Szukaj

Roztargnienie w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Jako przyszła mama z całą pewnością wiesz o fizycznych dolegliwościach towarzyszących ciąży. Jesteś przygotowana na nudności, zgagę i wzdęcia. Musisz przygotować się także na dolegliwości innego typu, na takie, które dotyczą sfery emocjonalnej. Twoje ciało bardzo się zmienia pod względem biologicznym, jednakże i w psychicznym kontekście nadchodzi mała rewolucja.

Roztargnienie w ciąży

Pewne stany w okresie ciąży są zupełnie normalne. Oczywistym jest, że jesteś rozkojarzona i myślisz wyłącznie o maleństwie, rozwijającym się w twoim brzuchu. Dodatkowo, na twój stan maja wpływ hormony, to one są odpowiedzialne za szereg reakcji przygotowujących cię na wydanie potomstwa, ale i takich, które dokuczają przez całą ciążę, powodując między innymi roztargnienie.

Zaburzenia pamięci?

Wybierasz się do sklepu i przy kasie zapominasz, czego właściwie potrzebujesz, nie potrafisz znaleźć kluczy ani portfela. Albo ktoś magicznie zmienił hasło na twoim komputerze, albo po prostu nie potrafisz go sobie przypomnieć. Nawet, jeśli przed ciążą byłaś idealnie zorganizowana i uporządkowana, teraz wszystko się sypie, bo potrafisz zapomnieć o najbardziej istotnej rzeczy. Takie sytuacje drażnią i powodują frustracje, ale pamiętaj, bądź dla siebie wyrozumiała. Większości kobiet, w mniejszym lub większym stopniu, doskwiera swojego rodzaju ciążowa demencja. Niektóre z mam twierdzą, że roztargnienie było jednym z pierwszych objawów ciąży. Za takie dokuczliwe objawy odpowiedzialne są dwa podstawowe hormony estrogen i progesteron. Objawy nasilają się głównie w czasie pierwszego trymestru ciąży, gdy stężenia tych hormonów oddziałują na układ limbiczny, odpowiedzialny za pamięć.

Jak sobie radzić z roztargnieniem?

Podejdź do takich sytuacji z humorem, a za jakiś czas twoje opowieści będą bawić, zarówno twoich bliskich, jak i ciebie. Jeśli natłok pracy czy obowiązków cię przytłacza, zrezygnuj z nich, daj sobie szansę na odpoczynek. Mów otwarcie o swoim problemach, nie bój się poprosić o pomoc współpracowników czy współdomowników. Zaprzyjaźnij się z notatnikiem i zapisuj najważniejsze informacje. Pomocne są również samoprzylepne karteczki, przyklejone w widocznym miejscu, będą ci przypominać o tym, co miałaś dziś zrobić. W planowaniu zadań przydatny może okazać się kalendarz, zarówno ten tradycyjny, jak też w formie elektronicznej.  Odżywiaj się zdrowo, pij dużo wody, gdyż nawet niewielkie odwodnienie wywołuje natychmiastowy spadek koncentracji. Wybierz się na spacer, dotleniaj swój mózg, a z czasem roztargnienie zupełnie przestanie ci doskwierać

Żelazo usprawni pamięć

Prawidłowa praca mózgu i układu nerwowego uzależniona jest od zasobów żelaza. Jeśli ciągle jesteś rozdrażniona i nie potrafisz się skupić, możesz mieć do czynienie z tzw. tkankowym niedoborem żelaza. W tkankach mogły pojawić się braki, pomimo że badania krwi nie wskazują na nieprawidłowości. Aby uzupełnić niedobór, jedz ryby i jajka, by organizm łatwiej przyswoił żelazo, pamiętaj o odpowiedniej dawce witaminy C w postaci świeżych warzyw i owoców. Również kwas foliowy pomoże ci walczyć z brakiem koncentracji. Kwas zawarty w pomidorach, orzechach i warzywach strączkowych reguluje poziom serotoniny - odpowiedzialnej za przekazywanie sygnałów między neuronami.

Przemęczenie a roztargnienie

Do typowych objawów ciąży należy również dodać -wynikające z wahającego się ciśnienia krwi - zawroty głowy i stan zamroczenia. Objawy wydają się bardzo niepokojące, ale z całą pewnością miną. Ciąża to najpiękniejszy, ale i najbardziej stresujący, czas w życiu kobiety. Często jesteśmy przemęczone a praca na wysokich obrotach sprawia nam nie lada trudność. W sytuacji, gdy roztargnienie wynika ze zwykłego przemęczenia, postaraj się zregenerować. Prześpij się w wolnej chwili, włącz relaksującą muzykę, zamknij oczy, oddycha głęboko - koncentruj się i nabieraj sił do działania.

Problem autosugestii?

Istnieje pogląd, oparty na badaniach naukowców z Walii, jakoby problem ciążowego roztargnienia był w ogromnej mierze problemem autosugestii ciężarnej. Nie zaobserwowano, bowiem żadnych zmian w mózgu kobiet spodziewających się dziecka, które usprawiedliwiałyby pojawiające się problemy z pamięcią. Kobiety słyszały wcześniej o takich objawach i są uświadomione w kwestii pamięciowych problemów ciężarnych kobiet, niejednokrotnie usprawiedliwiają swoje roztargnienie, te natomiast, które nie mają świadomości o owej przypadłości, sprawniej radzą sobie z zapominalstwem.

Ciąża to czas pełen skrajnych emocji i wrażeń, a także (zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży) natłok informacji, które musisz szybko przyswoić. Co więcej, w twoim brzuchu rozwija się wasz największy skarb, nic więc dziwnego, że cała uwaga koncentruje się na nim. Nie w głowie Ci teraz zawodowe obowiązki, skupiasz jedynie na kompletowaniu wyprawki i to jest jak najbardziej normalne. Brak koncentracji i roztargnienie najprawdopodobniej miną wraz z ciążą. Nie przejmuj się zbytnio swoim roztargnionym stanem, a do przeróżnych wpadek podejdź z dystansem. Nie martw się przecież jesteś w ciąży!

Komentarze do: Roztargnienie w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz