Szukaj

Odpowiednio zbilansowana dieta w ciąży, jak o nią zadbać?

Podziel się
Komentarze0

Sposób odżywiania matki ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu całej ciąży a nawet prawidłowego rozwoju dziecka oraz jego zdrowia po urodzeniu. Najlepiej będzie zwrócić się do dietetyka o udzielenie niezbędnych rad w tej kwestii.

Odpowiednio zbilansowana dieta w ciąży, jak o nią zadbać?

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze

Należy pamiętać o tym, że w czasie trwania ciąży organizm kobiety potrzebuje dostarczenia niektórych składników odżywczych w podwójnej dawce, jednak zapotrzebowanie na energię nie jest już tak duże. Nie chodzi tu o to, aby jeść w ciąży wyjątkowo dużo ale aby jeść odpowiednie produkty, które pozytywnie wpłyną na całą ciąże.

Co należy jeść?

W I trymestrze ciąży należy pamiętać o tym, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych takich jak : kwas foliowy, nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, czy żelazo. Nadmiar niektórych witamin np. witaminy A może zaszkodzić. Zdecydowanie należy zrezygnować z picia alkoholu. Najlepiej jeść produkty dobrej jakość oraz pierwszej świeżości, aby uniknąć ewntualnego zatrucia pokarmowego. Należy zrezygnować z picia dużej ilości kawy oraz spożywania nadmiaru soli kuchennej. Nie wolno oczywiście też palić. Bardzo ważne będzie stosowanie kwasu foliowego. Najlepszym rozwiązaniem będzie dostarczanie kwasu foliowego w jego naturalnej postaci natomiast można też zastosować kwas foliowy w postaci środków farmakologicznych.

Do produktów, które zawierają najwięcej folianów należą:
  • wątróbka drobiowa;
  • fasola biała;
  • szparagi;
  • brukselka;
  • pomarańcze;
  • szpinak;
  • otręby pszenne;
  • groch;
  • kiwi;
  • pomidory.
W II oraz III trymestrze ciąży kobieta powinna uzupełniać braki żelaza, miedzi czy witaminy B12, szczególnie kobiety w ciąży, które są wegankami powinny pamiętać o dostarczaniu witaminy B12 swojemu organizmowi, ponieważ ich dieta jest szczególnie uboga w tą witaminę. Rosnący płód potrzebuje więcej składników budulcowych co objawia się większym zapotrzebowaniem na białko. Białko powinno być zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Najwięcej białka znajduje się w mleku oraz jego przetworach, mięsie i nasionach roślin strączkowych. Kobieta powinna spożywać więcej produktów bogatych w cukry. Powinno się dostarczyć organizmowi witaminy D, która jest niezbędna do poprawnego kształtowania się kości oraz zębów. Główne źródło witaminy D stanowią tłuste ryby morskie. Dieta w tym czasie powinna być bogata również w witaminę E.  Zwiększa się również zapotrzebowanie kaloryczne kobiety na około 3000 kalorii dziennie.

Kobieta powinna zatem przestrzegać odpowiedniej diety w ciąży, aby jej ciąża przebiegała pomyślnie oraz aby dziecko po urodzeniu rozwijało się w prawidłowy sposób. Stosując zbilansowaną dietę możesz dostarczyć dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które będą miał nie tylko pozytywny wpływ na płód ale również na Ciebie.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Komentarze do: Odpowiednio zbilansowana dieta w ciąży, jak o nią zadbać?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz