał jedynie w sferze naszych myśli, warto podejść do niego na serio. Określać takie cele, które nie będą przekładane z dnia na dzień, lecz faktycznie zostaną osiągnięte i wniosą coś nowego do naszego życia. Idealny cel? Oczywiście nie można go zdefiniować, ale można określić jego cechy. Dobry cel to taki, który jest przede wszystkim konkretny, przydatny, zmuszający nas do działania i oczywiście – możliwy do osiągnięcia.


Przepis na sukces?

Właściwie już od dzieciństwa jesteśmy nastawieni na wyznaczanie celów i ich osiąganie. W szkole walka o dobre oceny, zachowanie, nagrody na koniec roku. Osiąganie kolejnych szczebli w edukacji. Po studiach wymarzona praca, dobra pensja, założenie rodziny. To mimo wszystko są cele, choć dla niektórych kojarzone raczej z obowiązkiem. Warto tutaj dodać, że wyznaczone cele powinny być przede wszystkim sprawdzianem dla nas. Nie dla rodziców, partnera, dzieci czy przyjaciół. To my mamy chcieć zdobyć się na trud. W przeciwnym razie możemy nie mieć zbyt dużej motywacji do działania. Poczucie, że robimy to dla kogoś osłabia nasze siły i chęci. Zawsze więcej radości i satysfakcji przyniesie zrealizowanie celu, na którym nam zależało osobiście i była to nasza decyzja. Motywacja w postaci wywołania zazdrości u innych nie jest dobra, prowadzić może jedynie do frustracji i niechęci.


Dążenie do realizacji

Dobrze określony cel to taki, dla którego jesteśmy w stanie dużo poświęcić, by go zrealizować. Przygotowanie planu, określenie krok po kroku naszych działań zmierzających do sukcesu to właściwie konieczność. Bez dobrego planu nic się nie uda. Nawet taki cel, jak pozbycie się zbędnych kilogramów nie jest łatwą decyzją, którą można zacząć realizować z „marszu”. Każdy cel składa się z mniejszych, podrzędnych działań. Już samo przygotowanie planu może dać dużo radości, daje bowiem pewien przedsmak zwycięstwa. Wyobrażamy sobie efekt końcowy, więc tym bardziej chcemy do niego dotrzeć. To może być bardzo motywujące. Cel, którego nie widać, może zniechęcać do realizacji. Każdy, nawet mały krok, który przybliża do celu, cieszy i daje siły do dalszego działania.

Osiągnięte cele wprowadzają zmiany w życiu na lepsze. Nie jest to łatwe i nie każdy potrafi - ot tak - wyznaczyć i zrealizować cel. Ważne jednak, żeby całe życie stawiać sobie te cele, wymagać pewnego wysiłku od siebie. Wtedy czujemy, że żyjemy i to ma sens. Udoskonalanie siebie sprawia, że czujemy się wartościowi i doceniani przez innych.


Autor: Katarzyna Bolesta

Komentarze do: Jak osiągnąć cel?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz