Szukaj

Rak przenoszony przez całowanie - ankieta ujawnia mity, w które wierzą młodzi ludzie

Podziel się
Komentarze0

Z ankiety przeprowadzonej przez Teenage Cancer Trust wynika, że młodzi ludzie pomiędzy 13 a 24 rokiem życia często mają wiele błędnych przekonań na temat raka. Istnieje wiele mitów na temat raka, w które niestety młodzież wierzy, jednak mimo to z danych wynika, że liczba zgonów z powodu raka wśród dzieci spadła.W przeciągu ostatnich 40 lat zmniejszyła się ona o niemal 60 procent. Obecnie w Stanach Zjednoczonych rocznie umiera około 290 dzieci, z porównaniu z 940 dziećmi w latach 40-tych.

Wśród niektórych popularnych mitów na temat raka znajduje się m.in. przekonanie, że raka mogą powodować deski klozetowe, czy też że wyłącznie otyli ludzie są narażeni na tę chorobę.

Ankieta wykazała również, że 53 procent młodych ludzi myśli, że ludzie rodzą się z genami odpowiedzialnymi za występowanie raka. 37 procent z 520 ankietowanych uważa, że raka nie można wyleczyć, a 36 procent wierzy, że telefony komórkowe powodują powstawanie guzów mózgu, zaś kolejna jedna trzecia ogółu myśli, że raka może wywołać przebywanie w pobliżu słupów wysokiego napięcia.


Młodzi ludzie wierzą też między innymi, że raka można „złapać” poprzez całowanie się, czy, na przykład, jedzenie kolorowych galaretek, lub trzymanie telefonu komórkowego w... staniku. Około jedna piąta ankietowanej młodzieży stwierdziła, że kolor skóry jest jednym z czynników determinujących ryzyko zachorowania na raka, oraz że rak może zostać przekazany przez matkę do dziecka w trakcie ciąży.

Według rzecznika Teenage Cancer Trust mity tego typu powstają ze względu na wyjątkowo silny czynnik strachu związany z tą złożoną chorobą.

Komentarze do: Rak przenoszony przez całowanie - ankieta ujawnia mity, w które wierzą młodzi ludzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz