Szukaj

Jaki wpływ ma Internet na nasze IQ?

Dlaczego tak wiele pozostaje nam do zrobienia na koniec dnia pracy? I dlaczego wysyłanie nieistotnych, błahych maili jest dla nas większą rozrywką niż rozwój umysłowy? Artykuł w oparciu o książkę Davida Rocka „Brain at Work” odpowie na pytanie jak funkcjonuje nasz mózg.

Jaki wpływ ma Internet na nasze IQ?

Rzadkością jest, aby ktoś bawił się całą noc, kiedy wie, że następnego dnia ma do zrobienia coś ważnego. Również nie spotykamy się z zachowaniem, aby osoba przygotowująca się do wykonania pracy umysłowej, wypaliła dwa, trzy papierosy na raz. Ale fakt, że stale jesteśmy online, natychmiast odczytujemy przychodzące maile i cały czas można znaleźć nas pod telefonem jest dzisiaj dla wielu oczywistością – chociaż to zachowanie ma taki sam wpływ na nasze zdolności umysłowe, jak nieprzespana noc albo zażywanie marihuany.

Dlaczego dopuszczamy do sytuacji, że podczas naszego dnia pracy zachowujemy się w taki sposób, który doprowadza mózg absolwenta Harvardu do stanu ośmiolatka? Amerykański doradca handlowy David Rock zna odpowiedź na to pytanie. W 2006r. założył Instytut „Neuro – Leadership” w Sydney. Przez ostatnie 5 lat szukał sposobu, jak można poprawić wydajność naszego mózgu, krócej: co zrobić, aby pracować w sposób inteligentniejszy i osiągać coraz więcej? Rock spotkał się w tym celu z 30 znanymi neurologami i przestudiował ponad 300 prac badawczych dotyczących tego tematu.

Przeprowadził test. Dzięki wykorzystaniu migawki (kamera robiąca szybko kilka zdjęć), Rock mógł zaobserwować funkcjonowanie mózg podczas zwykłego czasu pracy u dwóch osób. Pozwoliło mu to na pokazanie w detalach, jak protagoniści, Paul i Emily przeżywają jeden dzień z ich życia. Paul jest doradcą w branży IT, jego żona Emily ma własną firmę, która organizuje konferencje; razem mają dwoje dzieci. W 14 scenach można zobaczyć, jak obydwoje próbują uporać się z powierzonym im zadaniem. Rock nagrywał wszystko: uprawianie sportu, spóźnienie na spotkanie, rozwiązywanie konfliktów, szukanie pomysłów, odreagowywanie stresu związanego z dziećmi i wiele więcej. Po każdej scenie wyjaśniał, jak obydwoje zachowywaliby się w konkretnej sytuacji, gdyby wiedzieli, jak funkcjonuje ich mózg. Rock pokazał, jak dwoje protagonistów może coś stworzyć, skoncentrować się na rzeczach istotnych, ich zachowanie pod presją, jak bardzo są produktywni w kluczowych momentach.

Istnieje wiele podobnych sytuacji, które oboje przeżywają razem. Emily jest pełna dobrych chęci i pomysłów, kiedy o 8 rano zaczyna swój dzień pracy jako szef. Ale wiele maili i telefonów odwodzi ją od obranej ścieżki. Podczas, gdy odbiera maile i telefony, traci coraz bardziej z pola widzenia rzeczy, które sobie zakładała. Rock porównuje jej możliwości koncentracyjne, stwierdzając, że jest to jedno z najważniejszych zadań Emily. Jeśli nie poprawi swojej koncentracji, będzie marnować wiele energii na rzeczy małoistotne.


Ta scena pokazuje, że nie umiemy wytyczyć sobie priorytetów na dany dzień, w zamian odpowiadając na ciągle przychodzące maile. Dodatkowo gubimy się w rozmowach dotyczących tych problemów, zamiast znajdować nowe rozwiązania.

- To jeden z priorytetów należących do aktywności naszego mózgu, który potrzebuje najwięcej energii - pisze Rock. - Jest odpowiedzialny za prawidłowe wykonanie zadań nam poleconych, kiedy jesteśmy jeszcze pobudzeni. To samo dotyczy umiejętności szukania rozwiązań i kreatywności – poświęcenie przedpołudnia na odbieranie korespondencji nie jest więc dobrym pomysłem. Przecież pojawienie się maila w skrzynce odbiorczej nie jest najważniejszym powodem, aby od razu go przeczytać i odpowiedzieć. Bycie cały czas online wpływa negatywnie nie tylko na naszą sprawność umysłową - pisze Rock - w zaskakującym tempie rośnie liczba przychodzących maili, ponieważ ludzie rejestrują, że dana osoba szybko odpowiada, więc wysyłają do niej coraz więcej pytań, na które musi zostać udzielona odpowiedź.


Emily orientuje sie natychmiast, że jej myśli z przyjemnością zajmują się czymś lekkim, zamiast skoncentrować się na rzeczach ważnych i sensownych, które wymagają większego wysiłku umysłowego. Ponieważ chętnie wykonuje wiele błahostek, wszystkie ważne zobowiązania coraz bardziej się nagromadzają, powodując sytuację, że Emily próbuje wykonać je wszystkie jednocześnie, a to z kolei prowadzi do obniżenia jej sprawności i wzrostu stresu. W ostateczności traci orientację, ponieważ grafik jest przepełniony. Paul początkowo poświęcił 2,1 godziny na rozrywkę. Próbował przed porą obiadową, zająć się najważniejszymi klientami. Spóźnił się jednak na spotkanie, co wywołało jedynie stres. Paul chciał wykonać wiele spraw za jednym zamachem, przez co w końcu nie udało mu się nic zrobić. Paul kwalifikuje się jednak do szerokiej grupy społeczeństwa, u których wg badań średnio na rozrywkę w biurze przeznacza się 2,1 godziny. Ludzie koncentrują się przeciętnie 11 minut nad danym projektem, później przerywają pracę na kolejne godziny poświęcone rozrywce, tak aby znowu powrócić do pracy. Rock radzi - Podczas pracy należy wyłączyć wszystkie nowoczesne środki komunikacji”, ponieważ mózg wychwytuje każdy nowy bodziec, a to ma niekorzystny wpływ na naszą koncentrację. „Kto cały czas pozostaje online, jest narażony na zmniejszenie swojego IQ.

Wg badań, osoba będąca pod presją (natłoku pracy) nie może pochwalić się dobrymi pomysłami, a w zespole często dochodzi wtedy do konfliktów. Dzięki tym dwóm przypadkom dowiadujemy się, że należy regulować nasze emocje, a nie zduszać je w sobie. Gdy Paul stara się ukryć podczas lunchu biznesowego swój stres, kosztuje go to wiele energii, że nie jest w stanie skupić się na kluczowych elementach omawianych z klientem. Jego mysli nadal wędrują do niezałatwionych spraw przez co klient szybko orientuje się, że słuchacz nie jest przygotowany.

Naukowcy przedstawiają 5 zaleceń, dzięki którym znacznie poprawimy naszą efektywność w pracy:

1. Nie zaczynaj dnia pracy od sprawdzenia skrzynki mailowej. Postaraj się ułożyć listę priorytetów do zrobienia na ten dzień.

2. Wyłącz powiadomienia, które komunikują o przychodzącym mailu. Zaplanuj bloki czasowe, w których będziesz dostępny online i pod telefonem.

3. Pamietaj, aby nie podzielać swojej uwagi. Skup się na wykonywaniu jednej czynności.

4. Rozwiąż wszystkie problemy natury prywatnej. Narastające myśli rzadko pomagają skupić się na pracy.

5. Nie próbuj tłumić negatywnych uczuć, ale rozwiązuj narastające problemy.

Komentarze do: Jaki wpływ ma Internet na nasze IQ?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz