Szukaj

Dziecko i internet - zasady korzystania z sieci

Podziel się
Komentarze5

Choć połowa rodziców w krajach UE deklaruje, że ich dzieci mają dostęp do Internetu, tylko 20 proc. narzuciło swoim pociechom zasady korzystania z sieci

- wynika z najnowszych badań Eurobarometru, ogłoszonych z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Bezpiecznego Internetu.

W UE dzień obchodzony jest pod patronatem unijnej komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding. Z jej inicjatywy przez cały wtorek różnorodne organizacje społeczne w Internecie zapraszają na blogi, w których eksperci wypowiadają się na temat bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci.

Według komisarz Reding, "rodzice powinni nauczyć swoje dzieci rozpoznawania ryzyka związanego z Internetem i postępowania w niejasnych sytuacjach". "To powinno stać się tak naturalne, jak wpajanie dzieciom zasad bezpiecznego poruszania się po ulicy" - podkreśliła komisarz Reding.


W 1999 r. Komisja Europejska rozpoczęła Program Bezpiecznego Internetu. Jest on skierowany głównie do rodziców i nauczycieli i ma na celu m.in. rozpowszechnianie wiedzy o zagrożeniach związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu.

Obecny budżet programu na lata 2005-2008 wynosi 45 mln euro. Duża część przeznaczona jest na walkę z nielegalną i szkodliwą zawartością Internetu - od pornografii dziecięcej, po treści rasistowskie czy utrudniający życie internautom "spam" zaśmiecający skrzynki pocztowe.

W wielu krajach UE istnieją "gorące linie", przyjmujące zgłoszenia o niebezpiecznych stronach internetowych. W 2005 r. w Hiszpanii dzięki zgłoszeniom na taką linię policja zidentyfikowała 1700 osób wprowadzających do sieci nielegalną zawartość. Konsekwencją były śledztwa Interpolu w wielu tego rodzaju sprawach.

Komentarze do: Dziecko i internet - zasady korzystania z sieci (5)

Karol
~Karol 06-03-2006 18:10

Prawdziwa młodzież

2

Banda debili która opiera się wyłącznie na sondażach i gówno wie o prawdziwej młodzieży. A internecie to tyle umieją co ja 10 lat temu!!!... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
exrem
~exrem 28-03-2006 10:25

tak powinno być

3

no i dobrze... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze