Szukaj

Czym są skurcze przepowiadajace?

Podziel się
Komentarze0

Organizm kobiety w ciąży przeżywa wiele różnych, mniej lub bardziej uciążliwych zawirowań. Należą do nich, m.in. skurcze przepowiadające, które przyszłym mamom, mogą nastręczać wiele problemów.

Czym są skurcze przepowiadajace?

Częstotliwość i intensywność tych skurczow nasila się przede wszystkim pod koniec ciąży, ale niektore kobiety odczuwają je już w 25 tygodniu. Ich celem jest przygotowanie macicy do porodu. Jednakowoż w przeciwieństwie do skurczów, które występują podczas porodu, skurcze Braxtona-Hicksa (od nazwiska angielskiego ginekologa, który je pierwszy opisał)  nie są ani bolesne ani regularne. Nie oznaczają również żadnych problemów, wręcz przeciwnie, są prawidłowym objawem ciąży. Wypychają krew z żył oplatających macicę, pozwalając im napełnić się świeżą, jak również pomagają rozciągnąć dolną część macicy, ułatwiając jej tym samym zadanie podczas porodu.

Jak rozpoznać skurcze przepowiadające?

Skurcze Braxtona-Hicksa trwają około pół minuty. Uczucie ucisku pojawia się w górze brzucha i z czasem schodzi w dół.  W niektorych przypadkach objawiają się również jako uczucie rozpychania, co w opinii przyszłych mam odczuwane jest jako twardnienie brzuszka. Skurcze przepowiadające nie są jednak związane jeszcze ze skurczami porodowymi.  Niektóre pacjentki odczuwają je również tak jak bóle związane z miesiączką – nie są one zbyt przyjemne, ale również nie są uciążliwe. Nie wiążą się z bólem, ale raczej z dyskomfortem. Z drugiej jednak strony u niektórych kobiet w ciąży, skurcze Braxtona-Hicksa są wyjątkowo uciążliwe. Odczuwany ucisk może utrudniac, a czasami wręcz uniemożliwiać wyprostowanie się, chodzenie czy nawet wykonywanie codziennych, prozaicznych czynności. Podobne skurcze co prawda mogą pojawiać się dość rzadko, jednakże u części pacjentek, daja o sobie znać nawet kilka razy dziennie. Ponadto warto pamiętać również o tym, że nasilenie i częstotliwość występowania skurczy Braxtona-Hicksa zależy także od zaawansowania ciąży. Na początku mogą być słabsze i rzadsze, jednakże z czasem będą pojawiać się coraz częściej, a poza tym przyszła mam odczuwac je będzie coraz mocniej. W ostatnim miesiącu ciąży mogą pojawiac się nawet co poł godziny i trwac do dwóch minut.


Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczów porodowych?

Skurcze Braxtona-Hicksa szczegolnie w ostatnim etapie ciąży mogą przypominac już skurcze porodowe. Jak więc je rozróżnić, aby nie spodziewać się potomstwa za wcześnie? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że skurcze przepowiadające nie mają charakteru rozpierającego, a poza tym z biegiem czasu nie stają się dłuższe, częstsze czy intensywniejsze. Wręcz przeciwnie ich natężenie zmniejsza się. Poza tym występowanie skurczów przepowiadających nie wiąże się z obecnością innych objawów, które mogą być utożsamiane ze zbliżającym się porodem, tj. z plamieniem, biegunką, odejściem czopu śluzowego, odejściem wód płodowych, bólem pleców czy też bólem brzucha. Poza tym skurcze przepowiadające różnią się od porodowych jeszcze tym, że w wyniku ich wystepowania nie dochodzi do rozwarcia szyjki macicy.


Jak radzić sobie z bólem?

Jeżeli skurcze przepowiadające są szczególnie uciążliwe, pomóc może przede wszystkim zmiana ułożenia ciała. Przykładowo jeżeli ból zaatakuje kiedy kobieta jest w ruchu, najlepiej będzie jeżeli po prostu usiądzie. Jeżeli natomiast jest odwrotnie, tzn. ból pojawi się w momencie gdy kobieta leży bądź siedzi – znakomitym pomysłem będzie pójście na niewyczerpujący spacer. Kiedy jednak nic nie pomaga, a dolegliwości nadal są wyjątkowo silne, warto przyrządzić sobie ciepłą, ale nie gorącą kąpiel, która ma znakomity wpływ na spięte mięśnie, a poza tym zmniejszy ból. Nie mniej przydatna może się okazac zwykła chwila relaksu. Trzeba po prostu usiąść w wygodnej pozycji, zamknąć oczy i skupiać się tylko na swoim oddechu, starając się ignorować nieprzyjemne dolegliwości. Przy odrobinie dobrej woli i chęci, kilka minut takiego relaksu może się okazać zbawienne dla obciążonego organizmu przyszlej mamy. Pozbędzie się bowiem nie tylko napięcia mięśni, ale rozluźni caly organizm. W przypadku wyjątkowo silnych skurczów, lekarz może zalecić stosowanie określonych środków farmakologicznych. Jeżeli bóle nie miną po godzinie, wtedy konieczna jest wizyta w szpitalu, aby wykluczyć ewentualną mozliwość wczesnego porodu.

Ponadto nie można zapominać o tym, że skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się czasami  także pod wpływem wysiłku fizycznego, wyczerpania, odwodnienia, dotykania i masowania brzucha, stosunku seksualnego, oraz przemieszczania się dziecka. Aby więc uniknąć nasilania się dolegliwości towarzyszących skurczom, można po prostu unikać wszystkich powyższych aktywności fizycznych, a przynajmniej tych, których można uniknąć, gdyż nie są one niezbędne w codziennym życiu.  Ruch i pewna forma ćwiczeń niezbędna jest również w okresie ciąży, ważne jednak aby młoda mama się nie przeforsowała, oraz pamiętała o spożywaniu określonej ilości płynow, które ograniczą ryzyko odwodnienia organizmu.

Marta Płaza

Komentarze do: Czym są skurcze przepowiadajace?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz