Szukaj

Kiedy małe dziecko ponownie sika w pieluchę

Podziel się
Komentarze0

Kiedy rodzice cieszą się, że w końcu udało się im nauczyć szkraba korzystania z nocnika, nagle maluch ponownie zaczyna moczyć majteczki. Dlaczego tak się dzieje? Ciężko jest to jednoznacznie stwierdzić. Oto kilak informacji w jaki sposób przezwyciężyć ponowny powrót sikania do pieluchy.

Kiedy małe dziecko ponownie sika w pieluchę  • Skonsultuj się z lekarzem

W sytuacji gdy twoja pociecha zaczyna ponownie sikać w pieluchę skontaktuj się z lekarzem. Może się okazać, że za taką sytuację jest odpowiedzialna infekcja dróg moczowych u dziecka. Warto wykluczyć lub potwierdzić taką ewentualność, nim podejmie się dalsze działania.

  • Zlikwiduj zaparcia

Czasami przyczyną sikania dziecka w pieluszkę są zaparcia. Maluch może odmówić sikania do nocnika właśnie z tego powodu. Zaparcia u najmłodszych można zlikwidować stosując odpowiednią dietę oraz ćwiczenia, które oddziałują na psychikę malucha.

  • Ogranicz stres

Kolejnym czynnikiem, który może być przyczyną nawrotu sikania dziecka w pieluszkę jest stres. Niestety bardzo często zdarza się, że dzieci na skutek nadmiernego stresu zatrzymują bądź cofają się w rozwoju. Niejednokrotnie przyczyną stresu u dziecka jest pojawienie się młodszego rodzeństwa, pójście do żłobka lub nowa opiekunka. Kiedy zminimalizujemy źródło stresu u dziecka jego skutki również ustąpią.

  • Nie naciskaj

Wiele maluchów w momencie gdy czują nadmierną presję, reaguje moczeniem się. Jeśli więc zbyt mocno, będziesz naciskać na dziecko w kwestiach samodzielnej toalety może zdarzyć się, że maluch coraz rzadziej będzie z niej korzystał. W takiej sytuacji najlepiej sprawę korzystania z toalety odsunąć na dalszy plan i dać dziecku możliwość zrelaksować się. Na skutek stresu dzieci znacznie częściej sikają, nawet cztery razy w ciągu godziny, w związku z tym korzystanie z nocnika tak często może być dla nich po prostu uciążliwe.


  • Ułatw dziecku zmianę decyzji

Kiedy maluch nie chce sikać do nocnika, przyjmij to do wiadomości. W przypadku gdyby jednak zmienił zdanie, ułatw mu to i załóż mu takie ubranie, które pozwoli mu szybko i sprawnie skorzystać z nocnika.

  • Zminimalizuj potencjalną szkodę

W momencie gdy maluchowi zdarzy się posikać w miejscu publicznym, u znajomych lub w żłobku przed wyjściem załóż mu jednorazową pieluchę. W ten sposób sprawisz, że maluch nie będzie musiał chodzić w mokrej bieliźnie lub ubrankach.

  • Wprowadź zmiany

Czasami zachęcające dla dziecka może być wprowadzenie zmian. Jeśli maluch nie chce korzystać z nocnika może warto zakupić specjalny dziecięcy sedes, który można nakładać na sedes dla dorosłych. Pozwalając dziecku korzystać z ubikacji dla dorosłych możesz zmotywować go do samodzielnego sikania. Traktując w taki sposób dziecko sprawisz, że poczuje się pewnie. Wybierając dziecięcy sedes warto zabrać ze sobą malucha do sklepu i pozwolić mu dokonać wyboru. Dzięki temu dziecko chętniej będzie z niego korzystać.


  • Nie ośmieszaj malucha
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku moczenia się dziecka jest ignorowanie takiego zachowania. Co więcej, unikaj porównywania dziecka do małego dzidziusia. Większość dzieci specjalnie zachowuje się jak ich młodsze rodzeństwo, gdyż chcą być w centrum uwagi. Pamiętaj by doszukiwać się w zachowaniu dziecka dorosłych zachowań i doceniać je. Podkreślając je sprawisz, że maluch będzie czuł się doceniony i chętniej postępował w taki sposób.


  • Daj wam czas
Ucząc dziecko korzystania z toalety powinnaś mieć na uwadze fakt, że z czasem każdy nauczy się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w toalecie. To w jakim wieku maluch zacznie samodzielnie korzystać z toalety zależy od jego indywidualnego rozwoju.  Nie ma to nic w spólnego z rozwojem intelektualnym szkraba. Kiedy maluch poczuje się gotowy ponownie zacznie go używać.

Komentarze do: Kiedy małe dziecko ponownie sika w pieluchę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz