Szukaj

Dzieci urodzone przedwcześnie częściej mają problemy psychiczne

Podziel się
Komentarze0

Z najnowszych badań wynika, że dzieci urodzone przed 32 tygodniem ciąży częściej zapadają na choroby psychiczne niż te z ciąż donoszonych. Badania przeprowadzali naukowcy z Wielkiej Brytanii i Szwecji.Najczęstszymi chorobami, które dotykają wcześniaki, są depresja, psychoza i choroba afektywna dwubiegunowa. Naukowcy twierdzą, że może to być związane z małą, ale bardzo istotną różnicą rozwojową w mózgu dzieci urodzonych przed pełnym 40 tygodniem.

Eksperci sugerują, że ta różnica w rozwoju mózgu może być powodem późniejszych problemów i zaburzeń.


Według obserwacji, najbardziej narażone na problemy psychiczne są dzieci urodzone umiarkowanie przedwcześnie. Ryzyko wystąpienia zaburzeń jest zróżnicowane: dla psychozy - 2,5 razy wyższe, dla ciężkiej depresji - 3 razy wyższe, a dla choroby afektywnej dwubiegunowej aż 7,4 razy wyższe.

Badacze twierdzą jednak, że choroba psychiczna wcale nie musi wystąpić. W trakcie obserwacji badano również osoby urodzone przedwcześnie, które nie miały żadnych objawów zaburzeń.

"Problem w całej populacji ludzkiej dotyka 1% - 6% osób" powiedziała Chiara Nosarti z Instytutu Psychiatrii King College w Londynie.    

    

  

Komentarze do: Dzieci urodzone przedwcześnie częściej mają problemy psychiczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz