Szukaj

Praca na nocne zmiany szkodzi myśleniu?

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że praca może szkodzić, zwłaszcza jeśli jest wykonywana nocą, w samotności. Może ponadto przyśpieszyć starzenie szarych komórek i ograniczać zdolności umysłowe. Wyniki badań zostały opublikowane w Occupational and Environmental Medicine.

W stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara

Dostosowanie do naturalnego rytmu dobowego jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu. Zegar biologiczny, który ten naturalny rytm wyznacza, sugeruje nam chociażby preferowane pory odpoczynku, pracy, przyjmowania posiłków. Nieprzestrzeganie wymagań własnego ciała może być opłakane w skutkach. Naukowcy wykazują, że istnieje silny związek między trybem życia naruszającym zasady zegara biologicznego a występowaniem raka piersi, demencji czy otyłości.

Rytm dnia a praca mózgu

Naukowcy z Uniwersytetów w Tuluzie i Swansea zbadali szybkość myślenia, pamięć oraz zdolności poznawcze u 3 tys. osób pracujących na nocną zmianę. Testy wykazały, że ludzie pracujący nocą, a więc nieprzestrzegający naturalnego rytmu dobowego, mają poważne problemy z myśleniem i zapamiętywaniem. W skrajnych przypadkach - u osób z ponad dziesięcioletnim stażem pracy na nocnych zmianach - badane zdolności mózgu odpowiadały zdolnościom wykazywanym przez osoby pracujące zgodnie z dobowym rytmem, ale o blisko 7 lat starsze! Praca na nocne zmiany nie tylko pogarsza procesy zachodzące w szarych komórkach, ale i postarza nasz mózg.

Wskazówka zegara biologicznego wskazówką dla efektywnej pracy

Zmiana nocnego trybu życia na dzienny przynosi nie tylko ulgę dla organizmu, ale nadzieję dla mózgu. Ale co jeśli nie da się zmienić pracy? Odpowiedzią są ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację oraz regularne testy zdolności poznawczych, przeprowadzane wraz z badaniami okresowymi. Osoby, które zdecydują się porzucić nocne zmiany, mogą liczyć na powrót właściwych funkcji mózgowych dopiero po 5  latach prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto zatem pomyśleć, czy – będąc nocnym markiem – nie ryzykujemy zbyt wiele.

Komentarze do: Praca na nocne zmiany szkodzi myśleniu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz