Szukaj

Jak pielęgnować skórę w ciąży, aby uniknąć rozstępów?

Podziel się
Komentarze0

Zmorą większości przyszłych mam są rozstępy. Ich pojawienie się jest nieuniknione i nie jest zależne od przebiegu ciąży. Na szczęście dzięki odpowiednim kosmetykom oraz zrównoważonej diecie istnieje duża szansa na zminimalizowanie objawów charakterystycznych dla rozstępów.

Jak pielęgnować skórę w ciąży, aby uniknąć rozstępów?

Czym są rozstępy?

Rozstępy to podłużne pasy barwy czerwonej lub różowej. Pojawiają się na skórze właściwej głównie w okolicach piersi, brzucha, pośladków oraz ud. Powstają na skutek uszkodzeń włókien kolagenowych tworzących strukturę skóry, spowodowanych jej nadmiernym napięciem. W przypadku kobiet ciężarnych jest to szybki wzrost piersi oraz brzucha w zbyt krótkim czasie. Skłonności co do liczby pojawienia się rozstępów może być także uwarunkowana genetycznie. Całkowite pozbycie się rozstępów możliwe jest jedynie poprzez zastosowanie zabiegów chirurgicznych, dlatego warto już na początku ciąży zacząć dbać o odpowiednią kondycję skóry.

Kontrola wagi

Przede wszystkim najważniejsza jest dieta. W trakcie ciąży kobiety praktykują ideę mówiącą, że powinny one jeść za dwóch. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Oczywiście, ciężarna ma wzmożony apetyt, ponieważ dostarcza energii zarówno sobie jak i dziecku, jednak w tym przypadku rozwaga jest równie istotna. Należy z ogromną uwagą komponować posiłki, aby nie dopuścić do przesadnego przyrostu masy ciała, który nie powinien przekraczać 15 kilogramów. Zbyt częste spożywanie posiłków powoduje szybki wzrost wagi oraz nadmierne napięcie skóry. Dlatego należy być ostrożnym w wyborze odpowiedniej diety i unikać jedzenia zawierającego puste kalorie. Dieta ciężarnej kobiety powinna być bogata głównie w warzywa i owoce, wyszczególniając te, które zawierają krzem i cynk np. brukselka, buraki, groszek, czosnek. Te mikroelementy znajdują się także w innych produktach tj. owoce morza, ryby, podroby, kasza gryczana, orzechy, płatki owsiane, otręby, fasola, żółty ser.


Regularne ćwiczenia

Uprawianie sportu wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie w każdym etapie życia. Również odpowiednia gimnastyka jest jak najbardziej wskazana dla kobiety w ciąży. Pomaga nie tylko utrzymać dobrą kondycję, ale również poprawia wygląd skóry i minimalizuje pojawianie się rozstępów. Najbardziej wskazaną aktywnością fizyczną dla ciężarnych kobiet są:

 • regularne wyprawy na basen, pływanie połączone z aqua aerobikiem;
 • pilates,
 • joga,
 • ćwiczenia przeznaczone specjalnie dla ciężarnych.
Pielęgnacja kosmetykami

Regularne stosowanie preparatów zapobiegających rozstępom to podstawa. Najlepszym rozwiązaniem będą kremy ujędrniające, które wspomagają walkę z rozstępami. Powodują one znaczną poprawę przemiany materii w komórkach skóry w wyniku czego staję się ona bardziej elastyczna. Dzięki temu skóra jest o wiele lepiej przygotowana na rozciąganie powstające na skutek rozwoju ciąży.

Innym skutecznym sposobem zapobiegania rozstępom w trakcie ciąży jest stosowanie peelingów. Należy wykonywać je maksymalnie 3 razy w tygodniu, aby nie uszkodzić skóry. Wskazane jest, aby omijać okolice brzucha, ponieważ zbyt mocny masaż mógłby zaszkodzić ciąży. Peeling najlepiej wykonywać tuż po kąpieli. Przy wyborze odpowiedniego produktu trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego skład. Istotne jest, aby zawierał składniki, które działają stymulująco na skórę i zwalczają rozstępy. Należą do nich:
 • witamina C produkująca kolagen,
 • witamina A oraz E unicestwiające wolne rodniki,
 • antyoksydanty,
 • alfa – hydrokwasy poprawiające gładkość skóry,
 • silanole,
 • fitoestrogeny,
 • wyciąg z liści miłorzębu japońskiego,
 • glikoproteiny.
Większość przyszłych mam zmaga się z uciążliwym problemem jakim są rozstępy. Ich pojawienie się znacznie pogarsza wygląd skóry oraz obniża dobre samopoczucie. Warto już na samym początku ciąży zadbać o kondycję skóry i zminimalizować postęp rozstępów.

Autor:

Magdalena Misztal

Komentarze do: Jak pielęgnować skórę w ciąży, aby uniknąć rozstępów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz